Množství soli u batolete. Jaké množství soli je vhodné, odkdy, proč je důležitá a kdy naopak škodí?

Zodpovězené
7. říj 2023

Dobrý den,

mám třetí dítě - čerstvě roční, a někdy při celodenním shonu nemám prostor a čas mu vždy vařit zvlášť, a proto občas dostane to, co starší (7 a 9 let). Obecně ale solím naštěstí málo.

Zajímalo by mě, na jaké množství soli bych si měla dát pozor, když sáhnu po polotovaru? Např. fazole v konzervě měly 0,75 g soli na 100 g. To mi přijde v pohodě, ale co hotová špagetová omáčka (konkr. Otma Boloňská omáčka)? Píšou, že má 2 g/100 g. To se ještě “bojím” dát, i když by mi to mnohdy dost ulehčilo práci.

Můžete se, prosím, rozepsat o (ne)vhodnosti soli, jaké množství, od kdy, proč je sůl důležitá a kdy naopak škodí?

Děkuji za osvětu nejen mně. 🙂

Dobrý den,

nadbytek příjmu soli u dětí zatěžuje ledviny a s tím souvisí i zvýšené riziko vzniku vysokého krevního tlaku.

Denní příjem soli u kojenců (pod 1 rok) byl měl být méně než 1g, 1-2 roky pod 2g/den, 7-14 let pod 5g/den, děti nad 14let a dospělí max. 6g/den.

Sůl neboli chemicky NaCl obsahuje důležité ionty Na a Cl, které jsou důležité k udržení vodní a elektrolytové rovnováhy v těle. U kojenců, kteří by neměli přijímat žádnou dodatečnou sůl ve stravě, jsou tyto ionty dodávány v mateřském mléce plus i v neosolené stravě (tj. např. i zelenina a další strava obsahuje určitě množství těchto iontů). Takže jejich příjem je zajištěn, nicméně by se neměl překračovat.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka