Jaké lišty pro lino uprostřed pokoje na dřevěných parketách?

Zodpovězené
25. srp 2023

Dobrý den,

máme ve starším domě původní, dřevěné lakované parkety. Plánujeme funkčně rozdělit větší pokoj na kuchyni (kde bude linoleum s filcem vespod) a zbytek pokoje, kde chceme menší, na parketách volně položený koberec.

1. Jakou lištu byste doporučil na zakončení linolea?
Bohužel to nebude jedna rovná linie, ale 2x zalomený tvar, potřebujeme tedy elegantně vyřešit i spoje lišty. Případně, zda jsou k dispozici nějaké speci spojovací prvky.
Do parket určitě nechceme zasahovat, tedy vrtat apod. K lepené liště nemáme moc důvěry. Poradíte, prosím?

2. Jaké linoleum s filcem doporučíte?
Mají nějaké parametry (tloušťka, odolnost)? Co byste doporučil do kuchyně?

Moc děkuji za odpověď.

lenulinka235

Dobrý den,

vrstva parket není rozměrově stabilní a hrozí kopírování nerovností do nové krytiny. Před instalací doporučujeme podklad vyrovnat samonivelační stěrkou nebo případně instalovat PVC na filcovém podkladu, filcový podklad zmírní kopírování původní krytiny do nové.

Abych odpověděl na Vaše dotazy:
K ukončování podlahové krytiny se vždy používá ukončovací či přechodová lišta. Použít lze například tento profil, který nabízíme v několika dekorech, aby ladil s novou podlahou. Tyto samolepicí přechodové lišty se běžně využívají do komerčních prostor s vysokou zátěží, kde bez problémů vydrží. Spojovací prvky v tomto případě nejsou potřeba, profil seříznete pilkou na železo do požadovaného úhlu, a tyto díly pak přilepíte k sobě. Délka profilu se pohybuje od 90 do 270 cm a zvládne vyrovnat přechod do 1 cm výšky.

Ohledně nové podlahy přepokládám, že máte na mysli PVC s filcem. Linoleum je přírodní materiál, který filcovým podkladem nedisponuje. Naprosto Vás chápu. Většina lidí má zažitý výraz lino/linoleum, u nás na blogu najdete přehledně vysvětleno v článku Jaký je rozdíl mezi linem, linoleem a PVC podlahou.

Do kuchyně bych v tomto případě zvolil PVC se zátěží stupně minimálně 31 a s filcovým podkladem. Toto PVC vyniká svou životností a všeobecnou odolností (útlum kročejového hluku, tepelná a zvuková izolace, protiskluznost atd.) s PUR povrchovou úpravou, která uzavírá mikropraskliny v podlaze, a díky tomu se na ní neusazují nečistoty a udržíte ji snadno čistou. Na tomto odkaze jsem pro Vás připravil výběr PVC podlah s filcem vhodných do kuchyně pro Vaši situaci.

Pro větší bezpečnost bych v druhé části pokoje pod kusový koberec umístil protiskluzovou podložku NORDKAP. Za pár korun tak předejdete případnému úrazu.

S přáním pěkného dne

Jiří Novotný
podlahový specialista
www.breno.cz