Dětský úraz. Jak postupovat?

Zodpovězené
14. dub 2020

Dobrý den,

syn (4 roky) upadl nešťastnou náhodou na hranu skříňky tak, že si "shrnul" dáseň nad jedničkou nahoře (v podstatě se odhalil kořen zubu) a částečně i na obou vedlejších zubech, hodně to krvácelo a bolelo, zub se ale výrazně nekýval. V lékárně poradili kloktat šalvěj a mazat gel Apiprodent.
Svého zubaře jsme nekontaktovali (dovolená) - dáseň se postupně stáhla dolů, není to jako původní stav, zoubek je prý stále trochu citlivý na dotek (dítko ovšem v pohodě jí a pije, jen se vyhýbá kousání předními zoubky), poslední dva, tři dny mi to však připadá, že lehounce změnil barvu. Je to první mléčný zoubek a od úrazu jsou to necelé dva týdny.

Chtěla bych se zeptat, jak se pozná odumírání zoubku a jak se případně daná situace řeší.

Děkuji

Dobrý den,

pokud zub změnil barvu, pravděpodobně “odumřel”. Bylo by vhodné objednat se na kontrolu k Vašemu lékaři (jakmile to bude možné). Ten případně zub zrentgenuje. Pokud nad zubem nebude vznikat váček a zub bolet nebude, pravděpodobně vydrží až do výměny se stálým zubem.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová