Zácpa. Kolik je podle Vás normální příjem tekutin u tříleté? Mohou tekutiny srovnat zácpu do normálu, i když je zácpa nejspíše psychická?

Zodpovězené
7. říj 2023

Dobrý den,

píšete, že u zácpy navýšit příjem tekutin.

Kolik je podle Vás normální příjem u tříleté?

Mohou tekutiny srovnat zácpu do normálu, i když je zácpa nejspíše psychická?

Dcera nepije málo (ale nevím, jestli dost), vlákninu má, lactulosu též, viditelně ji bříško nutí jít cca od čtvrtého dne, ale dítě ho přepere a jde až když už bříško opravdu musí (6.-7. den). Bývá to s pláčem, za dobu, co je stolice v těle se asi vstřebá příliš vody i přes pravidelné podávání lactulosy.

Před nástupem do školky chodila max. 2x týdně, ale se školkou se to zhoršilo.

Děkuji

Dobrý den,

příjem tekutin závisí více na hmotnosti než na věku. Tříleté dítě mívá většinou kolem 20 kg, které by mělo přijmout min. 1,5l/den. Ve 3-5 letech by mělo dítě přijmout 80-100ml/kg/den.

Jinak je doporučený příjem tekutin u dětí následovný:
1. den života 50–70ml/kg/den
2. den 70–90ml/kg/den
3. den 80–100ml/kg/den
4. den 100–120ml/kg/den
5.–9. den 100–130ml/kg/den
10. den – 7. měsíc 150–160ml/kg/den
8. měsíc – 12. měsíc 100–140ml/kg/den
2. rok 80–120ml/kg/den
3. – 5. rok 80–100ml/kg/den
6. – 10. rok 60–80ml/kg/den
11. – 14. rok 50–70ml/kg/den

MUDr. Pavlína Koucká
dětská lékařka