kocarkopedie
27. led 2021

RECENZE KOČÁRKU Easywalker Rudey: Ultra solidní (nejen) městský pracant

Jakmile nizozemskému Easywalker-u vyšel kombinovaný model Rudey, oči se mi rozšířily a myslela jsem jen na to, jaký je. Je to jen vylepšení mého oblíbeného Easywalker Mosey+? Je to něco úplně jiného, čerpající z unikátního designu? Bude takový "pomenší", jak na fotkách působí - nebo je to "jen" klasické (= zvláštní) produktové focení této ne zcela běžné společnosti, která si jde svou (= zvláštní) cestou...? Rudeyho jsme právě dotestovali, a mohu říci, že má množství vlastností, které (nejen) mně na trhu chyběly. Tak jako při žádném kočárku na světě, nesmíš čekat od kočárku zcela úplně všechno. A myslím si, že pak budeš velmi příjemně překvapená. Ať už jsi městská maminka, co denně jezdí "tankodrom" českých porozbíjených chodníků, nebo maminka na vesnici, která nechce ani nic přehnaně drahé, ale ani nic nekvalitní polské, kde nakonec sporťák stejně moc nevyužije…

nullnull

Kombinovaný kočárek EW Rudey jsme tedy dotestovali - a pocity, dojmy, zkušenosti, recenze z EW Rudeyho jdu shrnout níže. Nezalekni se, bude toho dost, neboť tento kočárek má co říct ... a i já 😀. A tobě by recenze Easywalkeráckého nového modelu Rudey hlavně měla pomoci se správně rozhodnout, zda koupit nebo nekoupit, zda by ti stál za to…

V KRÁTKOSTI

Plusy a mínusy kočárku:

+ cena - ano, pod 20 tisíc za dvojkombinaci při uvedení na trh je velmi pěkné číslo (hlavně na značku, která je známá kvalitním provedením!)

+ extrémně stabilní těžiště a celkově solidní, pevná a spolehlivá konstrukce

+ velká gumová - bezúdržbová kola vhodná i na nerovnosti

+ prostorná hluboká vanička s polohováním (vylepšená a zvětšená oproti jiným Easywalker hlubokým korbám)

+ prostorné sportovní sedadlo s vysokou nosností - zvládne i tři a půlročního

+ nekorýtkový sedací část - vhodná všestranná alternativa pro maminky a dětičky, které korýtka nemusí (a není příliš široký)

+ prostorný nákupní košík

+ kvalitní použité materiály

+ originální sedící doplňky

+ na velikost a šířku full-size kočárku kompaktní skládání - sedadlo se překládá do sebe

+ modularita

+ větraná stříška se dvěma náhledovými okénky

+ odolné materiály, které jsou eco-friendly: recyklované (+ krásné barvy, jejichž nabídka se bude jen rozšiřovat)

+ detaily - jako háčky na tašku, integrované body na doplňky jako LED světla / volant pro dítě, kapsy na vnější krytce košíku na nákupy, zakrytí zipu na vaničce, aby si děťátko neškráblo kůžičku o zip... klobouk dolů

_____

• širší konstrukce a celkový robustní pocit
  • kočárek je velmi stabilní (což je sice plus) - no možná až příliš, protože není takový obratně manévrovatelný (neotočíš ho na místě, čili nic do ultra úzkých uliček obchodů, a hodně nižší osoba bude muset zabrat i na obrubník)
  • vyšší rukojeť, takže ne zcela vhodná pro moc malé maminky (a její polohování vyžaduje dvě stlačení knoflíků, takže není úplně smooth)
  • dvojité jištění složené konstrukce, které je sice bezpečné, ale náročnější na rozevírání
  • složené sedadlo na druhou stranu není zajištěno, takže se může rozevírat při nakládání
  • stříška je, zejména vleže, spíše z kratších (i když krátká není) a po roztažení je na ní síťovaný panel bez extra krytky
  • škoda, že nenechali Rudey-mu po vzoru Mosey-ho posouvatelnou stříšku

A V DÉLCE 😉

Když jsem se muže zeptala na to, jaké by dal Easy Walker Rudey-mu minusové body, vzpomněl si akorát na to, že mu nešel "na místě", tedy velmi rychle otočit, když potřeboval. "Točivý moment" tohoto kočárku je tedy delší. To souvisí zejména s tím, jaký extrémně stabilní je. A tuto vlastnost on sám vícenásobně chválil - opravdu jsem měla pocit, že ho vcelku ohromila. Na další negativa si nevzpomněl. A to jsme kočárkovali do zimy navlečené větší, 3,5leté dítě (v otočném sporťáku, představ si to - ne běžný jev!), Takže člověk by čekal potíží a stížností podstatně více…

Já sama jsem byla, přiznávám, ve velmi pozitivním očekávání, neboť od nizozemského Easywalker-u jsme již recenzovali modely Easywalker Harvey2 i Easywalker Charley, a já osobně velmi mohu i design a funkčnost modelu Mosey / Mosey+. A z toho vychází obnovený Rudey! Je mi jasné, že ten design není pro každého, a tak je to přesně v pořádku. Každá má ráda něco jiného, a za tím si půjde.

nullnull

Za mě u Rudey-ho, který vůbec není takový nápadný než jiné modely značky, vyhrává v první řadě funkčnost. I výrobce se k němu vyjadřuje jako k jejich "spolehlivé jízdě" ('the reliable ride'), tedy kočárku do každé situace spolehlivému. A s tím musím opravdu souhlasit. Pokud se o to nebudeš vysloveně snažit, nepřevrátíš ho ani na extrémních nerovnostech. K tomu je kočárek odolný, nechrastí (jasné, že materiál kol na štěrku slyšet budeš, ale to u každého modelu, jakož i u kolečka 😉)... je to pevný model, co unese i velké dítě a v košíku velký nákup (a přitom není obrovský po složení). Jak je pro mé kluky typické, museli odzkoušet i "tandemovou" jízdu, tedy že druhý syn Felix se nasoukal na zadní nápravu košíku. Kočárek to bez problémů ustál, takže jako nouzové řešení je jednoznačně vhodný i jako náskočná záchrana pro starší dítě, které už "fakt fakt fakt mami!" nedokáže jít dále po vlastních.

Konfigurovatelnost

EasyWalker Rudey, na moje ne tak zcela příjemné překvapení, je k dostání zatím jen jako dvojkombinace (konec 2020 / začátek 2021). Za mě má velký potenciál i jako čistě sportovní kočárek, a tak doufám, že výrobce či prodejci nabídnou i takovou možnost.

Dvojkombinace konstrukce, sportovní nástavby a hluboké korbičky (plus pláštěnky na korbu) stojí od 18 600 Kč. Někteří prodejci k ní dávají zdarma i volantík na dětské madlo, který jinak stojí cca 500 korun, což je super bonus. A mého syna velmi potěšil. Kdysi, ještě menšímu (prvnímu) jsem synovi něco podobného, ale mnohem obtížněji se montujícího dokupovala i já... 🙂. Hlavně pro děti, které v kočárku až tak rády nejsou, je to velká pomoc - mít něco, co je rozptýlí na začátku jízdy, když jsou nejnespokojenější. Takže tuto úžasnou maličkost silně doporučuji, volant je kompatibilní i s cestovními modely od Easywalker-u.

Dalšími možnostmi doplňků jsou samozřejmě adaptéry na autosedačky typu Maxi-Cosi / Cybex / Kiddy / Recaro a další se stejnou koncovkou, což už je standard a také nutnost, pokud budeš potřebovat trojkombinaci. Za ty zaplatíš zhruba tisícovku. Dostupný je (nebo bude, jako kde) i originální, do Rudey-ho sedící fusak, což je super možnost pro ty maminky, co chtějí mít kočárek komplet sladěný i s fusakem, který sedí přesně a netrčí. Samostatně se musí kupovat pláštěnka na sportovní kočárek (přes 700 za originál sedící, ale věřím, že i univerzální sedne), nebo originál moskytiéra (přes 600 Kč).

Extra doplňky zahrnují: LED světlo přichytitelné na integrované úchytové body kočárku (buď na dětské madélko, odkud svítí jako "policejní" světlo a nejen zvyšuje viditelnost kočárku např. večer, ale také pomáhá vidět na cestu (a zabaví dítě alespoň tak, jako volant 😉), nebo na rodičovské rukojeti, kde pomůže pod nohy vidět tebe) (cca 600 Kč)... držák na telefon na bod na rodičovské rukojeti (cca 600 Kč). A držák na nápoj (cca 600 Kč), který jsme testovali také. Samotné vyhotovení i systém upínání stojánku na pití je dobrý a silně kvituji, že díky němu lze držáček dát i na vnitřní, nejen vnější stranu rukojeti, nebo do středu.

Je to dohromady dost peněz, pokud se rozhodneš, že potřebuješ všechno. Ale nemyslím, že potřebuješ. Vyhodnoť své reálné použití a kup jen co opravdu používáš, klidně později (ne přímo s kočárkem). Modularita a konfigurovatelnost vždy stojí extra, ale za mě je to lepší, než mít všechno "v ceně", která je nakonec i tak vyšší, a z 5 věcí reálně využiješ jednu.

Hluboká korba

Začnu klasicky hlubokou korbou, protože to je nádstavba, kterou (mimo autosedačky) budeš využívat jako první. Ta Rudey-ho se na první pohled veeelmi podobá na vaničku Harvey 2-ky. Když se ale podíváš blíž, nebo ideálně porovnáš obě vedle sebe, spatříš, že jsou tam vcelku zásadní změny. Rudey-ho je podstatně prostornější, A !!! Je vybavena polohováním. Polohování / sklon nejde tak vysoko, jak dovolují např. polské vaničky, ale to je tak či onak pro dítě nevhodné. A když už chce sedět, třeba ho dát do sporťáku. Rudey umožňuje vyzdvihnout opěradlo mírně, přesně pro děti s refluxem. Takže zádíčka miminka neničí, ale pomoc maminkám s refluxní děťátkami poskytuje bez ohrožení jejich zdraví. Kvituji i "tričko-idní" bavlněný pratelný vnitřní materiál, který je mimořádně pohodlný na dotek, tak v plus zmíněný detail ochrany zipu, o který se tak děťátko nemá šanci poškrábat na nožce.

Hluboká korbička se naklikává přímo na konstrukci, nepotřebuješ žádné adaptéry. Není nijak extra vysoko, ale není ani nízko. Za mě je tak akorát, a to jsem z těch vyšších (176 cm). Vybavená je poměrně hrubou, pohodlnou matrací, nánožníkem se zvýšeným okrajem a stříškou s třemi polohami: zcela sklopená, částečně sklopená, a zcela zatažená (reguluje se to vnitřními tlačítky). Typicky pro EW je, tak jako i sportovní sezení, vybavení sklopným kšiltem. Ochrana je dostatečná, i když ten zvýšený nánožník za mě může být do budoucna klidně ještě trošku vyšší 😉.

Co se rozměrů hluboké korby týká... Na délku má přes 77 cm, což už je vcelku luxusní, a šířka je cca 31 cm, což je klasika a zcela stačí. Samotnou vaničku, pokud dítě nebude obrovské (myslím opravdu obříka), využiješ za mě i do 7-8 měsíců. Samozřejmě záleží i na ročním období a tvých vlastních prostorových očekáváních - a tedy i faktu, zda děťátko náhodou nechce už z vaničky ven kvůli lepšímu výhledu 😉.

VLASTNOSTI SPORTOVNÍHO KOČÁRKU

Design sporťáku se tak jaksi "drží při zemi", i když tedy ne doslovně. Může to na fotkách tak působit, ale Rudey mi vůbec nepřišel jako nízký kočárek. Naopak, spíše ho doporučuji vyšším rodičům - i kvůli nastavování rukojeti, které je spíše vyšší, i celkovému pocitu z kočárku, který je spíše větší. Vzhledově je to takový jednoduchý, prakticky zaměřený kočárek, co má všechno, co by na papíře "měl mít". Materiály jsou typické Easywalkerovské - odolné, jiné než u zbývajících kočárků; takové pastely, což je těžko vyfotit, neboť v každém světle působí jinak. A to je na nich fakt hezké.

My jsme testovali Forest green variaci, co mi přišla nejpřitažlivější z aktuální nabídky, a je vybavena hnědou koženkou na madle a rukojeti. Dostupné jsou kromě ní ještě komplet černá (včetně kožených detailů) Shadow black a neutrální šedá s černou rukojetí a madlem pro dítě Steel grey. Chybí mi ta pastelová růžová přítomna u jiných EW modelů, ale věřím, že ji přidají - spolu s jinými barvami včetně speciálních a Fashion edic, které výrobce pravidelně doplňuje.

Zejména u sportovního kočárku chci ještě jednou podtrhnout tu solidnost, stabilitu, spolehlivost tohoto vozu, protože to je vlastnost, která mně osobně utkvěla v paměti jako první. A přetrvávala během každého užívání Rudey-ho. Člověk by si myslel, že to tím pádem bude opravdu těžký kočárek, ale s váhou 11,5 kg patří mezi lehké - plnohodnotně funkční - kombinace, což je také jedinečná vlastnost tohoto kočárku.

Rukojeť

Madlo pro rodiče je tvarově klasika, s koženkou příjemnou na dotek i tlačení, a navíc vybavené háčky po obou stranách. Ty slouží k tomu, že pokud si na ni zavěsíš přebalovací tašku (ano, můžeš - samozřejmě ne 10kilovou 😉), tak neklouže dolů ke kočárku. Hezké, že tam jsou a umožňují zavěšení i jiných než jen nějakých origo tašek. A nechybí i moderní integrovaný bod na doplňky - uprostřed ručky je odnímatelná plastová krytka, kterou když dáš dolů, jde na ni jedním pohybem nacvaknout vylepšení jako LED světélko či držák na telefon, kdyby si během kočárkování chtěla realizovat např. videohovor s babičkou.

Nastavování je teleskopické a dobré je na něm, že rukojeť navzdory tomuto systému nepůsobí vyheganě a netřese se, jak to u některých značek bývá. Její nastavování je jednoruční, což je také plus, ale celý úkon sestává ze stlačení nejprve spodního jistícího knoflíku a potom středního většího knoflíku. Není to úplně hladký proces, třeba si zvyknout, neboť to spodní jištění není na nastavování ruček zcela běžné. Spíše se používá na skládání kočárků, zejména těch cestovních. Takže zcela přirozené mi nepřišlo. Je to samozřejmě jen maličkost...

A ještě jedna důležitá věc o rukojeti. Je poměrně vysoká, takže nic pro malinkaté maminky či nižší rodiče celkově. Vypadá, jakoby měla / mohla jít ještě níže, ale nejde, její možnosti jsou mezi mnou odměřenými 102, 106 a 110 cm (3 možnosti nastavení). 110centimetrová výška rukojeti v nejvyšší poloze, btw, umožní kočárkování i opravdu vysokým tatínkům, což je dobrá zpráva pro manželky např. basketbalistů 😉.

Stříška

Stříška je za mě nejzavádějící částí kočárku, a to zejména co se promo fotek týká. Za mě to pro většinu méně zkušených maminky bude z fotek prodejců a e-shopů vypadat, že tento kočárek ji má fakt krátkou. Není to pravda. Jasně, že existují i delší stříšky, ale její umístění a sklon plus extra rozšiřovací panel na běžné stínění 100% stačí. Super je její hrubší, odolný a nepromokavý UV ochranný materiál, pevný sluneční kšilt, co se dá sklopit, dostatek větrání, jakož i dvě náhledová okénka. Naopak, očekávala jsem i výškové nastavování - posouvání po opěradle, a to Rudey nemá.

Na stříšku mám reálné dva body, které bych vytkla - ale možná ani ne já, spíše maminky, co si na právě těchto dvou vlastnostech dávají více záležet. Prvním je délka stříšky při poloze vleže - je OK - no mohla by být delší, vždyť to známe... Myslím, že maminky mají rády spíše stříšky, které zakryjí co možná největší plochu děťátka, když spí. Zde stříška pěkně zakryje akorát tak hlavu a možná ramena. Je to běžná situace při kočárcích s otočným sedadlem, kde se stříška hýbe spolu s opěrkou zad. Mou druhou výčitkou - i když mně popravdě tato věc nějaké stresy nedělá - je, že rozzipsovatelná prodlužovací část je 90 % síťka. A ta nejde zakrýt, jedině tedy její zpětným zazipsováním a tedy zkrácením stříšky na základní délku. Na léto super, větrání je vždy vítané, ale maminky, co nemají dobrý fusak nebo se bojí "profukování kočárku" v chladu, větru, prostě nebudou nadšené. Já radím hlavně mít dobrý fusak, a nebude to nějaký zásadnější problém - je každopádně dobré o tom vědět předem.

SEDADLO A SPORTOVNÍ VERZE

Sedák a jeho ložná plocha

Víš, jak často v poradnách mluvím o tom, že otočné modely ti s největší pravděpodobností prostorem (ani těžištěm) neustojí celé kočárkovací období, a 9 z 10 maminek si koupí kromě full-size (plnohodnotného) ještě jeden lehčí, neotočný, prostornější / no skladnější a lehčí druhý sporťák? Tak zde, pokud tedy něco vysloveně lehoulinkého potřebovat nebudeš, to až tak neplatí. Co se prostoru i funkčnosti týče, já bych v tomto kočárku mého třetího, Dinka, odkočárkovala od narození až do teď. A to se už tedy aktuálně kočárkuje jen zřídka - a stále jako 3 a půl r. vejde.

Sedadlo je dostatečně prostorné, se stříškou v dobré výšce a sklonu, a potěší tě i vcelku dobrým úhlem sezení. 90 stupňů to úplně není, ale je to určitě spíše kolmější sedací poloha. To je dáno i tím, že se polohuje páčkou. Páčka je elegantně skryta pod textilií vzadu, co opravdu přidává na čistotě looku kočárku, ale tedy někdy musíš šmátrat, dokud se k ní dostaneš. Samotná zádová opěrka má možnost 3 poloh (úplný leh, pololeh / polosed, no a samozřejmě úplný sed). Na výšku má pár milimetrů pod 47 cm. Může se zdát, že jsou i kočárky s vyšší opěrkou, ale jak říkám, hodně je dáno i umístěním a úhlem stříšky, a nám do kočárku pod stříšku, nenatlačený, vešel i tři a půlroční Ferdinand.

Stejně opěrka nohou má možnost naklopení ve třech polohách. Kromě toho také nabízí i možnost prodloužení, tedy její teleskopického vysunutí podobně, jako nabízejí např. full-size-ové Joolz (Day linie např.). I tento fakt významně napomáhá prostornosti sedadla i pro starší dítko - celková délka vleže s vysunutou opěrkou je cca 93,5 cm. I šířka 33,5 cm je dobrým rozměrem, prostorným na otočný sportovní kočárek. Rozměry sedadla jsou za mě opravdu velkorysé, a to hlavně z osobní zkušenosti, neboť na papíře vypadají relativně normálně.

Pozor! Je jasné, že starší a větší dítě nebude mít komplet celé nohy uvnitř v kočárku (v lehu). Počítej prosím s tím, že je to otočný model sporťáku, a ty také z fyzikálního hlediska nemohou mít tak dlouhé sedadlo, jako je např. dlouhé dva a půl, tříleté dítě, protože by byly obrovské (i po složení). Odrostlému dítku budou nožky při spinkání mírně čouhat, a to je normální a vůbec to nevadí. Toto u 99 % kočárků nastane i v případě, že už máte sportovní kočárek neotočný.

A ještě jedno upozornění. 22kilogramová nosnost je super věc, ale realisticky má 22kg dítě tak 6 a více let. Kočárek tuto zátěž snese (testováno s 5 a půl ročním Felixem, dokonce i ovladatelnost je OK), ale na délku mu už samozřejmě stačit nebude. Celkově poradím brát maximální zatížení vždy s rezervou - je dobré ho mít, znamená odolnější konstrukci, ale určitě to nebrat tak, že 22kg dítě v něm bude pohodlně usazené (nevejde se).

5 let, < 22 kg, zimní oblečení (ilustrace pro představu)

Materiály a funkce sedací nástavby

Sedadlo je pěkně polstrované a potažené ekologickým materiálem z recyklovaných PET lahví. Na dotek jsou potahy příjemné, nic speciálního, ale působí odolně. Plus je také jeho snadná údržba - je to materiál, který přetřeš či mírně vykartáčujeme, a je po špíně.

Co se vybavení týče, samozřejmostí jsou pětibodové bezpečnostní pásy. Systém nastavování je jednoduchý - jedná se o klasický systém, kde výšku nastavuješ provlékáním. Možná je to víc otrava (na první pohled), ale znamená to také, že i starší či levnější fusaky budou sedět, plus tedy, děťátko si pásy tažením se dopředu neposune / nepřestaví (jak by to bylo u těch moderních posouvacích). Vítám také druky u polstrování popruhů, díky čemuž se při navlékání / svlékání při poutání děťátka stále polštářky nesklouzávají. Toto by měl mít za mě každý kočárek, neboť napravovat pokaždé polštářky na pásech je neskutečná otrava a nikdy nekončící boj (tedy, končí tehdy, když polštářek ztratíš a odhodíš od hněvu i ten druhý, true story 😉).

Vrchní popruhy se puzzle systémem provlékají s bočními, a tak se zasouvají do efektní kruhové přezky. Já osobně nemusím ten systém zapínání jeden zasuň do druhého a až poté zaklikněte, protože pokud se dítě třepe nebo je navlečené, rádo to vyklouzává - a můžeš začít znovu... ale tady je to takové pevnější, takže to není až takový problém. Preferovala bych každopádně buď systém, kde jsou popruhy spojené nebo zaháknutelné napevno, nebo kde se každý popruh zaklikáva do základny - přezky samostatně. Easywalker Harvey2 v této oblasti každopádně oproti EW Rudey vede - neboť to puzzle systémem řešeno nemá. Ale to je samozřejmě individuální preference, a moderní kočárky jaksi systém puzzle provlékání pásů dost preferují.

Sedadlo je samozřejmě vybaveno dětským madlem. To je pokryto stejnou koženkou, jako rodičovská rukojeť, a rovněž má uprostřed odnímatelný klip zakrývající místo na nakliknutím volitelných doplňků. Na něj s největší pravděpodobností nacvaknout dětský volant, je to opravdu skvělý a můj asi top doplněk k EW Rudey-mu. Hlavně na začátku jízdy si syn rád zatroubil (mírně to píská, ale není to zvuk rychlého bolení hlavy, no worries) a volantíkem potočil. Ano, fakt jde točit 😉, a tak příjemně to kliká - dítě může "řídit" kočárek (samozřejmě jakože). Jiná maminka mi velmi chválila LED světlo na madlo, což takto nacvakává na cestovní její sportovní kočárek Easywalker Jackey - a vidí díky tomu na cestu. Věřím, že i pro děťátko to bude vzrůšo, mít "pod palcem" svícení kočárku.

null

Dětské madlo lze zcela vykliknout a odejmout, nebo vysunout jen na jedné straně a odklopit. Pozor, nedělej to silou - nejde na první šup odklopit o 180 stupňů - jde cca 90, pak jím třeba potočit a spustit dolů. Je to vcelku intuitivní, ale obvykle je prvním pocitem, že "proč to nejde úplně na stranu" ... ono to jde, jen třeba párkrát pozkoušet, dokud si zvykneš na správné úhly.

Extra odkládací prostor, btw. představují i mini kapsy na zadní části zádové opěrky sedadla. Super na mobil, klíče, drobnosti…

Konstrukce

Už jsem zmiňovala tu solidnost, nebo..? 😉 Fakt, ta je na tomto kočárku hodně podstatná. A je to super, EW Rudey si svou "práci" dělá poctivě a děťátko stabilně povozí v každém věku (v každém, ve kterém se do něj vejde, samozřejmě). Projde i nerovnosti a jámy, kola má totiž dostatečně velké. To opravdu oceníš zejména při hodně rozbitých a hrbolatých chodníků v okolí.

K velkým gumovým kolům, které navíc mají i mírný dezén, takže neprokluzují, se přidává k terénnejším vlastnostem i odpružení. To je přítomné individuálně na všech kolech, a nárazy pěkně tlumí. Pokud se veeelmi vynasnažíš, malé děťátko i mírně pohoupete, Rudey ti to umožní. Ale nečekej až tak měkké pružení, jak má Harvey, a také nečekej nějaký houpací kočárek, jakými jsou ty robustní polské modely. Takovým Rudey není.

Brzda je, světe div se, klasická. Tedy shora našlápneš, abys pedál zaklikla dolů, a tím kočárek zabrzdila. Odbrzdíš ji vytlačením zdola nahoru, tedy uvolněním pedálu. Není to těžké a boty mi to nezničilo, ale jsme už asi všichni rozmazlení, protože kolébkové brzdy nebo stiskni-stiskni typ aktivován pouze shora už je relativně standardním - a toto potom působí jako krok zpět. Brzda každopádně funguje a drží dobře, je jednoduchá na obsluhu... A výhodou jednodušších systémů je také menší možnost, že se něco pokazí nebo zadrhne. Pozitivem je i umístění brzdy vpravo dole, takže nepřekáží tvému či tatínkovému kroku.

Celkově jsem do kočárku nekopala navzdory tyče mezi koly, která ho ještě o to zpevňuje, a to jsem, jak jsem zmiňovala, spíše vysoká. Podvozek a jeho řešení je promyšlené a nedělalo problémy.

Shrnula bych to jako velmi dobře vybavený městský kočárek vhodný i na časté nerovnosti, jámy, vesnici (s chodníky, ne vysloveně na každodenní pole a les)... A tedy, občasně i terén. Naopak, na každodenní těžký terén to za mě není právě pro tu velkou stabilitu, která v případě, že musíš kočárek velmi často pozvednout a kolem kořenů v lese např. každou chvíli zatáčet to není. Rudey-mu se více daří, pokud má na otáčení a celkovou manipulaci kolem sebe trochu prostor. Není to mini lehoulinký kočárek na kočárkování jednou rukou v nákupáku - na běžném povrchu to samozřejmě jde, ale na větší či prudší zatáčení a nadzvedávání budeš už potřebovat ruce dvě. A to je další věc, se kterou je třeba počítat. Širší a stabilnější kočárek dělá jámám a vychýlením odpor - ale tento odpor musíš i ty ovládat a zvládat tím, že manipulovat přes překážky s ním budeš oběma rukama.

Skládání

Jedna z nejlepších věcí na poměrně velkém, širším kočárku, co toho vcelku dost ustojí, je to, že se skládá naplocho. A to i s nasazeným sedadlem - v obou směrech! Tím, že se sedací část překlopí do sebe pomocí páčky (jednoručně), sklápění rukojeti níže je také jednoruční, a konečné zatlačení knoflíku a pootočení válečku také zvládneš jednou rukou, celé skládání probíhá ve více krocích - ale jednou rukou. Což je dobrá zpráva. Druhým pozitivem je přítomnost až dvou jištení/páček auto-lockového proti-samovolnému-rozložení jistícího mechanismu, díky kterým je konstrukce po složení zajištěná proti rozložení. Je to fajn vynález zejména při vykládání / nakládání do auta. Takové jištění by ale bylo fajn mít i na sedadle, neboť přeložené sedadlo při nějaké větší manipulaci lze otevřít - není zajištěno... a to je už méně šikovné. Dvě páčky jistícího mechanismu mají i svou velkou nevýhodu - rozkládání je obouruční. Mně to vždy chvíli trvalo, než jsem páčky našla a odjistila. Takže je celé otevírání tak trochu nemotorné.

Skládání se sedadlem ve směru jízdy

Skládání a rozkládání každopádně není složité, zvláště pokud to párkrát vyzkoušíš "nanečisto"... a složený kočárek není samozřejmě nejmenší, ale vzhledem na celkovou velikost a schopnosti kočárku ho lze považovat za skutečně kompaktní a vhodný i do menších kufrů aut (samozřejmě ne těch úplně mikro). Rozměrově je to 82 na výšku, 62 na šířku a 43 na výšku, je-li na konstrukci nasazené sedadlo.

Skládání se sedadlem v protisměru jízdy

Korbičku je také možné trochu zploštit, ale až tak mnoho místa to neušetří, je to jen malá změna. Konstrukce s korbou ale složit, logicky, nejde.

Skládání podvozku (po sundání hluboké korby)

Nákupní košík

Koš na nákupy je za mě opravdu vymakaný. Velikost je výborná, opravdu je prostorný, dlouhý, široký i dostatečně hluboký. Nemyslím, že se ti do něj něco nevejde - pokud je třeba, věřím, že zvládne i odrážedlo, nákup, případně deku a bundy a nabalenou přebalovací tašku... Výrobce udává nosnost nákupního košíku 5 kg, no a rozměry koše pro představu jsou (ber to přibližně, košík není 100% symetrický) 56 x 46 x 22 cm (v x š x h).

Košík na nákupy nelze uzavírat, ale to je za mě plus (vejde se více věcí), a z tvé strany na boku lze odkrýt bočnici se dvěma (větší a menší) síťovanýma kapsama na gumičku na drobnosti, kapesníky, případně cokoliv, co chceš mít oddělené a neztratit. Já jsem do menšího například dávala krytky na úchyty na doplňky, ať je někde nezaložím a nezapomenu 🙂 .

SHRNUTÍ

Tento simplicista je za mě skutečně solidní pracant. A maminky zaměřené právě na takové charakteristiky si v Rudey-m najdou to své. Je takovým středem všeho - spojuje otáčení, klasické sedadlo s úplným lehem, ok váhu i rozměr po složení... Takový městský kočárek s extra vlastnostmi i mimo město. Hlavními výhodami, kromě ceny, která je vůči kvalitě a výkonu více než pěkná, vidím - skutečné - multifunkční využití na různých terénech i v různorodých situacích, kompatibilitu se vším, co potřebuješ od narození až do (v podstatě) konce kočárkování, a k tomu nabídku originálních extra doplňků, které má dostupné jen málokterá značka.

A to nejlepší jsem si nechala na konec - výrobce tomuto kočárku a jeho výdrži, kvalitě, odolnosti tak věří, že na něj dává 10letou záruku. Něco to asi o provedení říká, a maminka, které záleží například na odkočárkování alespoň dvou dětí jedním kočárkem, bude o tomto modelu určitě minimálně uvažovat. Mě Easywalker Rudey každopádně určitě nezklamal, naopak - mám pocit, že zaplnil díry, které na trhu pokrývá jen málo modelů, pokud vůbec nějaké.

Oproti konkurenci: jeho vlastního bratra EW Harvey2 za mě překonává jak umístěním předních kol, složenými rozměry i jednodušším skládáním, tak i plochou sedadla. Mnoho přinese i extra výhoda nekorýtka. Oproti Bugaboo Fox 2-ce je těžší, ale tedy skladnější, jakož i cenově dostupnější. Nemluvě o nekorýtkovosti a prodlužovací opěrce nohou. Dovolím si ho uvést i jako rivala Babystyle Oyster 3-ky, oproti kterému je pevnější a vhodnější na náročnější nerovnosti... A oproti Mutsy kombinacím je prostornější, ale tedy méně odpružený.

nullnull

Easywalker Rudey bych proto procentuálně zhodnotila na 90%, tedy 9/10. Body ztrácí, alespoň v mých očích, za maličkosti jako jištění konstrukce na dvou místech versus nezajištění složeného sedadla, příp. stříška s rozšířením síťkou. Jedinou reálnou a vážnější výtkou, co na něj mám, by byla širší konstrukce a z ní vyplývající těžší zatáčení nebo velmi rychlá manipulace. A já jako raketa ji přece jen občas i potřebuji.

Celkově je to ale výborný a překvapivě prostorný všestranný pomocník, a pokud bych hledala něco solidně stabilního, co toho i hodně vydrží, byla by to jedna z mých prvních voleb a doporučení. A o to víc ve své cenové kategorii (do 20 000 korun za dvojkombinaci s otočným sedadlem určenou nejen na perfektní chodníky).

Shrnutí v číslech:

Rozměry rozložený: 110x62x109 cm

Rozměry složený: 82x62x43 cm

Výška rukojeti: 83-105 / 76-107,5 cm

Rozměry sedací části (ložné plochy): 47 cm (zádová opěrka), 33,5 x 24,5 cm (plocha sedadla), 93,5 cm (celková délka vleže)

Vnitřní rozměr hluboké vaničky - matrace: 77x31 cm

Průměr kol vpředu: 20,3 cm ~ 8 inch

Průměr kol vzadu: 27,9 cm ~ 11 inch

Rozměry nákupního košíku: 56x46x22 cm

Nosnost ve sportovním sedadle: 22 kg

Nosnost košíku na nákupy: 5 kg

Za možnost důkladně ho odzkoušet v reálných podmínkách našeho domova i okolního prostředí děkuji značce Easywalker.

_____

Recenze nebyla zaplacena a všechny názory a hodnocení kočárku jsou mé vlastní, zohledňující reálné výhody, ale i nevýhody testovaného kočárku. Cílem je skutečně pouze snaha zprostředkovat každé mamince, která o tomto - nebo jiném - kočárku uvažuje, jeho reálné silné i slabé stránky.

Vidíme se v Kočárkopedii, na mém Kočárkopediáckém profilu na Modrém koníku, na mém osobním profilu eliniatko (oba sleduj, pokud tě zajímají nové články) nebo v Kočárkové poradně 🙂.

Měj se krásně, (nejen) při kočárkování,

Eli

#redakcni_recenze