Kdy si pořídit další miminko? Budu mít nárok na mateřskou?

Zodpovězené
8. lis 2021

Dobrý den,

jsem na rodičáku s 2letým synem s tím, že mám být doma do jeho 3 let, což je příští rok v říjnu. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou. S tím, že jsem loni na Vánoce obdržela dopis, že se moje místo ruší a tím pádem mám nárok na odstupné. A teď chceme další miminko, ale moje představa je taková, že bych chtěla otěhotnět až tak příští rok.

Když se mám vrátit do práce v říjnu a já už budu tou dobou těhotná, tak mě nemůžou stále v práci vyhodit a já budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji za odpověď. Snad je můj dotaz srozumitelný.

Lucie

Hezký den, Lucie,

toto je spíše otázka spadající do agendy pracovního práva, pokusím se však odpovědět.

Třetím rokem dítěte Vám v práci končí rodičovská dovolená, měla byste tedy další den po třetích narozeninách dítěte nastoupit do práce. V případě, že budete těhotná do práce nastoupit nechcete či ze zdravotních důvodu nemůžete, můžete se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu do doby, než nastoupíte na mateřskou (tj. 6 - 8 týdnů před termínem porodu) - budete doma "zadarmo" - je však možnost snížit si rodičovský příspěvek na nižší částku, abyste měla finance do doby nástupu na mateřskou. V případě, že Váš zdravotní stav lékař zhodnotí jako práce neschopná, můžete být do nástupu na mateřskou v pracovní neschopnosti.

Vyhodit z práce by Vás pouze kvůli těhotenství neměli, to odporuje platným právním předpisům, mohli by Vás však vyhodit z důvodu absence (je tedy nutné si domluvit neplacené volno nebo v případě nemoci nástup na neschopenku).

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice