Výhružné SMS a nucení k rozvodu ze strany rodičů manžela. Mají na to právo?

Zodpovězené
21. čer 2022

Dobrý den.

Manželova rodina je hodně komplikovaná, o policii tam nebyla nikdy nouze. Snažila jsem se s nimi vycházet, ale potom přišel covid, my se báli o naší malinkou dcerku, a nejezdili jsme tam. A oni začali dělat problémy. Tchýně mě začala slovně napadat tím, že manželovi zakazuju, aby tam jezdil, a další špinavosti. A otčím manželovi posílal výhružné SMS. Nabádali ho, aby se na mě a dceru vykašlal. Nejhorší to bylo loni v létě, potom na podzim, a na Vánoce se manžel se svou matkou asi pohádal a ona se mu od té doby neozvala. Nepopřála naší dceři ani k narozeninám.

Včera nám zase začali chodit výhružné SMS od otčíma, sprosté nadávky, manželovi dokonce to, že udělá ostudu jakou nikdy nezažil, ve městě i v zaměstnání. Já že jsem špína a nezasloužím si žít.

Nahlásili jsme to na policii, ti to sepsali a že to předají na náš městský úřad na přestupkové. Večer mi ale ještě chodily SMS, že moje jediná volba je rozvod, jinak prohraju. Že se postará o to, abych o svoji dceru přišla, a že jsem povinná jim dceru vozit. A že kdyby chtěl, tak shořím jako papír.

Co mám dělat?

Strašně se bojím o svou dceru. A chápu, že prarodiče mají právo na styk s vnoučaty, ale přece ne tam, kde je to morálně špatné, ne? Nehledě na to, že tchýně na naší dceru kašlala vždycky, odmítala přijet na vítání občánků i na její první narozeniny, k tomu ji musel donutit manžel. A teď k druhým narozeninám jí ani nepopřála, ani se za celou dobu nezeptala jak se malá má. Mám strach co bude.

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

nikdo z rodiny Vás nemůže nutit podat návrh na rozvod a rozvést se.

V případě, že z výhružek máte obavu o svůj život a život příslušníků rodiny, podejte na příslušné policii i opakovaně trestné oznámení.

Co se týče styku prarodičů s Vaši dcerou, nárok na styk samozřejmě mají. Avšak dle rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 8. 8. 2021, sp. zn. I. ÚS 1081/20 rozsah styku dalších příbuzných s dítětem nemůže být rozsáhlejší či postaven na úroveň styku rodičů s dítětem, zejména nepřejí-li si to rodiče, jejichž stanovisko za normálních okolností musí být zohledněno. Jsou to totiž právě rodiče, kdo vykonává rodičovskou odpovědnost v plném rozsahu, odpovídají za vývoj a výchovu dítěte, a jejichž právo (a nikoli právo prarodiče či jiného příbuzného, není-li takové osobě do péče svěřeno) pečovat o dítě a vychovávat ho je ústavně zaručeno v čl. 32 odst. 4 Listiny.

V případě, že nesouhlasíte s tím, aby se Vaše dcera stýkala s prarodiči, nemusíte jim dceru ke styku dávat. Je na prarodičích, aby si, když mají zájem se s vnučkou stýkat, podali návrh na styk na příslušném soudě.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44