Zákaz styku s novým partnerem. Bere soud tento podnět vážně?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala, jak soud nahlíží na požadavek 11letého dítěte, které u soudu (při žádosti o rozšíření péče) uvede, že s otcem si přeje být, ale pouze za podmínek, že u toho nebude jeho partnerka, aniž uvede důvod - prostě nechce, resp. chce trávit čas s otcem pouze samotné. Jde o vážný, téměř roční vztah, kdy se aktuálně řeší společné bydlení.

Bere soud tento podnět vážně?

Může v rozsudku vydat takové rozhodnutí?

Děkuji

Dobrý den,

soud vždy dbá na nejlepší zájem dítěte, a to je jeho hlavním zřetelem při rozhodování v rodinných záležitostech. Soud přihlíží k tomu, co je v dané situaci nejlepší pro dítě a snaží se zajistit jeho optimální péči a vývojové podmínky.

Pokud je dítě schopno vyjádřit svůj názor, soud věnuje pozornost jeho participačním právům. Dítě má právo vyjádřit svůj názor a soud ho zohledňuje při rozhodování, protože toto názorové vyjádření může ovlivnit konečné rozhodnutí. Soud však bere v úvahu i další relevantní skutečnosti a faktory, které se týkají blaha a zájmů dítěte. Participační práva dítěte přímo zakotvuje i Úmluva o právech dítěte z roku 1989 a ukládá povinnost zabezpečit dítěti, které je schopné formulovat své vlastní názory, právo tyto názory vyjadřovat, a to ve všech záležitostech, které se dítěte dotýkají

Je však třeba mít na paměti, že konečné rozhodnutí soudce bude záviset na konkrétních okolnostech a individuální situaci, bude tedy záležet na konkrétních důvodech, proč si dcera styk s novou partnerkou otce nepřeje a zda je schopna tento názor formulovat. Soud se však k přáním dětí snaží pokud možno vždy přihlížet, pokud se nejedná o zcela zjevné excesy a úmyslné smyšlené důvody a je možné, že soud vydá rozhodnutí, kde upraví styk podle přání nezletilé dcery, samozřejmě s přihlédnutím ke všem relevantním okolnostem.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44