Nepravidelné placení alimentů. Co čekat od soudu?

Zodpovězené
5. črc 2022

Dobrý den,

potřebovala bych radu

Před 7 lety můj ex dostal dceru do péče, já byla mladá a on více zajištěný. Platila jsem mu nepravidelně, soud mi určil 2 000 Kč, když jsem byla bez práce. První dva roky jsem mu neposlala nic, ale potom jsem posílala vždy, když jsem měla (cca 10 měsíců z 12), vždy 1000 Kč. Pak jsem otěhotněla a posílala jsem mu z mateřské 1000kčm vynechala jsem třeba 2 měsíce. Při kovidu mi neprodloužili smlouvu, takže jsem přišla o zaměstnání a začala jsem mu posílat po pár měsících alespoň 500 Kč měsíčně, které mu posílám dodnes podle peněz. Někdy mu pošlu 1000 Kč někdy 500 Kč. Dnes jsem byla na výslechu, jelikož mě udal a bude soud. Nevím co mám čekat? Vím, že je to má vina, ale bojím se, aby mě nezavřeli, mám 5 letého syna a nevím, co čekat od soudu.

Děkuji

Dobrý den,

jelikož nezvládáte hradit minimální výživné, můžete zkusit podat návrh na snížení výživného s tím, že se Vám změnila finanční situace. Toto však budete muset u soudu prokázat.

Co se týče trestného činu neplacení výživného, ten říká: "Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok."

Jelikož předpokládám, že jste nikdy nebyla trestně stíhána a ani trestána, mám za to, že soud Vám může uložit např. jenom podmínku s tím, že dluh na výživném budete muset uhradit a výživné začat hradit řádně a včas. V opačném případě byste se vystavila riziku proměny podmínky na nepodmíněnému trestu odnětí svobody.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44