Zatajení dítěte, DNA testy, alimenty a omezování styku s dítětem. Má na to matka právo?

Zodpovězené
9. lis 2022

Dobrý den,

bratr řeší situaci se svojí bývalou přítelkyní.

Rozešli se cca před 3 lety, jeho expřítelkyně v té době byla těhotná, avšak během těhotenství vyšlo najevo, že má poměr s jiným mužem. Proto bratr vztah ukončil a sdělil své expřítelkyni, že po porodu trvá na DNA testech.

V půlce těhotenství mu expřítelkyně sdělila, že dítě není mého bratra a zůstává ve vztahu s druhým mužem, který má být otec. Následně se odstěhovala a útla veškeré kontakty jak po telefonu, tak na sociálních sítích.

Nyní se cca 2 měsíce zpět ozvala bratrovi, že se tehdy rozešla i s druhým partnerem, chlapeček nemá v RL nikoho a ona po něm žádá výživné jak zpětně, tak i do budoucna. Nyní však s DNA testy souhlasila. Vyšlo z nich, že bratr je otec, nechal se dopsat do RL, ale dohadují se ohledně výživného, protože nesouhlasí s navrhovanou částkou. Současně je rozzloben, protože chlapeček ho nezná, nemá k němu vztah, ač se snaží si ho vybudovat, tak je to náročné a zřejmě dle psycholožky i náročné ještě bude.

Má bratr možnost podat žalobu na expřítelkyni za to, co provedla jemu a dítěti?

Tj. za zatajení syna, za úmyslné lži, nemožnost budovat si vztah syna s otcem dítěte?

Jediné, co po bratrovi nyní chce jsou peníze a styk se synem jim omezuje, má totiž dalšího partnera a nechce, aby měl kluk v hlavě “holubník”…. Sice má proběhnout soud o výživném a styku (až v lednu 2023), ale bratr za tento její přístup požaduje nějaké zadostiučinění.

Jak můžeme postupovat?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel žádné zadostiučinění v případě Vašeho bratra nepřichází v úvahu, jelikož nic takové právní pořádek ČR nezná. Bratr se může domáhat styku v případě, že je mu bráněno, např. neodkladným opatřením u soudu nebo tuto situaci řešit s OSPODem a postupně si vztah k synovi vybudovat. Váš bratr jako otec má stejná práva jako matka.

Neuvádíte, zda předmětem soudu o výživné je i úprava styku s otcem. Když ne, doporučuji, aby takový návrh Váš bratr ke spisové značce podal.

V případě zájmu o právní služby jsem Vám k dispozici.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44