Přechod z PN na RP. Kdy si jít zažádat o RP, když PN mám do konce šestinedělí?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

prosím Vás, mám PN do konce šestinedělí, protože nemám nárok na PPM.

Moje otázka zní: Kdy si jít zažádat o RP, když PN mám do konce šestinedělí?

Můžu hned, jak bude hotový rodný list, nebo měsíc před ukončením PN?

Rodný list už bude hotový hned, co mě pustí z porodnice - u nás je matrika přímo v porodnici, takže ho dělají na počkání. A jde mi o to, že když zažádám skoro 2 měsíce před nástupem na RP, tak aby mi to nezamítli.

Nebo to jde i takhle s větším předstihem?

Děkuji moc za odpověď. Snad se chápeme.

Hezký den,

žádost o rodičovský příspěvek je ideální podat měsíc před očekávaným čerpáním této sociální dávky.

Nevím, jak Vám to vychází termínově a jakou budete mít výši nemocenské. Je potřeba si při přechodu z nemocenské na rodičovský příspěvek pohlídat výši dávky nemocenského pojištění. Ta v jednom měsíci nemůže být vyšší než zvolená výše rodičovského příspěvku. Jestliže by Vám za část měsíce náležela vyšší dávka nemocenského pojištění než zvolená výše rodičovského příspěvku, je vhodné žádat o rodičovský příspěvek až od prvního dne následujícího měsíce.
V případě, že chcete napsat přesné termíny, napište, prosím, další dotaz s datem porodu a výší denní dávky nemocenského pojištění.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice