Jak ošetřit citlivě nespolupracující dítě?

Zodpovězené
4. čer 2021

Dobrý den,

ráda bych se optala na Váš názor.

Dcera, 4 r., má dva kazy. Zjistila jsem to asi dva týdny před prevencí (chodím s dětmi od prvního zoubku 2x ročně, čistíme zoubky ráno i večer, ale špatně mi jí). Tudíž jsou drobné, povrchové, ale nutno už odvrtat. Prvně se zdálo, že dcera bude spolupracovat, ale zub si nenechala odvrtat celý. Dostaly jsme čas na přípravu a vysvětlení, a termín na došetření zubu. Dceři jsem se to snažila vysvětlit, pouštěla pohádku, zkusila podat zkušebně Diazepam (opačný efekt), hrály jsme si na zubaře, Bachovy kapky před návštěvou... K zubaři šla "dobrovolně", ale odmítla otevřít pusu, i když nástroje neměla doktorka v ruce.

Dostaly jsme žádanku a zašly na dětskou stomatologii ve FN. Myslela jsem, že prvně jdeme na konzultaci, ale nakonec vše proběhlo tak rychle, že už jsme nemohly couvnout. Dcera má zoubek opravený, ale za podmínky násilí. Já ji držela, jedna sestřička hlavu a kovový prst v pusince, další dvě sestry držely tělo. Bylo mi řečeno, že na rajský plyn je malá (4 r., 16 kg) a působí na strach dítěte, ale ona je vzdorovitá (nespolupracovala, ani když už se nevrtalo, byla prostě v negaci). Midazolam by mohl mít efekt na ni jako při Diazepamu.

Máme termín na opravu druhého zoubku a já se toho děsím. Je mi jí hrozně líto.

Opravdu není ještě nějaká jiná možnost?

Dcerka je odmalinka poměrně dost citlivé povahy, mám problém s ní i při užívání běžných léků, jakýkoliv malý škrábanec na kůži je jako by byla pořezaná, u doktorů spolupracuje jen, pokud se nemusí vyšetřovat jakýmkoliv přístrojem... Bojím se, aby neměla pak blok/strach z doktorů...

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím, odkud jste, ale určitě bych se spíše objednala k lékaři, který se zaměřuje na dětské pacienty a spolupracuje s anesteziologem. Řešení, jak dítě ošetřit v analgosedaci, se najde a určitě to stojí za výsledek. Dcera nebude mít další špatnou zkušenost.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová