Odběr krve na přítomnost protilátek. Může být Rh faktor negativní?

Zodpovězené
5. říj 2019

Dobrý den,

je to 2 dny, kdy mi dělali odběr krve ve 29. týdnu těhotenství na přítomnost protilátek. Dnes mi přišla smska, že mám kontaktovat ordinaci mé gynekoložky. Ta sms chodí pouze v případě, že není něco v pořádku. Bohužel jsem si sms přečetla předchvílí a v ordinaci už nikdo není, budou tam až v úterý.
Do té doby asi "umřu" nejistotou, tak jsem se chtěla zeptat, jestli nevíte, o co by se mohlo jednat.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rozhodně není důvod k panice. Z ordinace by Vás v případě větších potíží kontaktovali telefonicky a ne jen přes sms zprávu.

V současné chvíli Vám riziko nehrozí. Co se týče Rh faktoru je důležité stanovit zda Vy, jako matka jsem Rh pozitivní či negativní. Pokud jsem Rh + (pozitivní), pak se nemusíte ničeho bát.

Jediné nebezpečí nastává, když jste Rh - (negativní) a dítě je Rh + (pozitivní) a krev dítěte se smísí s vaší krví. Existují však způsoby, jak zabránit smíchání krve. Máte na to 72 hodin po porodu dítěte, aby byl zjištěn jeho typ krve. Rozhodnutí, jestli si nechat píchnout injekci RhoGAMu nebo ne, musíte učinit pouze tehdy, jestliže je Vaše dítě Rh pozitivní a Vy Rh negativní.

(Jestliže je negativní i dítě – nemáte se čeho bát. Nepotřebujete dávku RhoGamu, protože Vaše tělo vnímá krev dítěte jako „normální“).

Ve skutečnosti je šance, že se Vaše krev smíchá s krví plodu, velice malá. Během zdravého, normálního těhotenství se krev Vaše a Vašeho dítěte nemíchá. Tečou vedle sebe odděleny membránou. Žádné protilátky nejsou ve Vašem těle vytvářeny, pokud nedojde k nějakému poranění.

Přeji Vám vše dobré,
Daniela Císařová DiS.
www.danielacisarova.cz
e-mail: fyzioterapeut@danielacisarova.cz