Embryotransfer: Zůstal embryo v pipetě. Jaké jsou důsledky?
Ahoj,
dnes jsem byla na řízeného KET ( s použitím embryoglue) embrya po PGD. Všechno probíhalo normálně, ALE když už byl transfer ukončen a já jsem se přesouvala na vozík, embryoložka zavelela k návratu, protože embryo zůstalo v pipetě. Takže znovu zavedení zrcadel, transfer…poté opět kontrola pipety embryoložkou - a tentokrát už prý O.K.
Mám z toho hodně špatný pocit, transferovali mi vymodlenou kvalitní blastocystu a mě od té doby jen jede v hlavě, jestli tím podivným transferováním nemůže být nějak poškozená - nebo jestli je nakonec teda vůbec v děloze…
Doktorka se mě snažila uklidňovat, že se to občas stává a že aspoň je vidět, jak to pečlivě embryoložka kontroluje, že má embryo evidentně dobrou přilnavost, apod., ale já jsem z toho tedy úplně rozebraná 😔
Nestalo se prosím některé z Vás něco podobného? A ideálně s dobrým koncem? 🙏
Stručné shrnutí
- Embryo může zůstat v pipetě během embryotransferu i při použití Embryoglue; standardní postup je kontrola pipety embryoložkou a opakování zavedení, pokud pipeta není prázdná.
- Po incidentu kliniky obvykle sledují beta‑hCG a provádějí ultrazvuk; v jednom popsaném případě bylo hCG 14 dní po KET 456, následně byl v děloze vidět žloutkový váček a pravděpodobná srdeční akce.
- U žen s imunologickými poruchami (uváděn MBL deficit/komplementopatie) se v praxi používají imunoglobuliny, miniheparin a progesteron jako podpůrná léčba; v diskusi byla zmíněna i možnost podávání prednisonu.
Nejčastější otázky
Q: Co dělat, když embryo zůstane v pipetě při transferu?
A: Standardní postup je nechat embryoložku zkontrolovat pipetu a při nálezu embrya provést opakované zavedení; diskutující uvádějí, že toto se občas stává a laborantka/personál pipetu kontrolují.
Q: Jak klinika ověří, že embryo bylo skutečně vloženo do dělohy?
A: Kliniky kontrolují prázdnost pipety po transferu a některé zobrazí uložené embryo pomocí ultrazvuku (UtZ) ihned po zákroku nebo při následné kontrole; jeden komentář popisuje, že po transferu byly na UZ vidět „tečky“ označující uložená embrya.
Q: Jaké testy a kdy dělat po KET pro potvrzení těhotenství a vyloučení mimoděložního těhotenství?
A: Typicky se měří beta‑hCG v krvi 14 dní po KET a provádí se ultrazvuk k ověření uložení v děloze; v diskuzi mělo jedno těhotenství hCG 456 po 14 dnech a později při UZ odpovídal nález odhadovaným 3 000–4 000.
Q: Znamená nižší hCG 14 dní po transferu, že je těhotenství ohrožené?
A: Nízká absolutní hodnota hCG není sama o sobě definitivní prognózou; diskutující i lékař uváděli, že důležitější je pravidelný růst hCG obden a ultrazvukový nález (žloutkový váček, srdeční akce).
Q: Může opakované manipulování s embryem při opětovném zavedení poškodit embryo?
A: Názory se liší; většina diskutujících uvádí, že opakované zavedení obvykle nepoškodí a existují případy úspěšného udržení těhotenství, zároveň je uvedeno, že PGT/PGS neodhalí všechna rizika, takže úplná záruka neexistuje.
Q: Jaká imunologická léčba se používá u žen s komplementopatií (MBL deficit)?
A: V praxi jsou uváděny intravenózní imunoglobuliny, kontinuální podávání miniheparinu a vaginální nebo systémový progesteron; v diskusi byla jmenována dr. Malíčková‑Černá jako lékařka provádějící takovou kontrolu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Embryotransfer, kdy embryo zůstane v pipetě, se občas stává a personál standardně pipetu kontroluje a v případě potřeby provede opakované zavedení.
- Po takovém incidentu kliniky sledují beta‑hCG a dělají ultrazvuk k ověření lokalizace embrya a srdeční aktivity.
- V diskusi uvedly několikeré osoby, že i po opakovaném zavedení může následovat úspěšné těhotenství.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdí, že opakované manipulování s embryem embryo nepoškodí a je to známka dobré přilnavosti.
- Jiní vyjadřují obavu, že opakované zavádění nebo jiné drobné komplikace mohou ovlivnit výsledný vývoj embrya a že PGT/PGS neodhalí všechna rizika.
Otevřené otázky
- Do jaké míry opakované mechanické manipulace během transferu snižuje šanci na implantaci a zda existují kvantitativní studie k tomu?
- Jak interpretovat nižší absolutní hodnoty beta‑hCG ve velmi raném těhotenství ve srovnání s předchozími těhotenstvími?
- Jaký je optimální protokol imuno‑podpory (dávky, frekvence imunoglobulinů, role prednisonu) u pacientek s MBL deficitem?
Zmíněné značky a firmy
Embryoglue
Zmíněné produkty a metody
KET, Embryoglue, PGD/PGT/PGS, beta‑hCG krevní test, těhotenský test z moči, ultrazvuk (UtZ), kontrola prázdnosti pipety, katétr, imunoglobuliny, miniheparin, progesteron, prednison, revize dělohy (ZT), žloutkový váček, srdeční akce, mimoděložní těhotenství, biochemické těhotenství, MBL deficit (komplementopatie)
Místa a osoby
dr. Malíčková - Černá
Ahoj holky, všem Vám děkuji za odpovědi. Bohužel, mám aktualitu. Včera večer jsem šla bez nějakého problému spát, v noci mě vzbudil pocit na wc a mokro…byla to čerstvá krev. No, a ráno pak následovaly veliké kusy sraženin. Bylo jasné, že je to konec. Teď se to potvrdilo i u mého gynekologa, váček s embryem už v děloze nenašel. Zato tam je ještě nějaká sraženina, tak mi na to dal injekci - a já se budu modlit, abych aspoň nemusela na revizi. Byla by to už moje pátá…
@lenka27 Ahoj, já mám imunitní problém zjištěný dr. Malíčkovou - Černou už před pár lety. Mám tzv. komplementopatii (MBL deficit) a během těhotenství si musím píchat imunoglobuliny, miniheparin, zavádět progesteron, atd. Díky té léčbě jsem v roce 2020 přivedla na svět donošenou dceru po pěti potratech, z toho byl jeden v 5. měsíci u úplně zdravého chlapečka. Moje tělo ho vypudilo…
Teď jsem zase byla pod imuno kontrolou a veškeré výsledky byly dobré.
Myslím si, že tentokrát byla závada na straně embrya. Sice prošlo sítem PGT, ale pomalu rostlo…nevím no, třeba mu i dost uškodil právě ten opakovaný transfer, třeba ne. Ono ani PGT neodhalí úplně všechno a určité procento se buď neuchytí nebo potratí…😔
Ahoj. mohu se zeptat na váš názor? Mám podezření, že transfer neproběhl, jak měl... Byla jsem včera na KET blastocysty po PGT. Na sále mi ji ukázali na obrazovce, pak embryolog zmenšil zvětšení, takže embryo bylo vidět jen jako "smítko" a přiložil katétr (třásla se mu hodně ruka). Pak lékařka provedla transfer a ta obrazovka byla pořád zapnutá a to "smítko" na ní bylo pořád vidět. Tak jsem se lékařky ptala, jestli není ještě tam a ona i sestry se začali smát, že ne, že to je prázdná miska a embryo už je u mě (ale myslím, že na obrazovku se nepodívali), že to asi jen pan embryolog zapomněl vypnout kameru. A hned potom obraz zmizel. Nevím, co si o tom mám myslet. Vím, že jsem něco viděla, že miska nebyla prázdná. Napadlo mě, jestli to nemohla být bublina nebo jestli po embryu nemá něco zbýt... Jsem z toho vystresovaná, pořád na to musím myslet. Bylo to naše poslední embryo, jsem po 5 potratech (imunologická příčina), 1 biochemickém a 1 mimoděložním těhotenství. Trvá to naše snažení už přes 10 let a dítě žádné nemáme.

@milixx no mě vždy naměřil můj doktor o týden více, přesto, že bylo jasně dané kdy embryo bylo zavedené a jak bylo staré. A syn byl potom vždy spíš menší v tabulkách. Ale termín porodu vyšel mému doktorovi, který ho právě zkrátil o týden. Dodnes to nějak nechápu