Genetická chyba miminka a potrat. Jak se znovu naučit žít a radovat ze života?

Zodpovězené
20. dub 2021

Ahoj Kamilo,

přišla jsem o vytoužené dítě v 16.tt kvůli genetické chybě. Je to už pár měsíců a z té největší deprese jsem se už zřejmě dostala. Chodím do práce, zvládám se setkávat s lidmi, už mám i dny, kdy mám dobrou náladu, dokážu se těšit na nějaké věci, i si užít pěkné momenty, smát se, měla jsem už i pár dní, kdy jsem si vůbec nepoplakala (ačkoli jen pár), ale nedokážu být šťastná. Přestože mám mnoho důvodů na štěstí (milující, podporující rodina, skvělý manžel, jsme v podstatě zdraví, finančně jsme také ok, ...) a jsem za ně skutečně vděčná, stále je tam ta obrovská bolest ze ztráty, která mi všechno hezké ponořuje do tmy. I před tím jsem toužila po dítěti, a i když jsem ho neměla, byla jsem šťastná. Například, když jsme se v sobotu ráno s manželem tulili a lenošili, přiběhl pes, pomazlili jsme se a já jsem si připadala jako nejšťastnější osoba na světě. Nyní tytéž momenty zažívám také, je mi dobře, ale nejsem šťastná, protože mě vždy hned napadne, že teď už jsem měla mít takové velké bříško a o pár týdnů jsme se již v té posteli měli tulit tři...

Vím, že čas léčí a že ho zřejmě ještě bylo málo, ale momentálně mám pocit, že to prostě nikdy nepřejde. Navíc si připadám jako špatný, nevděčný člověk, protože vím, že mnozí jsou na tom hůře než já a přesto to umí překonat a já mám toho tolik dobrého v životě a přesto nedokážu být šťastná.

Co bude dál? Jak to zvládnout? Dá se uzavřít tato etapa života se vším všudy a správně?

Děkuji

Daniela

Milá Danielo,

děkuji za Tvé sdílení a mrzí mě, že Tvé miminko odešlo.

Především Tě chci ujistit, že Tvoje pocity jsou normální, obvyklé a není s Tebou nic špatně. Píšeš, že je to pár měsíců. Vím, že je to těžké přijmout, ale ztráta milovaného člověka nás zarmoutí na dlouhý čas. A je to vlastně správně. Lásku nejde jen tak utnout, její ztrátu potřebujeme postupně prožít a zpracovat.

Chtěla bych Tě podpořit v tom, abys dál svou ztrátu prožívala tak, jak potřebuješ. Myslím, že jsi na dobré cestě. Je moc dobře, že vnímáš lepší dny, že se dokážeš smát a těšit se na věci v budoucnosti. Pláči, když přijde, se ale nebraň. Je to skvělý způsob, jak odplavit negativní emoce. To, že si dovolíš plakat, Tě posune na Tvé cestě dál. Nikdo, kromě Tebe samotné, nemůže určit, jak dlouho máš a nebo můžeš pro své miminko truchlit.

Pocit opravdového štěstí k Tobě zase přijde. Jen si dej čas. Obdivuju, že si své chvilky štěstí uvědomuješ. Že jsi je měla a prožívala. Mně tohle uvědomění přinesla až moje vlastní ztráta. A právě takové ty na první pohled obyčejné chvíle v životě jsou ty nejcennější. Těšila jsi se na své miminko a plánovala jsi, co všechno společně budete prožívat. A nyní je to pryč. Proto ani nemůžeš (zatím) prožívat stejnou míru štěstí. Protože Tě to prostě bolí a je Ti to líto. Ale tím, že postupně budeš ve svých dnech objevovat další a další malé radosti, naučíš se zase důvěřovat životu a štěstí cítit. Jenom to bude nějakou dobu trvat. Dopřej tomu čas.

Další moje rada je, nesrovnávej se s ostatními. Prožila jsi trauma a je to velká práce se s ním vyrovnat. Pro Tebe není podstatné, jestli se někdo jiný dokázal vyrovnat s horší situací. Pro Tebe je důležité soustředit se právě na to, co prožíváš Ty a co pomáhá Tobě. Pokud Ti příběhy ostatních dodávají inspiraci a vůli jít dál, tak je vyhledávej. Jestli Tě ale spíš nervují a dostáváš pocit, že přece když někdo jiný dokázal zvládnout tohle, tak ty už dávno musíš být znovu šťastná, tak je vůbec nečti.

Ráda ženám říkám, že odpovědi na svoje otázky, si můžeme dát jen my samy. Je to asi to nejcennější, co mě Filípek a jeho krátký život naučil. Proto nikdo jiný než Ty sama, nemůže tuhle kapitolu pro tebe uzavřít. A na 100 % věřím, že pokud budeš na své cestě naslouchat svým pocitům, uděláš to ve správný čas a správně právě pro Tebe.

Přeju Ti, abys v sobě každý den objevila sílu jít dál.

Když budeš potřebovat, klidně mi ještě napiš, jsem tu pro tebe.

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz