Starání se o bratra. Jaké možnosti existují?

Zodpovězené
26. črc 2022

Dobrý den,

situace je taková, že rodiče jsou mrtví a sestra už to taky nedává, a já jsem 80 km daleko, bez auta, máme malé dítě. Bratr, 62 let, je v invalidním důchodu - částečném, sestra 67 let už je ve starobním. Dneska mi volala, že to jako už je na ní moc. Bratr bydlí sám, sestra mu o víkendu vaří, pere, obstarává případně doktory či litá po úřadech.

Navrhovali jsme domov důchodců, ale bylo řečeno, že až od 65 let. No, zdravotní stav je dost na pováženou, epilepsie, vysoký tlak, já bych řekla, že i LMD. Chodí, jak nevím co, v létě v bundě a naopak, musí se m u říkat, aby se okoupal, někdy když ho to popadne, tak vypisuje všem úplné nesmysly. Po poranění kolena chodí fakt na pováženou. Před mou svatbou vyvedl to, že mě zavřel na balkóně, když jsem mu tam uklízela.
Ono, já jsem se vdávala ve 36, vždycky se říkalo, že se starat budu já, že se nevdám, protože jsem sama postižená, mám DMO s těžkou sluchovou vadou. Po tomto incidentu mám strach a taky není úplně reálné, že bych já tam jezdila. K sobě ho vzít nemůžu, máme jen 2 + 1 byt.

Jaké možnosti existují? Co by se eventuálně dalo dělat, aby ho vzali dřív?

Upozornění - je totálně nespolupracující, pokud jde o vyšetření doktorů.

Děkují

Dobrý den,

jelikož neuvádíte, zda Váš bratr je omezen na svéprávnosti nebo nikoliv, Vy ze zákona nemáte povinnost se o bratra starat, pokud nejste ustanoven opatrovník. Je to spíš morální povinnost, ale ne zákonná.

Jelikož bratr nechce spolupracovat, můžete podat návrh na soud. Musí být však splněny zákonné podmínky uvedené v § 55 zákona č. 89/2012 Sb:

(1) K omezení svéprávnosti lze přistoupit jen v zájmu člověka, jehož se to týká, po jeho zhlédnutí a s plným uznáváním jeho práv a jeho osobní jedinečnosti. Přitom musí být důkladně vzaty v úvahu rozsah i stupeň neschopnosti člověka postarat se o vlastní záležitosti.
(2) Omezit svéprávnost člověka lze jen tehdy, hrozila-li by mu jinak závažná újma a nepostačí-li vzhledem k jeho zájmům mírnější a méně omezující opatření.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44