Lze případně napadnout darovací smlouvu?

Zodpovězené
2. srp 2022

Dobrý den,

se sestrou se druhým rokem dohaduji, že mě s mamkou obešly (podvedly). Oni se domnívají, že nic špatného neudělaly.

Táta náhle zemřel a veškerý majetek měli s mamkou v SJM. Mamka se v dědickém řízení rozhodla, že tím se rovnou vyrovnají i její podíly. Na všem jsme se domluvily, kromě zahrady.

Nejdříve byla dohoda, že ji se sestrou budeme mít rovným dílem na půl. Pak z toho sešlo s tím, že mamka chce, aby celá zahrada patřila sestře. S tím jsem nesouhlasila a trvala jsem si na zákonném podílu po zemřelém tátovi. Na to zas nechtěly přistoupit ony. Nakonec jsme se domluvily tak, že zahrada se přepíše na mamku s mojí podmínkou, že ji mamka za svého života sestře nedaruje. Obě dvě s touto podmínkou souhlasily. Dohoda byla uzavřena jak ústně mezi námi, tak bych jí mohla dohledat i přes WhatsApp. S touto uzavřenou dohodou byla v dědickém řízení vypořádána zahrada (v dědickém řízení je pouze uvedeno, že jsme se dohodly, způsob dohody tam uveden není).

O rok později jsem se náhodou dozvěděla, že zahrada je přepsaná z mamky na sestru - darovala ji. Obě mi to neřekly a navíc byly ještě pomalu uražené, že jsem to zjistila a naštvala se.

Můj dotaz zní: Byla bych v právu, kdybych se rozhodla napadnout darovací smlouvu mezi mamkou a sestrou?

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, na napadnutí smlouvy nemáte oprávnění, jelikož matka může se svým výlučným majetkem disponovat dle své vůle.

Jelikož podmínka byla mezi Vámi sjednána jednom ústně a nebyla zapsána např. jako předkupní právo v katastru nemovitostí, obávám se, že s touto situací nic neuděláte.

Můžete např. označit darovací smlouvu za relativně neplatnou a odkázat na ústní dohodu, avšak úspěch Vám neumím zaručit.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44