Lze po rozvodu řešit majetek?

Zodpovězené
9. lis 2023

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně vypořádání majetku po rozvodu, rozvod proběhl v červnu roku 2021.

Při rozvodu jsme se ústně s bývalým manželem dohodli o vypořádání majetku. Veškeré peníze, včetně peněz z úvěru si ponechal manžel, netuším přesnou sumu. Před rozvodem vyhrožoval, že veškeré peníze převede na jiné účty nebo je vybere, tak jsem byla v domnění, že mám smůlu. Následně jsme měli auto, které bylo napsané na něj, to jsem mu vyplatila/odkoupila. Následně si vzal ještě nějaké věci z bytu. Mně zůstalo jen vybavení v domácnosti, které si s sebou nevzal.

Začátkem roku 2021 (když jsme byli ještě manželé) si chtěl vzít bývalý manžel úvěr, nevím přesnou částku, ale potřeboval mě k tomu, takže já jsem bohužel byla dotlačena podepsat úvěr na 200 000 Kč. Při rozvodu jsme se domluvili, že vše splatí, když peníze z toho měl on. Bohužel se nyní ozval, že to platit nebude.

Vím, že s tím asi nic moc nezmůžu, ale chtěla jsem se přece jen zeptat, zda-li se dá proti tomu nějak bránit.

Předem děkuji moc za jakoukoliv odpověď a radu.

Dobrý den,

ústní vypořádání společného jmění manželů není relevantní, jelikož manželé si musí dle zákona alespoň vydat písemné potvrzení o tom, že se vypořádali.

Do června roku 2024 máte ještě šanci majetek z manželství vypořádat, a to dohodou nebo soudem. V případě úvěru se však bude jednat o složitější problematiku, jelikož jste s úvěrem souhlasila. Dále dle občanského zákoníku platí, že vypořádání dluhů platí jenom mezi manžely. To znamená, že i když se s manželem písemně domluvíte, že dluh bude hradit on, věřitel (banku) není Vaší dohodou vázán a může úvěr vymáhat i od Vás.

Následně však uhrazený úvěr byste mohla vymáhat po bývalém manželovi.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44