Výpověď nebo dohoda. Mám nárok na odstupné nebo ne dle vytýkacího dopisu?

Zodpovězené
21. lis 2022

Dobrý den,

v práci mi dnes oznámili, že už se mnou nepočítají a že se rozloučíme dohodou. Chci se zeptat.......21.2. 2022 jsem dostala vytýkací dopis paragraf 52 g).

Když nebudu souhlasit s dohodou a budu trvat na výpovědi ze strany zaměstnavatele, mám nárok na odstupné nebo ne (díky vytýkacímu dopisu)?

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neuvádíte, jaké porušení pracovních povinností obsahoval vytýkací dopis. V případě, že šlo o méně závažné porušení prac. povinností, výpověď z tohoto důvodu již nemůžete dostat, jelikož uběhlo 6 měsíců. Vyplývá to i z Vaše zmíněného § 52 písm. g) Zákoníku práce:
"g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi."

Doporučuji v případě, že máte nárok na odstupné, dohodu bez vyplacení odstupného nepodepisovat.

V případě zájmu o právní služby jsem Vám k dispozici.


JUDr. Renáta Králiková
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44