mateees
11. čer 2024
1003 

Jak jsme se zbavili diagnózy ADHD a příznaků PAS

Ahoj, ráda se s vámi podělím o náš příběh s dobrým koncem.

Náš syn se narodil akutním císařským řezem o cca 3 týdny před termínem. Porod vzhledem k okolnostem nakonec dopadl dobře, Apgar 10-10-10. Syn se první cca rok, rok a něco vyvíjel ukázkově, dle tabulek. Od té doby jako když utne, přestal jíst, spánek byl katastrofa, řeč nepřicházela. Nemluvil až do 4 let a když už začal tak neskloňoval, nečasoval, výslovnost taky nic moc - první diagnóza- vývojová dysfázie. Nic, co bych jako pedadog neznala-budeme chodit na logo, on se rozmluví. Do toho se přidaly klasické projevy ADHD, nevydržel fakt u ničeho, agrese byla ve školce i doma, hlavně proto, že nebyl schopen vyjádřit svoje potřeby a nikdo mu nerozuměl. Přikládali jsme tomu i narození dalšího sourozence, ale já toto tolerovat nebudu-hledám cesty, jak mu pomoci a zároveň pomoci i nám. Agrese se stupňuje, koncetrace se nezlepšuje, přidává se pomočování, když je ve stresu, což bylo vlastně pořád-jakákoliv změna v režimu ho rozhazuje, trvá na svých stereotypech. Když něco není po jeho, obrovský výlev emocí. Objevuje se poprvé slovo PAS-autismus. Odmítám, moje dítě mít projevy PAS nebude- hledám cesty, jak z toho ven (zde je nutno podotknou, že jsem s autisty pracovala a se všemi jsme udělali obrovský progres). Syn přes všechny obtíže je chytrý, když má motivaci-funguje, a pak přijde sešup dolů a nefunguje vůbec nic. Čeká nás nástup do školy- trvám na odkladu, přestože náš syn je chytrý, naučil se všechna písmena prakticky sám, přestože stále neumí pořádně mluvit 🙂. V PPP nám řekli, že syn bude mít všechny dys, je jasné ADHD, vidí nějaké znaky autismu a škola bude náročná. Školka není úplně nadšená- čekali, že se syna zbaví, popravdě se jim nedivím. Zařizujeme asistenta pedagoga i s výhledem do školy. Náš syn je náročný a ve srovnání s mladší to vidíme i my, přestože jsme to tak nějak věděli vždy. A teď k tomu, co nám pomohlo....

Hledala jsem, co vlastně je příčinou synových obtíží, vždyť to nemá po kom zdědit 🙂). A našla jsem, že existuje něco jako "primární reflexy". Ve zkratce primární reflexy jsou reflexy, které mají vymizet kolem jednoho roku. Pokud nevymizí způsobují nejrůznější obtíže, které mají stejné projevy jako ADHD, PAS nebo vývojová dysfázie- někdy kombinace všeho, někdy jen něco, záleží na tom, kolik těch reflexů přetrvává. Jak se těch reflexů zbavit? My jsme chodili na neurovývojovou terapii, což je sada cvičení, kdy to dítě kopíruje první rok života a ty reflexy v průběhu toho cvičení mizí, což asi někteří znáte, ale hlavně!!

jsme chodili i na metodu RMTi, která u nás v česku v té době u nás teprve začínala. Narozdíl od neruovývojové terapie to jsou takové spíš jenom pohyby, které slovy terapeutky aktivizují mozek tak, aby fungoval správně. Jsou to mnohem jednodušší cviky než v neurovývojovce a ze začátku jsou i časově strašně nenáročné. Na začátku jsme začínali na 30vteřinách a postupně jsme se propracovali k deseti minutám denně. A hlavně tady u toho vidíte, že to tělo něco dělá prakticky okamžitě- syn nám rudl hned po třeba deseti vteřinách toho pohybu-vše se musel naučit tak, aby to jeho mozek aktivizovalo a zvládl to sám a lépe. A víte co? Povedlo se. Syn se rozmluvil po 14!!!! dnech cvičení. Na logopedii tomu nemohli věřit. Po třech měsících začal časovat i skloňovat, po pěti mesících byste nepoznali, že měl nějakou vývojovou dysfázii. Dodnes nezapomenu na ten výraz logopedky :D A projevy ADHD a PAS? Zmizely. Úplně všechny během pár měsíců.  Takže zatímco v první třídě bylo nutné mít asistenta, ve druhé učitelka ani asistentka nechápaly, co se s načím klukem děje. Teď, po návštěvě PPP už nám asistenta nedali, není potřeba. Psycholog a psychiatr nechápu, my se jen smějeme, jak to nakonec bylo vše jednoduché :D. Máme kluka, kterej je zdravě sebevědomej, nikomu by teď už neublížil. Nemá žádné dys, ani obtíže ve škole. Zvládá perfektně stresové okamžiky, je rozumný, vyvážený. Žádná ztráta koncentrace, nic nezapomíná, on to na sobě dokonce i poznal a říká nám, jak se cítí mnohem lépe, což je pro mě víc než nejvíc!! Jeho primární reflexy jsou teď takové, že žádné nemá a z našeho pohledu by už nemohl být dokonalejší 🙂 Celá terapie trvala 15 měsíců včetně nějakých pauz. Moc bych si přála, aby to pomohlo i dalším dětem, protože v takovýto zlepšení jsme nedoufali ani v nejdivočejších snech....🙂

Klidně se v komentářích ptejte na více informací, co. budu vědět, ráda zodpovím!

mateees
autor

ještě dodám, jak jsme se dozvěděli, tak Děti, které se narodí císařem, ty reflexy prostě mají, protože některé se aktivují při porodu a když ten porod neproběhně, tak ty reflexy potom přetravají a můžou způsovat potíže....takže u nás spoustěč porod

11. čer 2024

Wau,moc děkuji za tento článek. Řešíme něco podobného,akorát se ještě bráním PPP , protože doma funguje syn naprosto normálně a z logopedie jsem dostala tip právě na přetrvávající primární reflexy.

11. čer 2024

a kam jste chodily? kde toto hledat? děkuji§

11. čer 2024

Taky mě zajimá, kam se obrátit, kde to hledat, kdo to vůbec dělá? Děkuji za článek a jsem ráda, že Vám to pomohlo

11. čer 2024

To me taky zajima… kde, kdo to dela..?

11. čer 2024

Terapie jsem našla jen v Olomouci a Oostrave, byla jsi někde jinde? Dost nad tím uvažuju, mám syna dle popisu tomu Tvému před terapii.

12. čer 2024

@mateees To se tak krásně čte.., a vzkazuji synovi, že je fakt dobrej 🙂

12. čer 2024
mateees
autor

@klovalka
@zuziktom
@zuziktom
@manssake
@krasna_neznama86
chodili jsme do Olomouce k paní profesorce, ale ta už to prý nedělá, že dělá jiné věci. RMTi se prý teď v česku rozjíždí, tak to dělá jen pár lidí co se na to proškolili, prý v Olomouci JAN a ještě někdo a ano, pak ještě Ostrava a Krnov. A NVS dělá víc lidí, ale my jsme unešení z RMTi, NVS dělá paní Volemanová www.cortexacademy.cz dejte kontakty a tam uvidíte, kdo to dělá ve vašem městě

12. čer 2024
mateees
autor

@sebestka děkujeme 😇

12. čer 2024

@mateees moc Ti to přeji. A děkuju Ti.❤️

12. čer 2024

@klovalka Chodil jsme na neurovyvojovku na Karlak v Praze. https://www.pm-fyzioterapie.cz/lecba/neuro-vyvo...

12. čer 2024

@mateees ano, i u nas syn (jen s mnohem mensimi potizemi), narozen ciserem, taky nevymizene primarni reflexy. U nas stacilo cca 3 mesice intenzivne, pak jsme to trochu flakali a je hotovo. V Praze Axon clinic.

12. čer 2024
mateees
autor

@janedv to je parádní, jak to ve výsledku bylo jednoduché, že?

12. čer 2024

Myslíš, že by to mohlo fungovat u čtyřletého dítěte, které má mimo diagnózu adhd a vývojová disfázie taky porochu porozumění a řeči. Laicky řečeno vůbec nechápe co se po ní chce. Děkuji.

12. čer 2024

@mateees jenomze ta cesta k tomu... A my to zdaleka nemeli tak slozite, jak vy, syn byl "jenom" unaveny. Porad. Proste porad unaveny. Ale co je stejne, ze jsme se nedaly. Taky jsme navstivilix doktoru, diagnoza - lenost, plocha noha, bulka v krku (nesouvisejici, odoperovano), lenost, lenost, lenost... A az pak na x tou zmenu doktora, treti soukromou kliniku a moje trvani na tom, ze to lenost neni, se nasla celialie. A pak, kdyz uz se pochopilo, ze neco nekde, tak ja nasla kliniku atam to cvaklo. Nevymizele primarni reflexy. Kdyz ta doktorka rekla, jojo, to je jasny, ja se fakt pak na zachode ulevou rozbrecela. A tem ostatnim doktorum, kteri ze mne delaji kravu a z decka lineho fracka, bych dala tecku. Fakt to bylo hrozny obdobi. Druha novorozene, covid, fuj. Nerada na to vzpominam. 2 roky trapeni, pak 3 mesice rehavilitace a puf, kluk roste, se nestiham oblikat a zivit, je najednou atleticky a ma vydrz... No nic. He skvele, ze delas osvetu. Drzte se!

13. čer 2024

@kelerub s dovolenim se betru s odpovedi, tezko rict, nebudes vedet, dokud nezkusis. Ono ne vse jsou to nevymizele primarni reflexy, ono se neda rict, ze adhd neexistuje. Ale za ppkus to rozhodne stoji. Az se dostanes k tomu spravnemu doktorovi, proste to uvidi. V Praze treba Axon, prestehovali se do Vysocan.

13. čer 2024
mateees
autor

@kelerub určitě. Jak píše janedv. Jde o to, že že každé dítě s ADHD má přetrvávající reflexy. Ale ne každé dítě má opravdu ADHD. Jen mají tyto diagnózy stejné symptomy a doktoři je rádi zaměnuji, resp. primární reflexy nediagnostikují

13. čer 2024

@janedv ADHD je i pozměněné myšlení a fungování mozku na celý život (podobně jiné vnímání jako u autismu, ale ne stejné), což mnoho dětí s ADHD nesplňuje - těžko se to vyšetřuje, ale člověk co pracuje s ADHD dětmi (nebo má ADHD) už chápe a vidí, že mnoho dětí má problémy, které se podobají ADHD ale přitom nejsou ADHD. Obecně je porucha pozornosti hodně naddiagnostikována, bohužel. Pak vznikají mýty, že lze ADHD vyléčit a nebo že s věkem vymizí. Proto některé pedagogické postupy pro ADHD děti nejsou tak účinné. Těším se na osvětu.

16. čer 2024

@monodie Souhlasím, ono "Odmítám, moje dítě mít projevy PAS nebude" u rodičů skutečného autisty opravdu nezabere...

21. čer 2024
mateees
autor

@urtica samozřejmě, ale i se skutečným autistou se dají udělat obrovské pokroky, znám to z práce. Byť samozřejmě pokud je to autista jako autista, tak ho to z toho nevyléčí. Ale jsem si jistá, že spousta dětí je diagnostikována mylně.

21. čer 2024

@mateees RMTi v Praze nebo Stedoceskem kraji asi netusis kdo dela? 🙏🙏

23. čer 2024
mateees
autor

@sweetcaroline to vůbec netuším. Co vím, tak tím jak je to nové tak je ta komunita zatím spíš na Moravě

23. čer 2024

@mateees Ahoj, chtela bych Ti podekovat za sdileni tve zkusenosti. Na jejim zaklade jsem si vyhledala terapii pro syna a prave se vracime z uvodni konzultace. Konecne vime, cim to vsechno asi je a jak to spravit. Vysledky uvidime az casem, ale verim, ze to pomuze. Takze jeste jednou moc diky!

2. črc 2024
mateees
autor

@elishkaw super 🙂 a taky vám to všechno do sebe tak zapadlo?

3. črc 2024

Začni psát komentář...

Odešli