Dortouni
Můj koníček při rodičovské dovolené (no dobře, už jsem zpátky v práci, ale dortuju stále. Ráda bych to hodně omezila, ale nedaří se mi to tak, jak bych chtěla...). Snažím se péct poctivě, kvalitní máslíčko, šlehačka, mascarpone, tvaroh, ovoce... Zásadně používám PRAVÝ MANDLOVÝ MARCIPÁN, není s ním sice tak snadná práce, jako s různými cukrovými hmotami, ale chuť je nesrovnatelná. Cukrovou hmotu používám jenom v případě potřeby sněhově bílých částí, třeba na svatební dorty.
















































































































































































































































































To je vlastní výroba? No týýýjo :-O!!! Super!
to je nádhera 🙂
tady je jeden krásnější dort jak druhý, jste opravdu moc šikovná
Páni tak ty jsou ukázkový 😀
Pěkné dortíky, já dělala zatím jen jeden pro mamku a chystám se teď pro malou... jinak u nás je specializovaný obchůdek s cukrářskými potřebami, kdyby něco došlo 😉
@angie.shy Jste moc z ruky 🙂 Co nestihne dodat net a nemá ani kamarádka, pro to v nejhorším vyšlu manžela do Ostravy, pracuje tam kousek.
Náááádherné. 🙂
nádhera, jste moc šikovná
Neuvěřitelný !! Krása, smekám !! 🙂
Úžasný !! Jsi sikovna !! Na to mas školu ?? 🙂
@nenulka4 Jj, jazykový gympl 😀
@mollyweasley a tam jste pekli ? 😀
Jsi fakt sikovna 🙂
@nenulka4 Děkuju 🙂
@mollyweasley já jsem rada, že alespoň něco málo upatlam ale ty jsi hotový virtuóz 🙂
Kdo té to vlastně učil ?
@nenulka4 Internet, hodně věcí jsme diskutovali s kamarádkou. Ale já nejsem modelář, neumím postavičky. To si všimni 🙂
@mollyweasley i prd .. Asi taky něco takového zkusím a úkazu ti jak vypadá "neumím postavičky" 😀
To jsou provokace u diety :D ještě že tu mám jahodový cheesecake či jak se tomu nadává
teda ty jsi ale zlý dvojče☹ tak já mám depku jak hrom a ty mi ji ještě prohloubíš tím, že mi ukážeš jak jsi proti mě šikovná...😀 a navíc takový potahový hmoty na sežrání tady...😀
@majvik Marcipánu mám zrovna doma asi 7 kilo. Přijeď si, já už to ani čichat nemůžu 🙂
@mollyweasley tak jako originál marcipán ani snad nemusím, ale fondán, nebo takovou tu mléčnou hmotu, to bych si dala🙂
Závidím šikovnost - mě nebaví péct ani bábovku 😀
@krteczech No to mě ale taky ne 😀 Jíst už mnohem více 🙂
@mollyweasley Joooo tak to mě taky 😀
Nádhera, nechápu, jak to dokážete. Já jsem ráda, že zvládnu bábovku a "něco" na plech a tím končím. Tohle je fakt úžasné!!!!!!Jste šikovná
Jsi úžasná!!!! Vypadá to nádherné a chutnat to musí bozsky!!!
Krásné dorty a zároveň spousta inspirace 🙂
Vidím, že máte hodně dětských barevných dortů, já peču sice jen pro rodinu a známé, ale bojuji s tím, že na trhu dostupné potravinářské barvy nejsou dle složení vhodné pro děti, můžu se zeptat, jaké barvy používáte? Ty dorty jsou krásně barevné a já nemůžu přírodní barvivo, co by to takto obarvilo, sehnat... Všude sama brilantní modř (stupeň škodlivost 5 a označení nevhodnosti pro děti). Ráda bych také měla barevné dorty, ale svědomí mi nedovolí někomu toto do dortů dát, tak třeba poradíte. Díky
@marketa2016 Používám klasické gelovky od Wiltona, vyloženě škodlivé se snad ani neprodávají. Na některých je varování o nepříznivém vlivu na pozornost dětí, ale té barvy se tam fakt dává kapička a navíc ten marcipán nejí člověk denně. Beru tu škodlivost na úrovni Happy mealu.
@mollyweasley já vím, že by člověk nemohl jíst pomalu nic, u dospělých by mi to nevadilo, ale u dětí to více řeším (složení apod.)
@marketa2016 Já myslím, že jednou za rok jim trocha barvy v marcipánu neuškodí a pokud to nějaký rodič řeší, objedná si jiný dort - mám takovou kamarádku a vždycky se domluvíme 🙂
@mollyweasley no já právě dělám jen bílý potah a barevné figurky, které nejíme...ale budu pátrat dál po přírodních barvách...
@marketa2016 Minimálně z červené řepy se něco vyrábí
@marketa2016 pokud mi rodiče řeknou, že figurky z marcipánu nebo z potahovky stejně dětem sníst nedají, tak jim většinou doporučuji, aby na dort tedy koupili malé plastové figurky, které potom dětem zůstanou alespoň na hraní ... pamatuji malého chlapečka (slavil 4 roky), kterému rodiče u mne nechali udělat krásný dětský dort s figurkama, na kterém ale mohl jen sfouknout svíčku ... dort se rozkrájel jen dospělým a dětským hostům a on dostal na talíř "jen" piškoty smíchané s tvarohem (neměl žádnou alergii nebo něco podobného) ... toho malého mi přišlo líto, dožadoval se svého dortu, svých figurek ... bylo mi na té otravě skoro trapně, jako bych snad dělala dorty, které mohou někomu uškodit (dort měl tvarohový krém a spoustu čerstvého ovoce) ... rok poté jsem se jich předem zeptala, zda figurky a dort dostane i oslavenec, prý ne, tak jsem jim doporučila koupit alespoň figurky plastové, které mu zůstanou, na to přistoupili, já měla s dortem míň práce, oni ušetřili a chlapeček byl rád, že alespoň něco z jeho dortu je pro něj 🙂
@kvakuska Ten vnitřek dortu nechápu obzvlášť. Taky nechápu, proč maminky dělají dětem speciální "dort" z piškotů, tvarohu a smetany a ovoce, když vnitřek klasického dortu jde udělat úplně stejně 🙂 Starší dcera na první narozeniny snědla přesně tři lžičky dortu, mladší dala lžičku do pusy, vyplivla a šla si hrát. By mě hodně naštvalo, kdybych se den předem matlala se zdravým dortem 😀
Dobrý večer, prosím Vás pravý marcipán kupujete nebo si ho děláte sama? A pokud si ho děláte sama, mohla bych poprosit o recept? Děkuji Veonika
@lnika Kupuju, na mletí mandlí doma nemám stroj 🙂 Třeba zde:
http://www.cukrarskepotreby.cz/cz/katalog/marci...
@lnika Jo a beru Maro, ten Odense je strašný.
Muzu se zeptat na oblibeny zakladni recept na korpus a osvedceny krem? Praci obdivuju,zatim sbiram odvahu na svuj prvni
@journals korpus je nejlepší mramorovany, pod tímhle názvem kde najít recept na netu, z mobilu se mi nechce to vypisovat 🙂 Krémy dělám šlehačkove s různými příchutěmi, případně mascarpone se šlehačkou a vanilkovou pastou, tvaroh se šlehačkou...Kdyztak napište zprávu, poradila bych vám přímo na míru 😀
A pod marcipán musí přijít máslový krém, jinak to nefunguje 🙂
Krásné dortíky. Taky peču ale ne tolik kolik bych chtěla
@zuzkarej Já peču tak moc, že už nepecu pro rodinu, protože na to peču 🙂
Já teď po půl roce konečně peču na svatbu moji kámošce a pak zas nic :/
Uuužasné 🙂. Krásné dortíky ❤
Nádherné dortiky mohla bych poprosit o základní receptik na korpus?děkuji 🙂
@lucccinek vygooglete si recept na mramorovany korpus 🙂
@mollywealey
Ja na tech dortech mohu oci nechat 👏 .
Jestli je to vse z marcipanu, tak smekam. Ja pred lety po 2 nevalnych vysledcich s potahovanim (efekt i prace s nim) jsem se dala na fondan a jsem s nim spokojena-tedy co do prace s nim. Chutove mne stale laka marcipan ale stale si netroufam. Mate opravdu skvela dilka, nemate nekde nejake video s ukazkou postupu nejakeho dortu? Potahovani, modelovani s marcipanem atp. ;) Byla bych verny fanousek :D
@womanka děkuju za pochvalu a všechny lajky 😀
Já jsem hodně velký amatér, v potahu občas mívám díru nebo špatný záhyb, figurky neumím. To by bylo hodně na houby video 😀
@mollyweasley Velky amater 😀 mne pobavil. Tohle uplne amaterstvim nezavani ;). A figurky-ty za Vas dela kdo, kdyz je neumite , a na dortech jsou moc pekne ?:D Jste opravdu sikovna, takze skromnos neni na miste 🙂. Ono je i umeni zamaskovat nezdary a ty mivaji i profici ;). Ale kdybyste preci jen nejake planovala, nerada bych jej propasla.;) Nemate aspon zakladni tipy, jak uspesne zpracovat a potahnout dort z marcipanu? Je to preci jen narocnejsi material.
PS: Zda se mi to, nebo pouzivat airbrush?
@kvakuska Pořídit na dětskou oslavu dort a pak to dítěti nedat a dát mu místo toho piškoty - brrrr... z toho se mi ježí všechny chlupy na těle. Protože já i do toho klasického "piškoty s tvarohem a zakysankou" ty piškoty zpravidla peču, protože ty kupované nám úplně nechutnají a nechávat péct někomu dort pro dítě - a pak dát dítěti piškoty? Ti rodiče snad nikdy neslyšeli o tom, že piškot = piškotové těsto a z toho se dají snadno upéct i dorty a krém může být klidně tvarohový = jsou to vlastně ty piškoty s tvarohem a ovocem, jenom v jiné podobě. To mi přijde jako by si dospěláci chtěli pokrytecky užívat a dítěti to nedají - protože jinak nechápu, proč by nemohli to stejné, co má dítě. I kdyby dítě mělo alergii, tak se zpravidla dá něco vymyslet.
A pokud dítěti nechci ti figurky dávat, tak to vymyslím tak, aby je jíst mohlo. Neteř měla k prvním narozeninám piškotový dort s ovocem a tvarohovo-smetanovým krémem, nahoře krásně nazdobený borůvkami a jednou svíčkou a hrozně si ho užívala, borůvky ojedla rukama a my si pak dali taky. To je snad dort pro dítě - že si s ním v principu může dělat, co chce. Pokud chci jiný dort pro dospěláky, tak pořídím dorty dva - třeba i menší pro dítě - "jeho dort" a holt pokud je moc lidí, tak v rámci občerstvení něco i pro všechny ostatní (dítě chápe, že jsou věci, co na oslavě nedostane - třeba alkohol - ale i v případě alkoholu by mělo dítě "něco" dostat - pokud se pije červené víno, dítě dostane červenou limonádu / džus / šťávu...).
Moc hezké dortíky. Jste moc šikovná 😉