Problémy s trvalým bydlištěm. Jak to bude?

Zodpovězené
15. únor 2024

Dobrý den,

s přítelem čekáme miminko, nejsme sezdaní. Trvalé bydliště mám u mých rodičů, teď přechodně bydlíme u rodičů přítele. Stavíme dům, který je hned vedle domu, kde teď přechodně bydlíme. Dům by měl být dokončený zhruba červenec/srpen, termín porodu máme v červnu.

K mé otázce - přijde mi jako hloupost měnit si teď trvalé bydliště tam, kde bydlíme, a po dostavění znovu.

Jaké problémy nebo komplikace nastanou, když budu mít trvalé bydliště pořád u rodičů?

Je to přes půl republiky, není to moc blízko. Jestli je tam nějaký problém vzhledem k tomu, že nejsme svoji, bydlíme jinde, měnili bychom trvalé bydliště dvakrát?

Chodí třeba po porodu nějaké doporučené dopisy, které by bylo nutné vyřešit rychle?

Přijme dítě pediatr, když nebude mít trvalé bydliště poblíž?

Dá se někde přechodně zadat třeba jiná doručovací adresa?

Mám si vyřídit přechodné bydliště?

Moc děkuji za všechny rady,

Děkuji hezký den.

Dobrý den,

občan ČR může mít jen jedno místo trvalého bydliště. Místo svého trvalého pobytu si můžete zvolit kdekoliv na území České republiky, respektive v jakékoliv nemovitosti, která je určena k bydlení. Trvalé bydliště u rodičů tedy není problémem z pohledu práva, nicméně může Vám přinést mnoho komplikací v praktické rovině.

Ve Vámi popsané situaci bude opravdu nejjednodušší si změnit adresu trvalého bydliště na tu, na které aktuálně pobýváte, a následně po přestěhování znovu. Termín přechodné bydliště se v současnosti již nepoužívá. Jedinou možností je tedy vyřídit si nové trvalé bydliště, případně zůstat nahlášena na trvalém bydlišti u rodičů. Nicméně, dítěti je ze zákona přidělena adresa trvalého pobytu jeho matky v době jeho narození. Po narození dítěte vydá matriční úřad rodný list a současně zaeviduje údaje o narození do agendového informačního systému evidence obyvatel. V případě, že byste zůstala formálně bydlet u rodičů a chtěla pro nezletilé dítě jiné trvalé bydliště, pak byste musela zařídit změnu a předložit doklady k ohlášení změny místa trvalého pobytu. Tudíž se opravdu jeví jako nejjednodušší si ještě před porodem změnit trvalé bydliště na adresu, kde aktuálně s přítelem pobýváte.

Je možné si samozřejmě pouze změnit doručovací adresu. Podle § 10b zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel může občan České republiky požádat o zavedení adresy, na kterou mají být doručovány do agendového informačního systému evidence obyvatel. Ohlášení doručovací adresy provedete na ohlašovně v místě svého trvalého pobytu nebo v místě svého posledního trvalého pobytu na území České republiky, tj. na obecním úřadu. Stejně byste tedy musela na obecní úřad v místě bydliště rodičů, abyste tuto změnu nahlásila. Tudíž se administrativním krokům ve spojení s bydlištěm stejně nevyhnete. A při změně trvalého bydliště byste měla alespoň do budoucna tento krok zjednodušen, neboť byste měla veškeré úřady a instituce k vyřízení poblíž skutečného bydliště.

Přihlášení k trvalému pobytu se provádí na místním úřadě a je potřeba doložit platný občanský průkaz, nebo jiný doklad, který byl vydán jako náhrada občanského průkazu. Dále je nutné mít doklad o užívání nemovitosti, tedy v případě nájmu platnou nájemní smlouvu s vlastníkem nemovitosti nebo jeho úředně ověřený souhlas.

K otázce trvalého pobytu nezletilého dítěte se rovněž váže i výběr pediatra, neboť toho je potřeba vybrat ještě před porodem a v porodnici budou žádat jeho jméno, adresu a telefonní číslo. Na základě trvalého bydliště se určuje tzv. spádový lékař, který vás nesmí odmítnout přijmout. A vzhledem k aktuálnímu nedostatku pediatrů by mohl být problém najít pediatra mimo okruh svého trvalého bydliště, který Vás navíc nemusí přijmout.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44