Rodičovská dovolená. Můžu žádat o RP, i když budu ještě od zaměstnavatele čerpat dovolenou?

Zodpovězené
11. črc 2022

Dobrý den,

jsem teď na MD do půlky září. Můžu na ÚP žádat o RP koncem srpna, i když budu vybírat ještě od zaměstnavatele dovolenou?

Chtěla bych být doma 4 roky. Je na to nějaký formulář, kde mi rozpočítají po dobu 4 let ty finance 300 000 Kč ze zákona, nebo budu muset i něco vyplňovat a dávat vědět zaměstnavateli, aby věděl, že chci být doma ne 3 roky ale 4 roky?

Nevím, jaký je postup právě ohledně toho rodičovskeho příspěvku, když je to na 4 roky.

Děkuji moc za radu a moc hezký den přeji. 🙂

Hezký den,

čerpání řádné dovolené a čerpání rodičovského příspěvku od Úřadu práce se nevylučuje. Jestliže máte MD do půlky září a Vaše výše peněžité pomoci v mateřství bude vyšší než zvolená výše rodičovského příspěvku, podejte žádost o rodičovský příspěvek od 01.10. 2022.
V žádosti o rodičovský příspěvek si sama zvolíte jakou částku chcete pobírat (300 000 Kč vydělíte počtem měsíců, po které chcete RP pobírat).

U zaměstnavatele budete do 3 let dítěte čerpat rodičovskou dovolenou, den po třetích narozeninách musíte nastoupit do práce. Je možné se se zaměstnavatelem domluvit na čerpání neplaceného volna. Ten na to však nemusí přistoupit. Potom by muselo dojít k rozvázání pracovního poměru.

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice