Zelená stolice u šestiměsíčního dítěte. Je to normální po jablku a hrušce?

Zodpovězené
11. zář 2023

Dobrý den,

od pěti měsíců dávám dítěti i ovoce. Z počátku neměl s jablkem problém, ale pak jsem dala hrušku a od té doby má po hrušce i po jablku nazelenalou, až tmavě zelenou stolici barvy čerstvě posekané trávy sekačkou. Nepláče, bříško tvrdé nemá, běžně má stolici většinou jednou až třikrát denně, po jablku pak až i čtyřikrát a občas zahlédnu v plence i hlen (dítě bez teplot). Na výtěru u pediatra nic zvláštního nezjistili. Když jablko (a hrušku) nedávám, stolice zelená není.

Je to tedy v pořádku a mám jablko dávat nebo radši vůbec?

Na tohle mi nikdo není schopný pořádně odpovědět.

Předem děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

s tím jsem se ještě nesetkala, že by byla takto zelená stolice, jak popisujete, po 2 druzích ovoce. Setkala jsem se s tím u mléčných výrobků, ale u ovoce ne. Nedáváte např. toto ovoce do jogurtu, tvarohu či mléka? K úplné odpovědi bych si potřebovala ujasnit několik dalších informací (alergie, předešlou kojeneckou výživu, zda k tomu nedáváte nějaký mléčný dokrm apod.).

Nicméně pokud u toho nemá dítě problém (střevní koliky, krev či hlen ve stolici, průjem, zácpu apod.), pak ovoce dítěti v omezeném množství podávat můžete. Můžete ještě zkusit změnit formu podání. Pak např. zjistíte, že takový problém má pouze po syrovém ovoci, ale po povařeném (např. pyré) to mít nemusí. Pak bych upřednotnila tu formu podání, při které obtíže nejsou.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka