Vlastnictví domu. Je možné vedle manžela dopsat do katastru nemovitostí i mě?

Zodpovězené
11. říj 2023

Dobry den,

pořád máme s manželem "nedořešené" vlastnictví domu.

Před 7 lety jsme postavili společně dům na pozemku, který dostal manžel od svých rodičů. V katastru nemovitostí je uveden jako majitel manžel, na hypotéce jsme uvedeni oba.

Chci se zeptat je možné mě do katastru dopsat?

Je dům i můj nebo pouze manželův?

Co by se dělo v případě rozvodu/úmrtí muže?

Máme tři děti.

Děkuji

Dobrý den,

podle zákonného ustanovení §709 občanského zákoníku je součástí společného jmění to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, výjimku představují např. hygienické potřeby a oblečení, dále majetek a prostředky, které některý z manželů nabyl darem nebo zdědil nebo prostředky, jež nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (např. nájemné z bytu, který vlastní pouze jeden z manželů).

Takže pokud jste dům nabyli již za trvání manželství, spadá do rozsahu SJM a je tedy i Váš, přestože je v současné době v katastru nemovitostí u dané nemovitosti uveden pouze Váš manžel, a vy nikoliv. Nicméně, je třeba pamatovat na to, že pozemek je ve výlučném vlastnictví manžela, neboť jej dostal darem, a tudíž nespadá do rozsahu SJM.

Vás je samozřejmě možné do katastru nemovitostí dopsat. Postupovat můžete dvěma způsoby. První z nich je návrh na vklad, kdy se jednoduše s manželem domluvíte a sepíšete souhlasné prohlášení manželů o tom, že nemovitost patří do SJM a toto souhlasné prohlášení poslouží následně jako návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Další způsob je komplikovanější, kdy se můžete domáhat odstranění nesouladu v katastru žalobou podle § 985 občanského zákoníku. Žalovaný by byl manžel, který je nyní v katastru zapsán jako jediný vlastník domu. Pokud se ale s manželem dokážete domluvit, doporučuji využít první zmíněný způsob s návrhem na vklad.

Jak již bylo zmíněno výše, dům spadá do rozsahu SJM, je tedy ve vlastnictví Vás a Vašeho manžela, na což by soud musel při případném vypořádání brát zřetel. Při rozvodu by muselo být vypořádán celý rozsah SJM, tedy mimo jiné i zmíněný dům. Záleželo by na individuálním posouzení soudu, a především na Vaší dohodě s manželem, nicméně z dosavadní rozhodovací praxe soudů vyplývá, že pokud dům spadající do rozsahu SJM stojí na pozemku jednoho z manželů, pak po rozvodu soud přikáže dům právě tomuto manželovi s povinností druhého manžela vyplatit. Dá se tedy předpokládat, že by soud pravděpodobně při případném rozvodu přikázal dům manželovi, který by Vás musel finančně vyplatit.

Při manželově úmrtí by záleželo, zda sepsal dědickou smlouvu, či závěť, ve kterém by podle své vůle určil, komu dům odkazuje. Pokud by výše uvedené pořízení pro případ smrti nesepsal, pak nastupuje dědění ze zákona, ve Vašem případě dědění podle první dědické třídy – tedy manželka a potomci. Vy byste měla ½ z manželovy ½ domu – neboť druhá polovina domu je Vaše (celkem tedy ¾ domu a ½ pozemku) a zbytek by se rozdělil mezi Vaše společné 3 děti.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44