Krácení dovolené z důvodu OČR. Jak to, prosím, je?

Zodpovězené
11. led 2024

Dobrý den,

na výplatní pásce jsem zjistila, že se mi snížil počet hodin zůstatkové dovolené, aniž bych v daném měsíci dovolenou čerpala. Ptala jsem se tedy ekonomky, jak je to možné a prý je to proto, že jsem měla OČR a nově (pro mě, jelikož během změny jsem byla na RD) se prý při OČR a PN krátí dovolená. Úplně se mi to nezdálo, snažila jsem se něco najít. U PN se mi podařilo dohledat, že by člověk musel chybět opravdu dlouho a u OČR jsem nalezla, že pokud se jedná o OČR o dítě do 10 let, ke krácení dovolené docházet nemá.

Já pečovala 7 dní o 3 a 1/4 roku starého syna, čili pokud to chápu správně, byla mi dovolená zkrácena protizákonně.

Jak to tedy, prosím, je?

V práci mi tvrdí, že na věku dítěte vůbec nezáleží...

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za výkon práce se dle §216 zákoníku práce považuje mimo jiné doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiné fyzické osoby v případech podle zákona o nemocenském pojištění. Tedy, tato doba se proto pro účely dovolené považuje bez omezení za výkon práce a její režim je shodný, jako by zaměstnanec konal práci.

Pro posouzení práva na dovolenou je sice podstatné, jaký počet násobků týdenní pracovní doby jste jako zaměstnanec odpracovala (v jakém rozsahu jste konala práci), avšak pro účely dovolené se jako odpracované posuzují i doby, kdy zaměstnanec z vymezených důvodu nepracoval. A jak je uvedeno výše, jedním z takových důvodů je právě doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let. Ve Vaší situaci se tedy doba, po kterou jste nepracovala a byla doma kvůli péči o syna počítá pro účely dovolené jako doba, po kterou jste pracovala.

Tvrzení zaměstnavatele o tom, že věk dítěte nehraje roli je teda chybné a nesprávné. Zároveň je třeba konstatovat, že i zkrácení dovolené proběhlo protiprávně, neboť dle zákoníku práce se doba, kterou jste byla doma se synem musí započítávat jako doba odpracovaná.

Doporučuji se tedy obrátit na zaměstnavatele s výzvou o napravení protiprávního stavu, který Vám vznikl nezákonným zkrácením dovolené z důvodu ošetřování dítěte mladšího 10 let. Pro úplnost jen dodám, že doba, která se považuje za výkon práce pro účely výpočtu nároku na dovolenou popsaná výše, nesouvisí s právem zaměstnance na mzdu či plat.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44