Vodění za ruce. Není na to v 11 měsících dcerka ještě moc malá?

Zodpovězené
28. dub 2023

Dobrý den,

moje dcera se už začíná stavět na nožičky a pomaličku se pokouší o první krůčky. Pořád mě chytá za ruce a chce chodit. Tchyně mi říká, ať ji držím a jdu, ale mně se to nějak nezdá. Myslím si, že je na to ještě moc malá a nepřipravená. Je jí teprve 11 měsíců.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokuste se dcerku za ruce nevodit, i když se jí to může líbit. A jako maminka svého dítěte si stůjte za svým. Voděním za ručičky totiž asymetricky vytahujete děťátku horní končetiny, čímž u něj může docházet k prohnutí v zádech. Přirozený vývoj dítěte můžete častým voděním za ruce spíše zpomalit, určitě ho tímto nepopostrčíte k rychlejšímu rozchození.

Důležité je, aby mohla dcera zkoumat různé povrchy a překonávat překážky, ideálně naboso, v chladnějších dnech můžete používat capáčky (na trhu najdete i zateplené) či protiskluzové ponožky. Nejprve tedy nechte dcerku, aby se rozvíjela svým tempem. Podporujte ji v lezení, aby se dcera posílila a poté si byla jistá ve stoji, aby díky lezení uměla stát sama v prostoru a pak se i sama rozešla, a motivujte ji v chůzi právě tím, že ji necháte prozkoumávat terén. Nejprve bude dcerka nejspíše obcházet nábytek a až se bude cítit jistá a stabilní, sama se pustí opory a rozejde se do prostoru.
Stejně tak se vyhněte nejrůznějším chodítkům a hopsátkům, pokud chcete podpořit přirozený vývoj dcerky, a ne ho brzdit.

Více o tématu, jak podpořit začínajícího chodce, jsem se rozepsala v této odpovědi.
https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna....

Přeji Vám spoustu radosti s prvními krůčky.

Soňa

Mgr. Soňa Barvenčíková
Fyzioterapeut | Fyzioporadna, výběr vhodného zboží
mail: fyzioporadna@spokonozka.cz
tel: +420 728 182 829
Web | Blog | Facebook | Instagram