apacheee
5. kvě 2016
140896 

Jak se šije teepee – návod od totální amatérky

Pro sepsání tohoto článku jsem se rozhodla, protože mi stále mnoho z vás psalo o rady pro výrobu teepee. Na úvod bych ráda podotkla, že jsem opravdu totální amatér, co se šití týče (jediná věc, co jsem kdy ušila, byly indiánské kostýmy na maškarní) – teepee jsem šila podle sebe a je proto možné, že exitují jiné postupy, jak to udělat lépe. Nicméně věřím, že tento návod poslouží pro mnohé z vás dobře, neboť si zcela neskromně troufám tvrdit, že naše teepee vypadá hezky a povedeně. Což mi potvrdilo i mnoho lidí, kteří se šití věnují. Toť na úvod a nyní už k samotnému článku.

Potřeby:

 • 4 tyče (já koupila násady na koště v domácích potřebách, jedna vyšla na 63 kč)
 •   2 metry látky, která bude základní (šíře 150 cm)
 • 1 metr látky na přední ozdobnou stranu teepee (opět ideální šíře 150 cm – ale já si vybrala látku, která se v této šíři koupit nedala, a stačila mi tedy šíře 140 cm)
 • látka na tunýlky na tyče
 • množství a vzory látky na doplňky – tady už hrozně záleží, pro co se rozhodnete (já kupovala navíc látku třetí – obyčejnou jednobarevnou tyrkysku na podložku a doplňky, plus jsem brala více i od látek, co jsem vypisovala nad tímto bodem)
 • šikmý proužek na olemování
 • třásně (nejsou nutné)
 • šňůra nebo provaz na svázání tyčí u hotového teepee
 • nůžky, šicí potřeby, špendlíky, křída na látku,...

Výše uvedený seznam věcí pro ušití teepee zcela stačí, ale pokud se rozhodnete dělat i doplňky, pořiďte si:

 • vatelín – na výplň podložky na zem (rozměr cca 1x1 metr ) – já pořídila 1,5 x 2 metry a šikovně jsem poskládala🙂
 • duté vlákno – náplň do polštářků – jedna dávka mi vystačila na 3 pořádně naducané polštářky🙂
 • vlaječky jsem ušila ze zbytků a odstřižků látek – a našila do šikmého proužku

Postup:

Pozor důležité – až nakoupíte látky, nejprve je všechny vyperte kvůli vysrážení!!!

 • začínáme stříhat – na obrázku vidíte, jak nastříháme základ – pro to potřebujeme látku o rozměrech 2 x 1,5 metru. Vše si pečlivě rozměříme a křídou si nakreslíme, jak budeme stříhat. Zde pozor, opravdu platí přísloví „dvakrát měř, jednou řež“. Když si jsme opravdu jistí, začneme stříhat – doporučuji stříhat pomalu a hlavně pořádně ostrými nůžkami. Nyní máme hotový základní střih.

 • přední strana teepee – z vybrané kontrastní látky vystřihneme stejný trojúhelník jako budou ostatní stěny (základna 1 metr, výška 150 cm)
 •  nyní máme všechny stěny vystřižené – z vrchu u všech částí odstřihneme cca 20 cm látky a opět se vrátíme k přednímu dílu stanu - zeshora ustřihneme další část – zde záleží na nás, jak velký chceme mít přední horní ozdobný díl– spodní část rozstřihneme vejpůl , čímž nám vzniknou 2 vchodové části

 • doděláváme přední stranu teepee – vše si na zemi hezky srovnáme – vznikne nám oboustranná látka – vnější strana bude mít design jako má zbytek stanu, kontrastní látku našijeme dovnitř. Když máme toto hotovo, na přední stranu nahoru našijeme vrchní ozdobnou část. Nyní je přední strana hotová a celý tento díl obšijeme šikmým proužkem (je to tak hezčí a hlavně zamezí třepení látky)
 • nyní si na zemi srovnáme všechny díly vedle sebe tak, jak je budeme sešívat k sobě – mezi každými dvěma díly (nahoře i dole) malinko přistehneme, aby nám vše drželo u sebe. Teď vezmeme opět šikmý proužek a celý spodek i vršek stanu takto olemujeme

 • Příprava tunýlků na tyče – podle tyčí si nastříháme pruhy látky – délka je stejná jako výška stanových dílů (+ necháme si nahoře i dole asi 1cm rezervu na začištění), šířku měříme tak, aby se dala obalit tyč a zbylo nám něco málo navíc na zašití.

 • tunýlky sešijeme (viz obrázek) – nejprve rovně černou nití, poté olemujeme kvůli třepení (na obrázku bílou nití). Když máme hotovo, zkontrolujeme, zda se nám do všech tunýlků vejdou tyče. Pokud je vše ok, jdeme všívat do teeppe
 • všívání tunýlků do teepee (a tím i sešívání jednotlivých dílů k sobě) – mezi 2 díly teepee vložíme tunýlek na tyč a sešijeme odshora až dolů. Takto pokračujeme i u všech ostatních dílů. A máme HOTOVO🙂

Doplňky:

Podložka:

Nejprve zase nastříháme látku, potřebujeme 2 shodné čtverce (rozměr cca 1 x 1 metr + něco malinko navíc na sešití. Čtverce dáme lícovými stranami k sobě a sešijeme ze 3 stran, poté otočíme tak, jak má být, dovnitř vložíme vatelín a sešijeme poslední čtvrtou stranu. Nyní vezmeme jehlu a nit a na několika místech prošijeme– aby se podložka nehrnula na strany). Na rohy podložky našijeme šňůrky, které přivážeme k jednotlivým tyčím pro lepší stabilitu stanu.

Polštářky:

Ze zbytků látek nebo z látky k tomu zakoupené nastříháme čtverce (nebo jakýkoliv jiný tvar podle potřeb ) – já dělala čtverce cca 30 x 30 cm a jeden obdélník cca 35 x 20 cm. Opět dáme lícovou stranou k sobě a sešijeme ze třech stran, čtvrtou stranu sešijeme pouze od krajů, prostředek necháme volný a polštářek otočíme. Nyní naplníme dutým vláknem a zašijeme plnící otvor.

Vlaječky:

Ze čtvrtky si vytvoříme šablonu trojúhelníku, kterou nejprve obkreslujeme na látku, poté stříháme. Na každou vlaječku potřebujeme 2 trojúhelníčky látky. Každé dva kousky obrátíme lícem k sobě a sešpendlíme si je. Sešijeme k sobě odvěsny a látku obrátíme – do každého takto sešitého trojúhelníku vložíme čtvrtku pro lepší vzhled. Když máme takto vyrobené všechny trojúhelníčky, vezmeme si šikmý proužek a do něj vlaječky všijeme.

Hodně z vás se mě i ptalo, na kolik mě teepee vyšlo, takže na závěr malá finanční rekapitulace:

 • vatelín – 150 kč
 • duté vlákno – 80 kč
 • 4x tyč – á 63 kč = 252 kč
 • základní látka – modrý chevron – 2, 5 metru – 325 kč
 • indiánská látka – 2 m – 340 kč
 • jednobarevná látka – 2 m – 240 kč
 • šikmý proužek, třásně – cca 200 kč

Celkem mi tedy vychází 1587 kč, je možné, že jsem ještě nějaký malý údaj zapomněla, ale určitě ne na nic zásadního. Stoprocentně se dá dostat na nižší částky, já jsem si vybrala poměrně drahé látky, dají se pořídit krásné a podstatně levnější. Ušetřit se dá také na doplňcích.

Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, nebo budete chtít cokoliv vyfotit – nebojte se ozvat, když budu moct, ráda poradím🙂

Odkaz na album, jak vznikalo naše teepee:

https://www.modrykonik.cz/blog/apacheee/album/jak-se-stavi-teepee-pro-eliaska-slebqa/

Více návodů a článků  na mém blogu:

https://slaskouapacheee.blogspot.cz

apacheee
autorAMBASADORKA

#navod #teepee

5. kvě 2016

Muzu se jeste zeptat,jestli to mas bavlnu? 🙂 snad nejsem "Plha" a neptam se na neco, co je uvedeno hned v zacatku 😀 Krom toho - mas to fakt nadherne!!!!!

5. kvě 2016
apacheee
autorAMBASADORKA

@luci_ka neboj, nejsi 😊je to 100 procentní bavlna a moc dekuju

5. kvě 2016

Veru, pořád mi to vrtá hlavou, jestli se do toho pustit taky, ale já jsem šicím strojem úplně nepolíbená. Jen mě ještě napadlo k těm cípům teepee se žádné cm navíc nepřidávají, když se to sešívá? Snad jsem také blbě nečetla 🙂 a mimochodem, jsi moc šikovná, opravdu smekám, podařila se Ti úžasná práce 😉

5. kvě 2016

Veru ja uz mam strihnuto,takze jdu na to taky🙂ten sikmy prouzek je to cerne??🙂doufam,ze se mi to taky povede🙂

5. kvě 2016

úžasné, super, děkuji!! x.) teď ještě koupit látky a můžu začít 🙂

7. kvě 2016

Moc dekuju za navod, jen sehnat latku a jdu di toho🙂 🙂 🙂

10. kvě 2016

Dobrý den, nádherné teepee a úžasně napsané. Určitě s babi také zkusíme. Kupujeme nový byt, tak ať má brouček také svojí zašívárnu v novém pokojíčku 🙂.
Já mám jen dotaz k našívání tunýlků k látce. To jste sešívala v ruce? Nějak si to dle popisu na šicím stroji nedokážu představit. Děkuji moc za odpověď.

11. srp 2016
apacheee
autorAMBASADORKA

@macik84 na stroji 😃

11. srp 2016
Komentář byl odstraněný

@apacheee to jsem ráda, že jste online. Mám pár dotazů emoticon jsem opravdu amatér.
1. k naměřené látce jste nepřidávala z každé strany např. cm právě kvůli sešívání dohromady?
2. Jakým stylem jste sešívala ty tunýlky k látce, vůbec to nedovedu pochopit. Tunýlky jste měla už hotové, obrácené na líc a na stroji jste to k nim přichytila jak? To moje amatérská hlava pochopit nedokáže emoticon emoticon
3. využívá ho syn často? Právě kvůli tomu nechci kupovat nový a ani si ho nechci nechat šít. Vychází to na 3 tis. a výš

11. srp 2016
apacheee
autorAMBASADORKA

@macik84 1) k samotnému stanu jsem nic navíc nepřidávala,pouze ty tunylky maji látky,aby se daly dobře vsit
2) stěny stanu jsem k sobě měla lehce prisite nahoře a dole, do té díry sebvlozi ten tunylek,srovna se tam,vse se dá na jednu stranu a normálně se to sesije dohromady - dvě strany stanu a tunylek,nevim,jak to nejlépe napsat,ale řekla bych,ze to jinak nejde,takze to pak určitě poznáš jak
3) Eli zatím moc šancí užít si stan neměl,protoze jsme už 2 měsíce v provizorním bydlení,ale vždy když měl šanci,chodil si tam lehnout,nosil hračky atd. Myslím,ze si s ním vyhraje hodně i celé předškolní období 😃
Držím pěsti,at to jde dobře

11. srp 2016

@apacheee a ten tunýlek jste sešívala z rubu, pak jste ho obrátila na líc a potom teprve přišívala k hlavní látce stanu? Mně napadlo, že bych tu látku přišila k těm olemomovaným (bílou nití) částem. Musím se ještě poradit s máti, asi jsem tatar 😀 😀 ale fakt to nechápu. Pořád mi připadá, že bych to nějak prošila nebo kvůli založení zkrátila mnoho přední látky.

11. srp 2016

@apacheee Prosím tě, jak dlouhé jsi měla nalsady na koště? Nějak mi to nevychází:(

11. srp 2016

Teepee je naprosto super, chystáme se taky na šití. Prosím, jakou látku jste použili? Čistá bavlna nebo s nějakou příměsí? Nevyznám se v látkách a nevím, z čeho by se to hezky šilo. Děkuju

30. srp 2016

Úplně super návod také mě zajímá délka tyčí a výška stanu moc děkuji za odpověď

10. zář 2016

Mam jednu otazecku tykajici se strihu. Strih mate do spicky, nekteri davaji cca 5-6cm rozmezi a ne spicku. Zacistujete to sikmym prouskem i ty spicky?

11. zář 2016

Ahoj chcem sa opytat na hrubku a dlzku tyci zijem v Uk tu nasadky na mrtly asi nedostanem tak aby som mala predstavu

3. říj 2016

super,ale nějak jsem nepochopila,že obšijete díly šikmým proužkem i spodní část atd a pak teprve chystáte tunely a všíváte do dílů(k sobě) tak přece ten šikmý proužek je pak uvnitř ne?😲 nebo jsem návod špatně pochopila...já jsem teepee dělala ale všívala jsem díly k sobě už přímo s tunelem na tyče 🙂 tak pořád to neumím pochopit jak tam ten šikmý proužek máte daný a to jsem švadlena 😀

3. lis 2016

Ahojky, tve teepee je naprosto dokonale a postup perfektne popsany..chci se zeptat, mam v planu udelat taky pro prcka teepee, jen petistranne, muzes mi poradit, kolik zakladni latky prikoupit??bude postup pri petbokem teepee stejny??moc dekuji za odpoved..

3. lis 2016

@doubka určitě postup bude stejný 🙂 a látky bych koupila o metr víc 🙂 protože tu zadní část bych asi udělala rozměrově stejnou jak přední a metr bude stačít 🙂

4. lis 2016

@simdan dekujiiii

4. lis 2016

Paráda, budu muset vyzkoušet, děkuji za návod.

4. lis 2016

Moc díky za parádní návod. Pohrávám si s myšlenkou taky jedno teepee vyrobit. Přemýšlím, jak si to malinko zjednodušit. Nešil jste něnkdo teepee tak, že by se rovnou vždy dvě strany teepee sešily k sobě s větším přesahem látky a pak jakoby vynechala vzdálenost na tloušťku tyče a pak zase sešilo? Ty tunýlky by jakoby skončily uvniř a nebo ještě jednodušeji sešít dvě látky k sobě s tkaničkami a např. na dvou místech látku k tyčce přivázat? Nebylo by klasicky na hraní, ale sloužilo spíš jako dekorace do takového mini ateliérku, co si zařizuju. Ty prodáváné teepee stojí strašně moc.

12. lis 2016

ahoj, teepee máš moc krásné a taky nad ním na Vánoce pro malou uvažuji🙂 jen bych se zeptala, zda jsou boky a zadní strana dvojité (a zvenku i zevnitř je líc) nebo jednoduché a vnitřek je pohled z rubu?děkuji.

18. lis 2016
apacheee
autorAMBASADORKA

@evievievi vnitřek je pohled z rubu, jen ta první strana, co se otevírá, je dvojitá🙂

18. lis 2016

DĚKUJU🙂

25. lis 2016

Dobrý den šila jsem dle návodu celkem se i podařilo jen ji to na vrchu odstáva a nevim proc nebo jak toho docilit aby to bylo vypnute i navrchu. dekuji

2. pro 2016

@alkelita I já přemýšlím, že bych vynechala tunýlky a ulehčila si to jak píšeš, asi jsi ještě nezkoušela, že? 🙂
Jinak s tím přivázáním to určitě jde, má to tak kamarádka a malý jej má na hraní a v pohodě drží, jen teda její syn je klidné a rozumné dítě, mít divocha tak to asi nevydrží. 😀

12. pro 2016

@alkelita @petasgec našla som jeden jednoduchý návod s tkaničkami https://inspirace.bonami.cz/rijnove-diy-paradni...

15. pro 2016

Dobrý den, zeptám se možná blbě. Nedělalo vám při šití trochu neplechu, že šijete po útku a ne po osnově? Tu teď sedím nad tím střihem a pořád mi tam přišlo něco neobvyklého🙂 Děkuji

19. pro 2016
22. pro 2016
23. pro 2016

Verunko @apacheee možná blbý dotaz, ale podle čeho si kreslila na látku? přemýšlím, kde seženu něco dlouhého a rovného 😀

10. led 2017
apacheee
autorAMBASADORKA

@tbride měla jsem doma jedno cca 50 cm pravítko a nastavovala jsem kartonovou krabicí🙂

10. led 2017

@apacheee děkuji :-*

10. led 2017

Můžu se zeptat jak dlouhé jsou ty násady?

22. led 2017
Komentář byl odstraněný

@apacheee na švy jste nic nepřidávala?A co se lemuje...jen obvod a přední díl?No a ještě by jsem chtěla vědět jestli ten přední díl se skládá ze dvou dílů,nebo se ten jeden rozstřihne podle toho jak velký chceme otvor...Děkuji za zodpovězení 🙂

23. led 2017

Návod na teepeečko super!!! Jste šikovná. Jen nevím, jak dlouhé tyče (násady) použít?
@apacheee

24. led 2017

Dobrý den, návod je suprovej, mám ušito. Ale potřebuji poradit jak postavit, aby byly všechny strany napnuté a držely. to nám moc nejde je na to nějaký fígl?

26. led 2017

@havlinova tak to jsme dvě také dnes došito a teepe není napnuté.Nesmí sedo něj moc strkat.Pořádpřemyšlíme s manželem ,že třeba latkou spojit spodek těch tyčí...

4. únor 2017

Jak jste docílila toho, že je to dole pěkně napnuté? Mě se ty tyče pořád posouvají a stěny se pak prověšují ☹

29. bře 2017
apacheee
autorAMBASADORKA

@kata981 na tom polštáři na zemi mám nasite provázky a týče k nim mam privázané

30. bře 2017

@apacheee
To mám taky, ale pořád se mi to skládá, když tam prcek vleze. Pohne s polštářem a jedou i tyče... Jedině zpevnit nejak polštář 😉

30. bře 2017

ahoj. teepee je nádherné. jsem naprostý amatér se šitím a šicím strojem nemám žádné zkušenosti, chtěla bych se zeptat, jakými stehy se teepee prošívalo? Rovně a pak cikcakem? A ještě by mě zajímalo, jak vypadá vnitřní strana teepee po všití tunýlků na tyče, máte nějaké foto? velmi děkuji za pomoc

5. dub 2017

Dobry den, jak je prosim dlouha tyc? Dekuji

23. črc 2017

Zdravím zo Slovenska. Ste neskutočne šikovná. Ďakujem za návod. Chcem sa spýtať - samotné tyčky toho stanu držia ako od seba? Myslím že keď mi do toho syn nechtiac vrazí tak sa to zloží alebo nebodaj padne? To mi neni jasné na žiadnom teepee nielen na Vašom. Ďakujem

21. říj 2017

Aha pardon už som prečítala v komentoch 😊

21. říj 2017

Dobrý den, nešijete náhodou i na zakázku? Máte to moc pěkné 🙂

22. říj 2017

dobrý den je vhodné týpí šít i z povlečení...tedy když látka bude mít šířku 140 ???

26. lis 2017

@apacheee Ahoj, koukám na tvůj příspěvek a vidím, že má o fous mladšího synka než já (můj má 3,5 roku) - hraje si tam prosím Tě ještě? Přemýšlím nad tím k Vánocům, ale nevím, jestli by ho to ještě v tomhle věku bavilo 😉

29. lis 2017
apacheee
autorAMBASADORKA

@incognito ahoj, čím je starší, tím víc ho to tam baví 🙂

29. lis 2017

@apacheee super!, tak se asi bude šít 😀
A prosím Tě, mám radši udělat větší základnu? Jakože třeba čtverec 1,2 m x 1,2 m? Myslím, jestli vzhledem k velikosti dítěte už by to bylo lepší prostornější.....pořád mi leze pod sušák s prádlem a stan z IKEA je mu už malý, díky moc 😉

29. lis 2017

Dekuju moc!!!! 💪 babička chce furt něco sit malé, tak to preposlu.

25. led 2018

Trochu sem si to udělala po svém, ale základní návod čerpam odtud 😉 takze dekuji! Jeste ho teda musim dodelat, tohle je zatim dnesni prace 🙂

10. říj 2018

Super postup 🙂 přemýšlím, že se do toho taky pustím, jen jsem se chtěla zeptat, jak dlouhé jsou ty tyče 🙂 děkuji za odpověd 🙂

28. kvě 2019

Mohu si vypůjčit návod? 🙂

30. říj 2020
apacheee
autorAMBASADORKA

@perla28 jasně🙂

30. říj 2020

@apacheee děkuji ☺ právě jsem objednala, tak uvidíme jesrli mi z toho vyjde něco tak pěkného jako tobě 🙂

30. říj 2020
apacheee
autorAMBASADORKA

@perla28 určitě jo, jsi na šití šikovná🙂

30. říj 2020

Dobrý den,
teepee máte opravdu úžasné!! Jen bych se Vás ráda zeptala, jak je vlastně veliké? Já jen, aby mi z toho dítě brzy nevyrostlo🙂
Děkuji Klára

8. lis 2020

Jaká je prosim výška tee pee podle tohoto návodu ?

21. bře 2021

Vypadá to parádně, moc děkuji za návod! 🙂

3. čer 2021

Prosim ako mam tunely prisit k stenam? Ak dam tunel medzi 2 latky (steny) ved na tuneli uz mam steh kde som tunel zasivala podla obvodu tyce

20. lis 2021

Začni psát komentář...

Odešli