Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
rebe
12. únor 2019
855 

Mateřská — dovolená, nebo galeje?

Můj bráška o víkendech vstává za rozbřesku, aby si užil volné dny. Vyspat se přece může v týdnu... Vždycky jsem nad tím kroutila hlavou, to já si naopak ráda přispím. Ale když čtu o tom, že mateřská a rodičovská je všechno, jen ne dovolená, dochází mi, že jsem mu podobnější, než jsem myslela. Tak o tom na výzvu @gradan napíšu víc.

Na dovolené s cestovkou jsem byla jednou. Nechali jsme se dovézt do resortu, odtamtud pak každý den vyjížděli na výlety po okolí. V bazénu jsme se vykoupali dvakrát (brzy ráno před odjezdem na výlet) a na pláž se šli projít poslední den před odjezdem. To byla má poslední dovolená s rodiči.

Pak jsem začala jezdit s kamarády s batohem do hor. Všechny věci na třítýdenní dovolenou v batohu na zádech, vážil skoro polovinu mojí váhy. První dva až tři dny jsme se jenom škrábali do kopce. Večer mě bolavá záda nenechala usnout a nad ránem jsem se často budila zimou. Celé dny jsem šlapala v promáčených botách a vodu jsme si odměřovali po douškách, protože k další studni bylo daleko. Jedli jsme brkaši z pytlíku se špekem nebo rýži s cibulí. K obědu byl chleba posypaný kořením, a když se nám kvůli špatnému počasí cesta o pár dnů natáhla, jen jsme z chleba oloupali plíseň a jedli ho také. Na hřebenech nebylo z čeho rozdělat oheň a soukromí při konání potřeby zajistil leda větší kámen. Myli jsme se jen občas, v ledovém potoce nebo v horském plese — mimochodem, nikdy jsem už nezažila takový pocit svobody a čistoty, jako když jsem si na skále po takové koupeli rozčesávala vlasy. Do spacáku jsem každý večer lezla absolutně vyčerpaná, ale plná zážitků a svobodná jako víla. 

Zažili jsme hodně věcí, které by si člověk nenaplánoval - úraz v rumunských horách daleko od civilizace, útok divokých psů, nebezpečné bouřky jen kousek pod horským hřebenem.Hlad, zimu, vyčerpání. Ponorku, hádky kvůli hloupostem, chvíle, kdy jsme se chovali jako blázni. Ale sílu z těchhle dovolených čerpám dodnes a nikdy nezapomenu. Zážitky nemusí být jenom pozitivní, hlavní je, aby byly silné, nezapomenutelné, dechberoucí.

A taková je rodičovská. Ráno si v klidu uvařím kafe a pak ho v klidu večer studené vyliju do dřezu. Spím pár hodin denně a občas se ani nestihnu najíst. Pořád někoho a něco nosím, a i když moje záda zoufale prosí o masáž, nemám hlídání, takže mají smůlu. Občas jsem tak unavená, že se mi pletou slova, a když mám chuť na salát, požádám manžela, aby mi podal jogurt...

Ale ráno mě místo budíku budí teplé tělíčko, které mi vleze pod peřinu. Místo tlačenice v ranním metru peču vafle, místo ranní porady skládám puzzle a místo nemožných řešení pro klienta hledám nejhezčí cestu kolem potoka k hřišti. Pak si sednu na lavičku a čtu si nebo lezu po stromech a stavím iglů. Nečtu výkazy, výroční zprávy, briefy a katalogy požadavků, ale encyklopedie a vzrušující knížky s nádhernými ilustracemi. Místo PR zpráv píšu pohádky o princeznách, co se jmenují jako mé dcery. Každý den se naučím něco nového a prožiju něco vzrušujícího.

Občas vzteky tluču do zdi a vyčerpáním pláču na záchodě. To k tomu patří. Ale když večer usínám, úplně každý večer, i kdyby se za okny už rozednívalo, já nemohla udržet oči otevřené a mé miminko dávalo mručením najevo, že se probouzí, úplně každý večer před usnutím děkuju. Za co všechno, to už si nechám pro sebe. Ale vím, že na tuhle dovolenou nikdy nezapomenu.

Toužím jet na Maledivy, Island a vidět Ohňovou zemi. Ale i kdybych procestovala celý svět první třídou, lepší než tahle dovča to nebude.

Jak to vidíte vy? Možná úplně naopak a nad tím, jak jsem trávila své prázdniny, kroutíte hlavou jako já nad víkendovým programem mého brášky. Ale to je úplně fuk! Ať už zrovna prožíváte parádní jízdu nebo nervydrásající galeje, společné máme to, že děláme tu nejdůležitější a nejužitečnější práci na světě. Tak ji dělejme co nejlíp, ať to, co jednou sklidíme, vydá za tisíc fotoknih z drahých destinací.

  rebe
  autor

  Post scriptum: Poradí mi někdo, jak na notebooku napsat "dlouhou pomlčku"?

  12. únor 2019

  Nádherné, dojemné, pravdivé.

  12. únor 2019

  Krásně napsané 😉

  12. únor 2019

  @rebe Alt0150

  12. únor 2019

  ❤❤❤ brečím - krásné 😭😭😭

  12. únor 2019

  Moc hezky napsané...... Je to náročné, ale nádherné období 😊

  12. únor 2019

  @rebe Stalo za to poprosiť ťa, aby si o tom viac napísala 🙂 Zvyčajne nemám veľmi rád prirovnania, ale musím uznať, že si to krásne vystihla a že toto tvoje prirovnanie je vynikajúce... Idem hodiť tvoj text na titulku 🙂

  12. únor 2019

  Já se přiznám,že třeba pro mě to dovolená fakt je.
  Samozřejmě jsou dny, kdy se mi chce brečet, ale to, že nemusim nikam vstávat, že se věnuji jen dětem a domácnosti, to mě baví...
  Kdybych byla boháč, jsem ženou v domácnosti, fakt ❤️

  12. únor 2019

  @bramarfi a bez numerické klávesnice?

  12. únor 2019

  Tez kazdy vecer s pokorou za vse dekuji a rodicovskou miluji ❤️

  12. únor 2019

  Z té tvojí dovolené bych s pláčem utekla tak za dvě hodiny od startu 😀 Jinak moc pěkný článek 🙂

  12. únor 2019

  Je to s dětmi náročné, ne že ne...ale já si to doma užívám.. zní to možná nelogicky, ale i s dítětem jsem pánem svého času.. nemusím trčet na jednom místě 8hodin včetně pauzy.. když chci,tak se prostě seberu a jdu ven... nemusím čekat na jídlo až po 4hodinach odpracované směny... můžu si ho dát, kdy chci.. klidně i ve 23.00😂😊

  12. únor 2019

  pro mě mateřská dovolená není dovolená ale šance na noví život, na práci která mě v budoucnu bude bavit, na volnost, mateřská je super starám se o dítě, díky němuž se mi otevřeli nová vrátka do pro mě dříve cizího světa , kde je volnost, do světa, který mi pomáhá si splnit sen a proto každý den děkuji za možnost v tomto světě maminek a miminek být :D

  12. únor 2019

  @rebe LEVÝ ALT + 0151

  12. únor 2019

  Chvilku jsem přemýšlela,jestli jsme v Rumunsku v horách nebyly spolu...kámoš si tam na vandru zlomil nohu a bylo to fakt dobrodrůžo 😉 A jinak mé dovolené byli podobné-ten suchý chleba s kořenim a nebo suchá rýže a rajcatovy protlak 😂😂 doufám,že jednou dostanu odvahu vyrazit i s dětma 👍

  12. únor 2019

  100x souhlas. U mne tedy ještě trochu jinak. Pro mne byla meteřská opravdu dovolená - každý den s dcerkou venku, kreslily jsme si, vyráběly , každý den navařeno, v rámci možností uklizeno. Je pravda, že mám jedno dítě. Ale nyní (myšleno po mateřské) - ráno rychle do školky, po práci rychle do školky, nakoupit, domů - když je dobrý den, dostanu se domů v 16,30 (ale to jsou spíše vyjímky). Když vyzvedává manžel, chodím domů kolem 19,00 - cca 1-2 x týdně. Jednou týdně má malá kroužek, takže návrat domů také v 19,00. Takže většinu všedních dnů v totálním poklusu a těžká nestíhačka toho, co bych chtěla stíhat - chvíle strávené s malou (v klidu a v pohodě), těžká nestíhačka toho, co bych také měla stíhat (úklid, žehlení atd.). Po nocích často dodělávám to, co jsem nestihla v práci. Spím cca 4 hodiny denně. O víkendu lítám většinou mezi plotnou a sušákem na prádlo a zase nestíhám to, co bych stíhat chtěla. Nebo alespoň ne v takovém rozsahu, jak bych chtěla. Takže zlatá dovolená - mateřská!!!!!!!! Občas, když tu čtu, jak jsou nepracující maminky vyčerpané (a děti jim chodí do školky), tak se musím pousmát.

  12. únor 2019
  rebe
  autor

  @bramarfi Na klávesnici jo, ale na notebooku ani po přepnutí na anglickou klávesnici. Můžeš mi ho sem prosím vložit a já si ho jen nakopíruju? Nechce se mi ho dlouze hledat ve wordu... Děkuji!
  @allinka_k Chápu. Asi tak dlouho bych vydržela na lehátku u bazénu. Ale i tak: je rodičovská dovolená, nebo není?
  @luckakratochvilova Pravda, spousta maminek dokonce během téhle dovolené dokonce rozjede nové podnikání ve svém oboru snů!
  @kuliocka17 My si poslední roky vždycky říkali: Sem se dá dojet autem, v tomhle hotelu by se dalo přespat, ... A tak 😀 Stárnu. Lenivím. A plesnivej chleba už jíst nechci!
  @jujatko Jojo, návraty z dovolené bolí, i když je to sebenáročnější dovolená a sebelepší práce. To je taky fajn nezapomínat, díky.

  12. únor 2019

  Moc hezký napsané, cítím to taky tak.

  12. únor 2019
  Komentář byl odstraněný • Zobraz

  Jinak pro mě je rodičovská dovolená opravdu dovolenou. Na mateřskou jsem odcházela z náročné práce, kdy jsem poslední rok před otěhotněním pracovala 60 až 70 hodin týdně. Mateřská byla náročná, protože bylo všechno nové, já byla nevyspalá, 3 hodiny jako nejdelší časový nerušený spánek, to prostě bylo peklo.
  Vše se změnilo v cca roce, kdy si vše sedlo. Malá začala hezky spát a teď, když jí jsou tři a já v září budu muset do práce, zjišťuju, že se mi nechce. Zvykla jsem si na tu pohodu. Ráno vstávat v osm, v klidu, bez stresu, jezdit, kam se nám zachce, být naprosto svobodné (když nepočítám to, že musím všude s dítětem, hlídání nemáme). A vidět vyrůstat dceru, která je teď ve třech nejúžasnější, jsem ráda, že si to můžu užít, protože je to lepší, než když byla miminko.
  Ale... je mi jasné, že je víc než pravda, jedno dítě, žádné dítě. Myslím, že jestli bude někdy druhé, tak už to pro mě taková dovolená nebude.

  12. únor 2019

  @rebe Posílám...
  – krátká pomlčka
  — dlouhá pomlčka
  (- spojovník)

  12. únor 2019

  @rebe tak lehátko u bazénu taky není ideál, ráda poznávám nová místa, ale baví mě města, architektura, lidi...

  12. únor 2019

  Holky, to je vtipný... Píšete jedno dítě žádné dítě apod. Já jsem při první mateřské měla pocit, že procházím peklem... Teď mám dvě děti, utahaná jsem, ale užívám si to mnohem víc. A to jsou mladšímu teprve čtyři měsíce...

  12. únor 2019
  rebe
  autor

  @malenka3 Díky! Už mě ten nadpis drásal 😀

  @dc2015 A se třema je to teprve pohodička!

  12. únor 2019

  @dc2015 já to nesnášela, když mi to někdo řekl. Vše pro mě bylo nové a náročné. Teď musím říct, že vidím kolem sebe rodiny s více dětmi a dávám tomu opravdu zapravdu. Ale... moje dítě krásně spí, spí 12 hodin v kuse, sice od 20 měsíců nespí přes den, ale v noci mi to vynahradí. Odstavila se sama, nemá od roku dudlík, je žravec, je hodná, žádné brutální období vzdoru. Takže já to říkám s vědomím toho, že mám opravdu štěstí a mít náročnější dítě, tak by to tak být nemuselo. V tuto chvíli porovnávám náročnou práci a péči o dítě a to opravdu jako dovolenou beru.

  12. únor 2019
  rebe
  autor

  @malenka3 Vtip je v tom, že v době, kdy má jedno dítě, to neřekne nikdo. Až zpětně má člověk pocit, že s jedním dítětem nemá co na práci.

  12. únor 2019

  @rebe já mám pořád dítě jedno 😂 ale musela jsem k tomu uzrát 😂

  12. únor 2019

  @dc2015 přesně, menší má 5měsíců, starší teda už 5let, ale je to mnohem větší pohodicka 🙂

  12. únor 2019

  @rebe
  @malenka3
  @osicenka
  Ono asi taky hodně záleží, jaké ty děti jsou. První byl náročné dítě a až teď po třetím roce to s ním začala být pohoda. Mladší je pohodář. Plus starší už občas zabaví malého. Podá plínku, vyhodí... A psychicky nejsem tak sama. Chlap sice věčně pryč, ale starší už je super parťák.

  12. únor 2019

  Díky, takhle mě nikdy nenapadlo se na to dívat! Hlavně zážitky 🙂

  13. únor 2019

Začni psát komentář...

Odešli