redakce
29. bře 2019
433 

Plané neštovice v dospělosti mohou mít mnohem těžší průběh než u dětí, nepodceňujte je

V dospělosti může mít prodělání planých neštovic, ostatně jako všech dětských nemocí, mnohem těžší průběh. Ideální je se pokusit nákaze zcela vyhnout. Pokud jste ale nyní máma, riziko, že se neštovicemi nakazíte od svých dětí nebo i během vyzvedávání dětí ze školky, je velké. Jak si s virem neštovic poradit, na co si dát pozor a jak se co nejefektivněji vyléčit, vám poradíme v následujícím článku.

Pokud se tedy neštovicemi nakazíte od svých dětí nebo návštěvou školky, určitě je nepodceňujte. Kromě toho, že zůstanete doma, abyste nenakazila další, dodržujte klid na lůžku, který by měl doprovázet léčbu všech virových onemocnění. V tom, jak závažný průběh budou vaše neštovice mít, hraje největší roli síla vašeho imunitního systému.

Jaká jsou rizika planých neštovic v dospělosti?

Děti si nákazou neštovicemi poradí většinou velmi dobře. Kromě pupínků a zvýšené teploty je jim obvykle dobře a za pár dní o neštovicích nikdo neví. U dospělých je bohužel rizik mnohem více. Těžší průběh nemoci může eskalovat například v pneumonii (zápal plic), meningitidu (zánět mozkových blan) či encefalitidu (zánět mozku). U některých dospělých pak neštovice mohou vyústit v záněty kloubů, srdce, ledvin, varlat, jater či duhovky.

Po odeznění vir navíc zůstává v těle a usidluje se v nervové tkání míšních nervů. To doprovází únava, vyčerpání, tělesná i psychická slabost. Následně vir neštovic putuje podél nervových drah, aby se projevil na vyčerpaném těle znovu, a to v podobě bolestivého pásového oparu, který je sám o sobě navíc dále nakažlivý.

Ovšem právě klid na lůžku, odpočinek a léčba jsou zásadním doporučením k tomu, abyste si nezpůsobila závažnější onemocnění. Buďte proto rozumná, vyhlaste v rodině závažný stav, poproste o pomoc s péčí o děti a chodem domácnosti a dopřejte si klid, dokud se poslední pupínek neštovic nezahojí.

Jsou neštovice nakažlivé i od dospělého?

Samozřejmě se může stát, že se neštovicemi nakazíte jako první vy, například při vyzvedávání dětí ve školce, a od vás se pak nakazí vaše děti. Pokud kojíte, nemusíte přestávat. U kojeného potomka je pak šance, že neštovice chytí, trochu nižší. 

"Plané neštovice patří mezi běžná dětská onemocnění,které však můžou způsobit závažné komplikace, pokud je dítě dostane ihned po narození a může být fatální pro nenarozené dítě, velmi nedonošené dítě nebo novorozence, který se nakazil v děloze. Pokud matka dostane neštovice, které se projeví 5 dnů před a 2 dny po porodu, mohou se přenést na dítě. V takovém případě se dítě od matky izoluje, mléko se odstříkává a podává dítěti. V ostatních případech kojit lze. Dítě by také do 9 měsíců mělo být chráněno proti virové nákaze," radí na svých stránkách Laktační liga.

Pokud se stane, že se neštovice budou překrývat tak, že jimi budete trpět vy i některé vaše děťátko, určitě se pokuste vyřídit si pomoc s marodem i domácností. Nepodceňujte rizika planých neštovic, odpočívejte a nepřepínejte se. Vydržte raději pár dní v bojovém režimu, než riskovat hospitalizaci nebo závažné následky.

Čím se dá léčba neštovic podpořit?

Kromě základních potřeb během léčby neštovic, což je spánek, odpočinek a klid v posteli, si můžete k rychlému uzdravení pomoci například i stravou. Abyste pomohla tělu k rekonvalescenci, dopřávejte si jednoduchá, lehce stravitelná jídla. Odpusťte si pečivo a cukr, uvařte si něco jednoduchého, co nebude pro nemocné tělo problém zpracovat.

K podpoře uzdravení můžete sáhnout také po přírodních antivirotikách. Těmi jsou zejména česnek, cibule a zázvor. Mezi bylinky, které vám uleví, patří například měsíček lékařský nebo bezinka. Pijte bezinkový čaj, který je dokonce velmi chutný. Nic nezkazí ani zvýšený příjem vitamínu C. Ten si můžete dopřát z kysaného zelí, citrusů, šípkového čaje nebo rakytníku.

Specialitou, kterou můžete zakoupit v prodejnách zdravé výživy, je pak Lapacho - čaj z kůry stromu, který roste v deštných pralesích. Jeho účinná látka, lapachol, dokáže mírnit většinu herpetických virů, včetně viru planých neštovic.

Mezi homeopatika, která vám mohou pomoci s mírněním příznaků neštovic, pak patří Rhus toxicodendron 15 CH, který  napomáhá zmírnit svědění a urychlí průběh nemoci. Mezereum 9 CH se používá pro snadnější a rychlejší průběh nemoci. Použít lze také Antimonum tartaricum 9 CH k rychlejšímu hojení kůže a jako prevence jizviček.

Jak dlouho budete infekční?

Inkubační doba neštovic je poměrně dlouhá. Nemocný s neštovicemi je infekční už den před tím, než se objeví vyrážka a asi osm dní poté. Celková inkubační doba je pak 10 až 23 dní.

Jak si poradit s pupínky?

Velká část léčby neštovic spočívá v krocení pupínků, které neštovice vytváří. Objevují se nejprve na hlavě a trupu, rozšiřují se po celém těle. Postihnout mohou i sliznice.

Vyzkoušet můžete například lihový roztok, do kterého je přidána metylová zeleň. Tato kombinace látek vysušuje, dezinfikuje a brání pronikání dalších bakterií do ranky.
Neštovičky se neškrábejte, můžete si způsobit ještě horší ranky a následně mít na neštovice památku v podobě nehezkých jizev. Pokud máte velké potíže se svědivostí, můžete ji zkusit tlumit i léky proti alergiím.

Na krocení výsevu pupínků, které jsou svědivé a zanítí se, se dříve používal tekutý pudr. Díky pokročilosti ve farmacii se tento postup již většinou nedoporučuje, jelikož tekutý pudr vytváří na povrchu neštoviček vrstvičku, která hnisání ranky podporuje. Tekutý pudr navíc nepomáhá se svěděním, které může být zejména ve spojení s horečkou velmi nepříjemné. 

Neštovice a těhotenství

Pokud jste těhotná a neštovice jste jako dítě prodělala, nemusíte se obávat. Potíž nastává ve chvíli, kdy čekáte miminko, ale neštovicemi jste neprošla. Pro těhotné ženy, respektive pro miminko, které nosí, je nákaza planými neštovicemi velmi nebezpečná. Nejvyšší riziko nastává zejména v první polovině těhotenství. 

Neštovice u nenarozených miminek může způsobit onemocnění zvané kongenitální varicella. To může miminku v bříšku způsobit jizvení kůže, postižení svalů a kostí či poškození zraku. Celkově zvyšuje riziko potratu.
Naopak ve druhé polovině těhotenství, tedy od 20. týdne těhotenství, není pro dítě nákaza nebezpečná, naopak ještě od matky může získat protilátky. Pokud se nakazíte neštovicemi v tomto období, pro vaše miminko to není nijak nebezpečné.

Velmi nebezpečná je nákaza neštovicemi v době bezprostředně před a po porodu miminka. Pokud se nakazíte neštovice asi 5 dní před porodem či 2 dny po něm, je onemocnění miminka obvykle velmi vážné. Pokud plánujete těhotenství a pohybujete se více mezi dětmi, či už vaše první děti chodí do školky, a vy jste neštovice neprodělala, zvažte, zda se proti nim nenechat očkovat

Pokud již těhotná jste a můžete být nákaze vystavena, buďte obezřetná. Vždy při prvním podezřením na nákazu neštovicemi kontaktujte svého lékaře. Lékaři nejdříve zatelefonujte a domluvte si s ním prohlídku tak, abyste nenakazila další těhotné ženy.

Velká pomoc totiž může spočívat v časné podání injekce hyperimunního globulinu. Ta obsahuje protilátky, dokáže zmírnit průběh onemocnění a snížit riziko vzniku vývojových vad u miminka.

Zdroje:

https://www.celostnimedicina.cz/kdyz-nas-v-dospelosti-navstivi-plane-nestovice.htm#ixzz5i9W6NjPu

https://www.maminkam.cz/plane-nestovice-v-tehotenstvi

http://www.lekarnickekapky.cz/leky/deti-a-maminky/plane-nestovice-projevy-lecba-komplikace.html

http://www.kojeni.cz/question/nestovice/

  Není tedy hloupost očkovat děti proti neštovicím, když pak ochrana v dospělosti už nefunguje a komplikace s neštovicemi mohou být mnohem větší než v dětství? Bratr se nechal očkovat v dospělosti, ale stejně neštovice dostal.

  3. črc 2019

  Já neštovice ještě neměla, takže se mám na co těšit se svými dětmi 😢😢😢

  3. črc 2019

  Vše je individuální... Moje mamka prodělala neštovice až s mým bráchou a byla to pro ni nejlepší dovča, protože jí fakticky nic nebylo, ale doktor jí pro jistotu tehdy napsal nemocenskou na skoro celý měsíc... Kamarádka chytla neštovice v 20. týdnu těhotenství, a to i přesto, že jí lékař tvrdil, že má protilátky, takže by je chytit neměla. A navíc - o miminko v bříšku přišla, i když už bylo takto "staré".
  Takže všechno může být nakonec jinak, než se může zpočátku zdá.

  3. črc 2019

  @rapik14 O očkování jste nepřemýšlela?

  3. črc 2019

  @bergina8 ne zatím ne. Já neměla žádnou z dětských nemocí a i když jsem se snažila neštovice dostat, tak nic. Jen teď mám docela strach až je budou mít i moje děti. Abych to nechytala.

  3. črc 2019

  @bergina8 Brácha se nechal očkovat jako dospělý, ale stejně je do roka od očkování chytil, Bohužel má tato vakcína dost malou účinnost.

  4. črc 2019

  @rapik14 Já je chytla taky až v dospělosti ve 33 letech u dětské dr., když jsem byla na poradně se synem. Syn to pak chytnul ode mě🙂.

  4. črc 2019