Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s termínem nástupu na mateřskou dovolenou, budu-li na ni přecházet rovnou z rodičovské dovolené.
Platí i v tomto případě nástup na mateřskou 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu?
A lze si až do porodu přivydělávat formou brigády (na DPP či DPČ) nebo platí, že 6 týdnů před porodem pracovat (mít přivýdělek) nesmím, aniž by mi byla peněžitá pomoc v mateřství krácena?
Moc děkuji za odpověď!
T.
Dobrý den,
moc děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vzniká pouze za splnění určitých podmínek.
1. Máte–li smlouvu v zaměstnání (před prvním odchodem na mateřskou) na dobu neurčitou, jste nemocensky pojištěna nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Ochranná lhůta trvá tolik dní, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně 180 dní.
2. K tomu musíte splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěna minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Tato podmínka nemusí být splněna jen u jednoho zaměstnavatele. V období dvou let lze sčítat doby z různých pojištění (zaměstnání).
V případě naplnění těchto podmínek je možné čerpat 8-6 týdnů před dalším porodem peněžitou pomoc v mateřství. Nově se zjišťuje i denní vyměřovací základ (DVZ) pro výpočet dávky. Pokud k nástupu na dávku dojde do 4 let věku předchozího dítěte u
stejného zaměstnavatele, porovná se nově zjištěný DVZ s DVZ, který byl použit pro výpočet předchozí PPM. Pro stanovení nové peněžité pomoci v mateřství se použije vyšší denní vyměřovací základ.
V případě, že Váš pracovní poměr skončil během čerpání rodičovské dovolené (smlouva na dobu určitou), nový pracovní poměr jste ještě nenavázala a nejste v ochranné lhůtě, nejste ani nemocensky pojištěna. Na peněžitou pomoc v mateřství tudíž nedosáhnete, ale máte nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu mladšího dítěte.
Co se týče přivýdělku, brigády během čerpání peněžité pomoci v mateřství, maminky-zaměstnankyně mohou pracovat a zároveň pobírat peněžitou pomoc v mateřství v případě, že jde o jiné zaměstnání, než ze kterého se jim tato dávka vyplácí (v případě stejného zaměstnavatele to může být jiná pracovní činnost, než jakou máte uvedenou v pracovní smlouvě).
Výše takového přivýdělku v době pobírání peněžité pomoci v mateřství není nijak omezena. Zaměstnankyně tak mohou mít přivýdělek (příjem) v jakékoliv výši, aniž by to ovlivnilo jejich nárok na PPM.
U výdělku na DPP je stanoven limit maximálně 300 hodin práce za rok. U výdělku do 10 000,-/měsíc není ze mzdy odváděno sociální a zdravotní pojištění, u výdělku nad tento limit je pak částka z výdělku ponížena o odvody pro tato pojištění.
Důležitou informací je, že jakákoli výdělečná činnost je po dobu šestinedělí zakázána.
Pokud bychom Vám mohly ještě s něčím pomoci, neváhejte se na nás obrátit.
S pozdravem
Tým Poradny Na počátku
Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz