Vliv těhotenství a kojení na kazivost zubů. Jak jinak podpořit zdraví zubů?

Zodpovězené
27. led 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to s kazivostí zubů při těhotenství a kojení.
Chodím pravidelně na prevenci, při prvním těhotenství a 13měsíčním kojení jsem nepocítila nějakou změnu, chodila na prevence, kazy žádné.
Minulý rok jsem byla těhotná po druhé, v březnu na prevenci, zuby v pořádku, žádné viditelné kazy. Na další prevenci v září, již jako kojící, mi MUDr. dělala i rentgen, našla 4 kazy a říkala mi, že je možné, že se mi vlivem hormonů změnilo bakteriální osídlení a zuby se začaly kazit. Teď o Vánocích se mi navíc další zub uštípl, tzn. další oprava.
O zuby se starám, používám mezizubní nit, kartáček, ale přijde mi, že to má minimální efekt, když i přesto mám zuby v takovém hrozném stavu. Jsem z toho špatná.

Dá se ještě jinak podpořit zdraví zubů?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hormony mají vliv zejména na dásně-ty mohou byt zbytnělé a více krvácet. Je proto hodně důležité dbát na dobrou hygienu, aby v takovém prostředí nevzniknul zánět. Během těhotenství a kojení je vhodné dodržovat pokud možno vyvážený jídelníček a není důvod pro to, aby se zuby více kazily. Už dávno neplatí pravidlo, že každé dítě stojí ženu jeden zub🙂.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová