Nevyplacená mzda ve zkušební době. Co mohu dělat?

Zodpovězené
9. črc 2022

Dobrý den,

ráda bych se poradila, jak mohu postupovat, pokud mi zaměstnavatel nevyplatil mzdu.

Byla jsem ve zkušební době a dala jsem výpověď, nicméně peníze nemám a nevím, jak se mohu bránit.

Na Úřadu práce mi řekli, že bych musela podat insolvenci na majitele a teprve potom za určitých podmínek mohu získat (možná) něco od Úřadu.

Bohužel nevím, co mám dělat do té doby.

Děkuji

Dobrý den,

vymáhat mzdu po zaměstnavateli můžete i bez toho, abyste podala na něho insolvenční návrh.

Neuvádíte, zda jste měla řádně uzavřenou pracovní smlouvu atd.. Předpokládám však, že ano.

Na základě pracovní smlouvy máte nárok na vyplacení mzdy v řádném termínu. V případě, že je zaměstnavatel v prodlení s vyplacením mzdy, dopouští se nejen porušení pracovní smlouvy, ale i porušení zákoníku práce. Prodlení s vyplacením mzdy nastává dle zákoníku práce v poslední den následujícího měsíce po vykonání práce, za kterou zaměstnanci mzda od zaměstnavatele náleží.

Nejrychlejší způsob je bývalého zaměstnavatele písemně vyzvat ke splnění jeho zákonné povinnosti s uvedením lhůty pro vyplacení mzdy. Ve výzvě bych doporučovala upozornit bývalého zaměstnavatele na skutečnost, že v případě, když Vám mzdu v uvedené lhůtě nevyplatí, obrátíte se na příslušný inspektorát práce nebo soud. Dopis je třeba zaslat doporučenou poštou.

V případě, že Vám bývalý zaměstnavatel nevyplatí mzdu v daném termínu, obraťte se na inspektorát práce místně příslušný podle sídla zaměstnavatele. Ideální je inspektorát práce navštívit osobně spolu s výzvou a doručenkou a pracovní smlouvou, kterou jste zasílala bývalému zaměstnavateli. Jelikož inspektorát práce kontroluje dodržování povinností vyplývajících z právních předpisů v pracovně právních vztazích, včetně předpisů o odměňování zaměstnanců, je možné, že bývalému zaměstnavateli uloží opatření, aby Vám mzdu doplatil, případně mu uloží i pokutu.

Kdyby ani inspektorát práce nepomohl, musíte se obrátit na příslušný soud. Doporučuji však využít služby advokáta, jelikož již předžalobní výzva od advokáta může mít u bývalého zaměstnavatele větší důraz.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44