Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
88petule
19. únor 2021
350 

Sourozenectví. Jeden z nejbližších vztahů.

Dobrý den, maminky, dnes bych chtěla v krátkosti zauvažovat nad pojmem „sourozenectví“. Sama mám mladší sestru a tři dcery, tak snad vás zaujmou i moje vlastní zkušenosti. A budu moc ráda, když k tomuto článku připojíte i vlastní zážitky. 

Zapřemýšlely jste někdy nad tím, jak nás sourozenci ovlivnily nebo ovlivňují? Jde vůbec zařídit, aby měly sourozenci vždy jen pěkný a harmonický vztah?

Nevím, jak tomu bylo u vás ve vašem dětství, ale my se ségrou jsme byly buď nerozlučné kamarádky, které společně bojovaly nejen proti dinosaurům, ale také často proti rodičům. 😊 Nebo jsme vymýšlely lumpárny a dokázaly jsme se poprat jako ti kluci. Obě jsme spolu soupeřily, ale také jsme se dokázaly společně starat o domácí mazlíčky - o společného pískomila a zebřičky. Naše společné dětství provází spoustu nezapomenutelných historek, které zná celá široká rodina nazpaměť, ale stále jsou k popukání. Všechny tyto historky pro mě znamenají silné zážitky, které mě ovlivnily a jsem za ně opravdu moc ráda. 

Vzpomínáte na nějaké okamžiky z dětství, kdy byste si nedokázaly představit, že by tenkrát s vámi váš sourozenec nebyl? Já se například od útlého dětství bojím tmy. A vůbec si nedokáži představit, že by tenkrát v těch nespočetně mnoho nocích moje sestra se mnou nebyla a nikdo by mě nedržel až do rána za ruku. 

Sourozenectví je vlastně taková sociální laboratoř, ve které se experimentuje se vzájemnými vztahy. V kolektivu se děti učí, jak spolu vycházet, spolupracovat, soutěžit či si pomáhat. Na druhou stranu se naučí nejen se přátelit, ale také odcizovat či si zachovat klidnou tvář při prohře. Sourozenci se podporují a snaží se spolu dennodenně vycházet. Když dítě nastoupí do školky nebo školy, při komunikaci, v gestech i mimice uplatňuje to, co se naučil v sourozeneckém světě. A to může být dost dobrá výhoda, nemyslíte?

SEDM TIPŮ, CO DĚLAT, ABY PRÁVĚ VAŠE DĚTI MĚLY PĚKNÝ SOUROZENECKÝ VZTAH :

1) Mějte v hlavě každé dítě zvlášť, protože každé dítě je jiné a každé dítě potřebuje trochu jiný přístup 

2) Nejstarší dítě by nemělo mít na starost své mladší sourozence (ne z povinnosti)

3) Sourozence vzájemně nesrovnávejte

4) Nenuťte je, aby byli nejlepší přátelé

5) Nenuťte staršího, aby se vždy s mladšími o vše dělil

6) Co má jeden, nemusí mít druhý – každé dítě ve svém věku potřebuje něco jiného

7) Dovolte každému dítěti jít svou vlastní cestou

Zajímavostí pro vás možná bude, že sourozenci mají nejužší vztah v dětství ve věku od 3 do 5 let. V tomto věku spolu sourozenci tráví nejvíce času. Zde bych aktuálně vypíchla rok 2020, kdy právě naše holky navštěvovaly školku jen zřídka (z důvodu několikrát se opakující karantény) a opravdu veškerý čas trávily spolu – doma v pokojíčku, při procházkách i malých výletech. Pocítily jste také, že se v tomto těžkém období vaše děti více sblížily? S přechodem na základní školu se tato vazba ale mění. Pro děti se v tomto období stává zajímavější skupina vrstevníků, se kterými prožívají spoustu zážitků ve školní lavici nebo odpoledne na kroužcích. Podle psychologů se ale prý sourozenecká láska vrací v plné síle v dospělosti! 

Já souhlasím, co vy?

Musíme ale zároveň myslet na to, že si své sourozence nevybíráme. Nikdy tedy nemůžete předpovědět, jak se zrovna u vás ten sourozenecký vztah vyvine. Čím si můžete být jistí je, že vám sourozenci zanechají vzpomínky a silné dojmy na celý život. 

Moc vám děkuji za dnešní pozornost a těším se na komentáře vašich vlastních sourozeneckých zážitků. 

Petra a #nestle

Mám tři kluky a pořád spolu tráví většinu času. Mají jednoho společného kamaráda ve věku prostředního syna. Tím, že jsou si věkově blízko, tak to nevadí a hrají si všichni spolu, jako kdyby byli stejně staří. Uvítali bychom více kamarádů, ale je to těžké. Koronavirus a s tím související opatření nám bohužel bloknul většinu možností se vidět s jinými dětmi na různých vzdělávacích nebo sportovních akcích, výletech, apod. Tak jsem ráda, že jsou kluci tři, že když zrovna není nikdo po ruce, můžou si hrát alespoň spolu, byť to není ideální a jiné děti jim dost chybí.

19. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@verdos Máme to velmi podobně ač stejně. Kamarádky mají holky 3, které vídáme, ale jinak nic moc v téhle koronavirové době. Naše 3 holky teď i nebyly 2 měsíce ve školce. 😫 V pondělí konečně půjdou a nemohou se dočkat. 🤍👍

19. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@verdos Nepoznala jsem to jinak, ale tuším, že je výhoda mít 3 děti stejného pohlaví. Cítíš to stejně? Hrajou si tví kluci rádi dohromady se stejnými hračkami nebo každý upřednostňuje jiný typ hraček? 🙂

19. únor 2021

Já a moje sestra jsme od sebe 8,5 let. A je to hodně znát v tom, že jsme si de facto cizí. Sestra odešla v 16,5 letech k příteli a takových cca 8 let jsme se neviděli. Z vlastní iniciativy (a pomocí fb) jsem ji vyhledala (problémy na škole, do toho interrupce). Podržela mě jako morální podpora, ale nás vztah je i přes to velmi chladný. V 19 jsem se k ní přechodně přestěhovala a v bytovce, ve které jsme bydleli, jsem týden po přestěhování našla přítele, ke kterému jsem se brzy nasáčkovala. Pak se odstěhovala a odstřihla od sebe celou svou rodinu (důvod nebudu zmiňovat, ale v podstatě jí rozumím).
Já prostě chtěla ségru, a i když ji papírově mám, tak pocitově nemám. A u svých dětí proto chci dosáhnout toho, aby měli zdravý sourozenecký vztah. Protože, ač mi má sestra pomohla, s odstupem času jsem poznala, že jsem pro byla spíše přítěží než její malá sestra. 😥

20. únor 2021

My jsme s bratrem o rok a půl od sebe a nic lepšího pro nás rodiče nemohli udělat. Jsme parťáci i teď v dospělosti, kdykoliv jeden z nás cokoliv potřebuje, tak jsme schopni všeho nechat a přispěchat na pomoc. Zároveň ještě v dětství nám naši "pořídili" další tři sourozence (vím že ne sourozence) z dětského domova, ale tam byl k nám věkově nejblíž jenom jeden a další dvě sestry byly, když jsme byli prcci, už dávno v pubertě 😄, takže jsme neměli tak silný vztah jako s bratrem (z péče). Bohužel s žádným (ne)sourozencem již moc v kontaktu nejsem.

20. únor 2021

Mám o 2 a třičtvrtě roku mladší sestru. Jako děti jsme si hrály, ale někdy od puberty, od mojich cca 13-14let, jsme se naprosto odcizily. Jsme teď každá naprosto jiná, máme naprosto jiný životní zájmy, priority.... Vůbec si nemáme co říct. Nepíšeme si, nevolame... když se vidíme u rodičů jednou za uherak (bydlim v zahraničí) tak se akorát pozdravuje. Není to o tom, že bychom se neměly rady nebo tak, ale fakt si nemáme co říct.

20. únor 2021

@88petule Výhoda to je, třeba v oblečení. Hračky jak co... Něco frčí u všech, ale jinak mají každý své zájmy a preference, taky povahově jsou každý jiný a i vzhledem - vlastně vůbec nevypadají jako bráchové. Je to děsně legrační :D.

20. únor 2021

Jako jedinackovi mi ten sourozenec docela chyběl i dá se říct chybi. Na druhou stranu, manžel má třeba starší segru o 4 roky. Zadni velcí kámoši nikdy nebyli. Oba byli vždy úplně jinde. Vlastně mi i rikala, ze semnou si rozumí daleko víc než s bráchou. A to jsem od ni o 16 let mladší. Vybavuje si hlavně to, ze si třeba vymyslel, ze ho mlátí, aby měla trest a tak. V detsi ji v stval, v dospívání byli oba jinde a v dospělosti spolu vychází ze zdvořilosti. Možná je v tomhle lepší mít děti stejného pohlaví.
My se teď snažíme o sourozence, ale nejde to, tak asi budeme mít jedinacka. 🤔

20. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@dzejsy Normálně je mi z toho těžko s tebou. Sestra tedy na tobě zanechala velkou stopu... 😞 Je ale úžasné, že to bereš s trochou nadhledu a díky vztahu s tvojí sestrou víš, co a jak udělat jinak, aby tvoje děti byly pro sebe co nejlepšími sourozenci. 🍀 Držím ti pěsti!

21. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@monnylee Já si myslím a vždy jsem věřila, že čím jsou děti věkově blíž po sobě, tím je vztah lepší. Vlastně to funguje i ve vztazích s kamarády vrstevníky. Ať vám to klape i nadále. 🍀

21. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@me_druhe_ja To je zajímavé. Ať přemýšlím jak přemýšlím, neznám žádnou sourozeneckou dvojici ve vztahu (nevztahu), který popisuješ mezi tebou a tvoří sestrou. Ale hold jak píšu, geny a sourozence si bohužel nevybíráme.
Já mám o tři roky mladší sestru a také jsme v lecčems každá jiná. V konverzaci naštěstí ale uznáváme názory té druhé a v každém případě jsme na světě jedna pro druhou.
Děkuji za příspěvek. 🍀

21. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@verdos 😀 To je zajímavé. A já pořád poslouchám jak naše tři dcery vypadají jako trojčata. 😀

21. únor 2021
88petule
autorAMBASADORKA

@95newmommy2020 Za prvé držím pěsti, ať se mimi povede. 🙏🤍🤍🤍
Jinak to zní jako sourozenecká žárlivost. Nechci to úplně svádět na rodiče, ale mohli 'nevztah' mezi dětmi zapříčinit... Znám ženu, která má o 5 let mladšího bratra. Vztah je také formální, řekla bych. I přestože ta dcera je velmi chytrá a gympnázium i vysokou školu prošla jako největší hvězda, méně chytrý bratr byl u obou rodičů oblíbenější, protože to byl kluk. Díky tomu od rodičů sklízel lásku jen ten kluk... Dnes je té ženě přes 50 let a stále nerozumí, proč pro své rodiče nikdy neznamenala a neznamená tolik, co její bratr... Rodičů se nezeptá, protože ten vztah také není tak otevřený. 😞 Jestli je něco komplikované, tak jsou to jedině vztahy. 🙂🤍

21. únor 2021

@88petule Ano tak to bych řekla ze bude ten případ. Ona má pocit, ze všichni nadrzovali jemu oproti ni.

21. únor 2021

@88petule 😘❤️

21. únor 2021

Začni psát komentář...

Odešli