Trhané mléčné zuby u 6leté. Jak zachránit zub, který bolí?

Zodpovězené
30. srp 2021

Dobrý den,

dceři je 6 let. Měla ve 3 letech zkažený mezizubní prostor mezi 4kou a 5tkou, (má hodně stěsnané zuby) začala jsem zuby čistit floserem, ale dál se jí zkazily ve 4,5 letech mezizubní prostory-taky 4ka a 5tka vpravo nahoře a i dole. Zubařka kazy opravuje, ale zoubky začaly vlivem hlubokýho kazů odcházet - vytvořil se váček a zub šel pryč.

Nyní má dvě čtyřky vytržené a dnes si stěžovala na bolest pětky. Pokud i ta půjde ven, na pravé straně nahoře bude bez dvou horních stoliček (4,5) Vlevo dole má pak 4ku také pryč a tím pádem bude málo plochy pro rozžvýkání jídla.

Dá se 5tka, která bolí, zachránit? Vyčištěním kanálku např.?

Bojím se nechat otevřený zub kvůli možnému dalšímu zánětu a nechci ani zub trhat...

Jaká je hranice počtu zubů, kdy je jídlo špatně rozžvýkáno a je to třeba dále řešit třeba náhradou, pokud se u zadních zubů dá vůbec řešit?

Děkuji

Dobrý den,

existují pracoviště, kde jsou schopni ošetřit i kanálky dočasných zubů. Zkuste se zeptat svého lékaře nebo se podívejte, zda ve Vašem okolí není klinika nebo lékař, který se na ošetření dětí specializuje. Kolem 6. roku již ale mohou začít růst první stálé stoličky, takže o žvýkání jídla bych se nebála.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová