Návrat do práce po skončení druhé rodičovské dovolené. Jak je to s držením pracovního místa?

Zodpovězené
11. říj 2023

Dobrý den,

příští rok v srpnu bych se měla vracet do práce po skončení rodičovské dovolené. Jedná se o druhé dítě, kdy jsem plynule přecházela z jedné rodičovské dovolené na druhou - tedy budu doma necelých šest let.

Jak je to s držením pracovního místa?

Drží mi místo jen tu první rodičovskou dovolenou a po návratu z druhé dovolené mi musejí nabídnout třeba jinou práci ve firmě?

Dělala jsem účetní, ale místo mě mají paní, kterou si tam už chtějí nechat a se mnou nepočítají.

Mají na to nárok? Nebo mi nabídnou třeba pozici uklízečky a tím mě jakoby něco nabídli a když nebudu souhlasit, tak mě propustí...

Na co mám nárok?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

situace, kterou jste nastínila se týká pouze návratu po mateřské dovolené, nikoliv po dovolené rodičovské. Dle ustanovení § 47 zákoníku práce nastoupí-li zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance na jejich původní práci a pracoviště.

Jiná situace nastává po návratu z rodičovské dovolené, jak je tomu ve Vašem případě. V tomto případě už zaměstnavatel nemá povinnost Vás zařadit na původní práci a pracoviště. Má pouze obecnou povinnost přidělovat Vám práci podle uzavřené pracovní smlouvy. A pokud nemá možnost Vám přidělit práci odpovídající pracovní smlouvě, může Vám následně navrhnout dohodu o změně obsahu pracovního poměru, v praxi to znamená to, co uvádíte, tedy že Vám nabídne práci jinou. Obsah pracovního poměru je možné měnit jen po vzájemné dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, a dochází-li i ke změně pracovní smlouvy, je třeba vždy učinit písemně. Zaměstnavatel však nesmí nikoho nutit ke změně pracovního poměru (např. doby trvání pracovního poměru, ke zkrácení pracovního úvazku či ke změně druhu práce). Pokud by nedošlo k dohodě o změně obsahu pracovního poměru, pak se jedná o tzv. jiné překážky na straně zaměstnavatele a zaměstnavatel je pak povinen poskytnout Vám náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného výdělku. Zaměstnavatel může dát výpověď jen na základě jednoho z důvodu, který je uveden v taxativním výčtu v zákoníku práce (např. organizační změna, pro nadbytečnost apod.). Případně je možné ukončit pracovní poměr se zaměstnancem dohodou.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44