Dřívější ukončení PPM a rodičovský příspěvek. Mohu si o něj zažádat i přesto, že na rodičovskou dovolenou nenastoupím?

Zodpovězené
26. zář 2022

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, na který nemohu najít pořádnou odpověď.

Mám termín porodu 17.10. a na mateřskou nastupuji až k 1.10. Jsem domluvena se zaměstnavatel, že se mohu vrátit do práce hned, jak to půjde. Jelikož má práce je VELMI flexibilní, z domova a sama si určuji pracovní dobu a bydlím v domě s rodiči, chtěla bych se vrátit do práce v prosinci - tedy po šestinedělí. Ráda bych tak dříve ukončila mateřskou a na rodičovskou dovolenou neplánuji nastoupit.

Jak je to ale s vyřízením rodičovského příspěvku?

Mohu si o něj zažádat i přesto, že na rodičovskou dovolenou nenastoupím? Musím nějak hlásit dřívější ukončení mateřské?

Předem moc děkuji za pomoc!

Hezký den,

ohledně dřívějšího ukončení pobírání peněžité pomoci v mateřství kontaktujte místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. V tom bohužel neporadím.

Co se týká pobírání rodičovského příspěvku - na rodičovský příspěvek má nárok každý, kdo řádně a celodenně pečuje o dítě do 4 let (péče může být zajištěna i jinou osobou). Mají na něj nárok i osoby, které v té době nemají práci, tudíž nečerpají rodičovskou dovolenou. Tedy ano, nárok na RP Vám vznikne. Až ukončíte pobírání PPM, podáte si u místně příslušného Úřadu práce žádost o rodičovský příspěvek.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice