Pangamin. Může užívání způsobit průjem?

Zodpovězené
8. říj 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může užívání pangaminu způsobit průjem.

Dcera, 5,5 let, 1x denně 2 tablety po jídle. Na obalu je doporučené dávkování 3x denně 2 tablety po jídle, ale to při běžném školkovém režimu nezvládneme, proto dostávala jen 1x denně odpoledne/večer.

Důvod užívání: Během klíšťové sezóny bereme B-komplex repelent, ale v lékárně nebyl dostupný. Magistra jako náhražku doporučila právě pangamin. Navíc dcera je drobná (16 kg).

Další důvod průjmu mohl být zub (jeden už roste a druhý zrovna vypadl), ale nejsem si jistá, zda zuby způsobují průjem i u větších dětí (u miminek to je známo a užily jsme si).

Jiný důvod průjmu jsme nezjistily.

Děkuji za odpověď a Váš čas.

Dobrý den,

s tímto potravinovým doplňkem nemám zkušenost. Nejedná se o léčivý přípravek, tudíž nejsou známy nežádoucí účinky.

Z popisu na webových stránkách výrobce jsem zjistila, že se jedná o pivovarské kvasnice. Zda může přípravek způsobovat průjem, nemohu vyloučit, ale ani potvrdit, ale myslím si, že by mohl. Můžete zkusit Pangamin vysadit a uvidíte. Je to pouze potravinový doplněk, tak jeho vysazení nevadí.

U starších dětí je výskyt průjmu v souvislosti s růstem zubů spíše neobvyklý, ale také by to mohla být příčina.

Dbejte na zvýšený pitný režim, zkuste šetřící dietu na několik dní. Můžete vyzkoušet podávat probiotika, např. od značky Nestlé z řady BebaCare.

Kdyby se přidaly horečky, zvracení či jiné příznaky, vyhledejte lékaře. Kdyby průjem nepřestával ani po vysazení Pangaminu, vyhledejte lékaře.

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka