FN Olomouc, začátek v lednu, věk nad 30
Ahoj všem,
tak jsem se rozhodla začít nové téma, protože věřím, že nás je tu hodně, které čeká první IVF, bez předchozích zkušenností s čímkoliv podobným. Abych pravdu řekla, jsem už sice starší, letos v létě mi bylo 34, ale taky už mám doma 2 děti v pubertálním věku. Jak už to bývá po prvním nevydařeném a velmi bolavém manželství a rozvodu se mi do života "připletl" jeden báječný človíček a chtěli bychom všichni čtyři ještě mimísko. Bohužel manžel je na tom dost špatně se spermíjkama a tak je rozhodnuto. Po všech vyšetřeních jsem už nafasovala léky a cca 14. ledna začínám. Abych pravdu řekla, dost se bojím, především z hormonálních změn, které mě čekají. Prosím prosím, je-li tu některá, která mě "u toho" může "držet za ruku", tak se těším na pokec. 🙂 🙂
Stručné shrnutí
- FN Olomouc a soukromé kliniky (Fertimed, Centrum IVF v Olomouci) jsou v diskuzi uváděny jako hlavní možnosti pro IVF, přičemž pacientky zmiňují dlouhé čekací lhůty na první konzultaci i na vyšetření jako genetika nebo imunologie.
- Před vlastní IVF se běžně požadují vyšetření jako spermiogram, genetika, hormonální profil, HSG, laparoskopie, hematologie a imunologické vyšetření (v diskuzi doporučována imunologie v Plzni u dr. Ulčové‑Gallové).
- Diskuze uvádí konkrétní medikace a postupy používané při stimulaci a léčbě: Gonal (příklady dávek 75 j., 150 j., 225 j.), Luveris, Cetrotide, Puregon (250 j.), Utrogestan, KET (transfer rozmražených embryí) a další nadstandardní služby (prodloužená kultivace, oplodnění, darovaná vajíčka) s dodatečnými náklady.
Nejčastější otázky
Q: Které kliniky v Olomouci poskytují IVF a kam se mohu objednat?
A: V diskuzi jsou uváděny FN Olomouc (web ivf.upol.cz), Fertimed Olomouc a Centrum IVF v Olomouci; jmenovitě jsou zmiňováni lékaři Dr. Dostál a Dr. Oborná ve FN Olomouc.
Q: Jak dlouho se čeká na první konzultaci a na vyšetření ve FN Olomouc?
A: Diskutující uvádějí čekání na první schůzku v rozmezí přibližně 1–4 měsíců; na genetiku se v diskuzi zmiňuje čekací doba 2–3 měsíce a na některá vyšetření i delší termíny.
Q: Jaká vyšetření se typicky dělají před IVF?
A: V diskuzi byla opakovaně zmíněna vyšetření: spermiogram, genetika, hormonální profil (odběry 3. a 21. DC), HSG, laparoskopie, hysteroskopie, imunologie (dvoudenní vyšetření v Plzni), hematologie a testy na chlamydie.
Q: Co platí zdravotní pojišťovna a jaké jsou typické dodatečné náklady?
A: Různí diskutující uvádějí, že základní tři pokusy jsou hrazeny VZP, ale nadstandardy lze hradit soukromě; v diskuzi jsou zmíněny orientační částky za nadstandardy 15–20 000 Kč za pokus a konkrétně 3 500 Kč za kultivaci embrya; jedna účastnice odhadla celkové náklady kolem 30 000 Kč v závislosti na průběhu.
Q: Jaké léky a dávky se používají při stimulaci v diskuzi?
A: V příspěvcích jsou jmenovány Gonal (příklad dávky 75 j., 150 j., 225 j.), Luveris, Cetrotide, Puregon (250 j.), a zmíněny „2 pera GONAL po 445 jednotkách“ jako konkrétní příklad z praxe; také se zmiňuje užívání Utrogestanu.
Q: Jaké nežádoucí účinky a psychické reakce zmiňovaly účastnice?
A: Diskutující uváděly očekávané/pozorované příznaky: změny nálad a deprese, zvýšená plačtivost, vypadávání vlasů (u některých), pocit chladu, zvýšená citlivost a úzkost; některé tyto efekty byly citovány z příbalových letáků a z osobních zkušeností.
Q: Jak lze zlepšit spermiogram podle diskuse?
A: V diskuzi muži užívali doplňky jako listovka, vitamín E, selen a zinek, pili Femigard a doporučován byl časový horizont cca 3 měsíce pro obnovu spermií; v diskuzi byly také uváděny konkrétní výsledky spermiogramů (např. 1 mil/1 ml, 8 mil/1 ml s 98 % patologií, 20 mil/1 ml s 90 % patologií, 14 mil/1 ml s 95 % patologií).
Q: Kdo dělá imunologická vyšetření při opakovaných neúspěších?
A: V diskuzi byla doporučena imunologie v Plzni u dr. Ulčové‑Gallové jako dvoudenní vyšetření pro pacientky s opakovanými neúspěchy.
Závěry z diskuze
Shoda
- IVF je v diskuzi považováno za standardní řešení při významném mužském faktoru (nízké množství a špatná pohyblivost spermií) nebo pokud jiné metody (vitaminy, IUI) nefungují.
- Ve FN Olomouc jsou často zmiňováni lékaři Dr. Dostál a Dr. Oborná; pacientky zmiňují, že tamní konzultace a léčba jsou oceňovány, ale že jsou dlouhé čekací doby.
- Před IVF se běžně vyžaduje soubor vyšetření včetně spermiogramu, genetiky, hormonálního profilu, HSG, laparoskopie a případně imunologie.
Sporné názory
- Kde je lepší léčit se: ve FN Olomouc (veřejné) versus ve Fertimedu (soukromé); některé účastnice preferují FN jako „léčí a ne tahají peníze“, jiné zmiňují kratší čekací doby a známé prostředí ve Fertimedu.
- Úspěšnost prvního pokusu IVF: část účastnic uvádí, že první pokus často nevyjde a slouží jako „zkušební“, zatímco jiné přinesly příklady bezprostředních úspěchů při prvním pokusu.
Otevřené otázky
- Jak přesně funguje hrazení IVF pojišťovnou (počty hrazených pokusů a co konkrétně kryjí) pro danou pacientku v konkrétním případě.
- Kdy a u koho přesně indikovat imunologické vyšetření po opakovaných neúspěších, pokud je zřejmý pouze mužský faktor.
- Jak dlouho konkrétně potrvá čekání na kompletní soubor vyšetření a další konzultace u jednotlivých lékařů ve FN Olomouc v současné organizaci kliniky.
Zmíněné značky a firmy
FN Olomouc, Fertimed, Centrum IVF v Olomouci, ivf.upol.cz, CAR (Centrum asistované reprodukce) ve FN Olomouc, GynCentrum (Ostrava), Fertimed Olomouc, Onkologická poradna, Polanka
Zmíněné produkty a metody
IVF, ICSI, IUI, KET (transfer rozmražených embryí), Gonal (75 j., 150 j., 225 j.), Luveris, Cetrotide, Puregon (250 j.), GONAL pera po 445 jednotkách, Utrogestan, prodloužená kultivace embryí, darovaná vajíčka, kontryhelový čaj, Femigard, vitamíny (vitamin E, selen, zinek), Mojžíšova metoda, spermiogram, imunologické vyšetření, laparoskopie, hysteroskopie, HSG, hematologie, genetika, narkoza při OPU, OPU (odběr vajíček)
Místa a osoby
Olomouc, Plzeň, Brno, Ostrava, Bílovec, Dr. Dostál, Dr. Oborná, dr. Ulčová‑Gallová, dr. Jaroš
Holky nemáte některá typ na kuchyňského robota? Mám si vybrat zatím sice šmejdím po netu, ale připadá mi to všechno ve stejné cenové kategorii nastejno.
saro🙂 kocarek mam v albu, barva bude vinove seda a ve ct nam ho doveze primo zamestnanec polske firmy, je na zakazku 😉 reagovali jsme normalne ,tak nejak jsme si to mysleli😀 docela jsme doma o tom vsichni debatovali ,nu a pak to byla pravda 😀 😀 Manel byl prave ten, kdo rozhodl,ze si je nechame,pac ja jsem mela 3 tydny abych se rozhodla,zda jit nebo nejit na redukci a nikomu bych to neprala, takze je rad,ze je mame😀 cas na net, vyuzivam toho,ze mrnata spi, nu a mezio spanim a krmenim si semtam uklidim a pak zbyde cas na net a krom toho mam super manzu ten navari , a rodice me hodne pomahaji 😉
Tedy klobouk dolů, jen žasnu. Já měla co dělat i se dvěma. Tak ať vám to v klídku šlape i dál. Hlavně hodně zdravíčka holčičkám 🙂
saro diky🙂 vsak pak se urco muzeme setkat 😉 jinak ja mam doma tento http://www.skobchod.cz/tefal-fp-401141-676541-k...
Díky, ten je skoro stejný jako ty co mám zatím vybrané já. Měl by to být bosh a nebo moulinex. Potřebuji hlavně strouhání a mlýnek na maso. Kdyby tam byl i odšťavňovač, už bych asi i chrochtala blahem 🙂
ahoj holky ,smilers koukala jsem na vaše holčičky a už dřív na tvé bříško..moc gratuluji k princeznám
leni umíš si představit, že by tolik štěstí potkalo i tebe? Já se přiznám že je to pro mě šok, jen na to pomyslím. 🙂
sara max pozastavovací injekci?tu mi ve fertimedu nedávali na co je ???třeba to ted ve FN dostanu 😀
Jinak vkládám opět tabulku, ať to nemusíte pracně hledat. Je nás tu hodně nových
Čekatelky
sara.max - věk 34, stimulace na 1. IVF zahájena 28.1. , FN Olomouc, dr. Dostál
špatný spermiogram, syn 15, dcera 12 a jdem do třetího mimíska
klymene: 32, přestup z fertimedu do FN Olomouc, mám za sebou několik IUI a 2.IVF, čekám na výsledky krve a sper., kontrola 16.2. dr.Dostál, 3.IVF březen-duben 09
s9480 - 29 let, leden přestup do FN z Fertimedu, zatím čekáme na výsledky, doposud vše OK,5xIUI, 1xIVF-neg., 1 přiroze.těhu v 6tt spontální potrat
monali - 32let ,přestup z OV do OL,6.2.kontrola dr.Dostál FN OL pak se uvidí, předtím IUI,1.IVF (4tt zamlklo)
lajcikova-29let,přestup z fertimed do fn olomouc,26.2 kontrolni stěry na onkolgicke poradně,2ivf(5tt zamlkle těhu)
olm - 30let, FN Ol. od 1/2008, 4x stim. na IUI ( 1.stim - 6 foliku = IVF bez ET; 2. & 3.IUI - negat.; 4. cysta ); od 24.1.09 stimulace na 1. IVF - Gonal, Luveris, Cetrotide. 1.KO-28.1. 3folici + 1pidi folik, pokracuji ve stimulaci, KO - 30.1.).
petista - 30 let, dr .Dostál FN Olomouc, 6x IUI, 1x IVF - vše negativní, v lednu 2009 imunologie - 4.3. budou výsledky, 6.3 konzultace v CAR FN OL
Mufy - 31 let, zač.leden/2007 - 9x IUI, 1x IVF - bez ET, 2x IVF - negat., od 17.1. stimulace Fostimonem na IUI, 28.1.2009 - IUI - nyní budu čekat na výsledek
Sukubka-22let.Přestup s Fertimedu do FN Olomouc dr Dostál ,1IVf negat.2.2 kontrola a snad stimulace na 2IVF.
smilers dr.hypokratovu přísahu může držet jak chce, ale kdo má přístup na intranet fn a to má skoro každý zaměstnanec si může kohokoliv najít v registru a vše si o něm přečíst, mě se to přímo hnusí ale kdybych chtěla a znala vaše jména a alespoň rok narození tak si vešechno co se s váma děje přečtu i výsledky odběrů atd. Jsou tady za to postihy ale někomu to vůbec nevadí. Spíš toto mě vadí než že si pustí dr. nebo doktor pusu na špacír.
A ještě to mám v práci blbý kvůli případnému těhotenství, vrchní mě docela drží pod krkem, jelikož ji zastupuji, dala mě větší plat a nechala vystudovat školu při zaměstnání tak na mě strašně tlačí, proto jsem potřebovala jako, že se nám to přihodilo neplánovaně, ale takhle, když to nejde přirozeně se mě vůbec nechce jim říkat předem že jdem na IVF, chtěla bych se tam vrátit po případne mateřské, to znamená odejít v dobrém 🙂
ritulka a saras max odkud jste????já jsem sice ze šumperka ale babičku strejdy a sestřenice jsou všichni s Příkaz!!!
lenkacar diky🙂
rritu ja vim, ale meli by se tim ridit 😉 jo intranet mame i u nas a o me by sis toho hodne precetla, sme mela tlustou slozku 😀
no pokud to mas tak, tak zkus fertas a kdykoliv muzes pak nastoupit do fn 😉
tak holky budu končit, přijdu zase zítra, doma nemám na pc nárok tak až na noční.,Jsem ráda,že jsem vás poznala, jste fakt super. čau zítra mezi 19:30-7:30 ráno 😀
jé sukubko, ty jsi mlaďoučká, a už takové problémy. Drž se děvče a určitě jsi tu vítána. Jinak pozastavovací injekci mi dali až po rozhodnutí ... tak a jdeme do toho. Po všech vyšetřeních. Při prvním dnu menstruace udělali ultrazvuk a pak mi píchli injekci, která zastavila činnost vaječníků. Po dalších zhruba 14ti dnes se zahajuje samotná stimulace, tedy léky a injekce.
rritulko, máš tedy opravdu velké dilema. Já v tvém případě pokud se tedy tak moc bojíš a máš k tomu důbody asi opravdu zkusila nejprve Fertimed. Potřebuješ být v klidu a ne se nervovat. Ale ono to i tak nebude jednoduché, budou tě posílat na různá vyšetření a to bude moc a moc času mimo práci. Stejně to asi budeš muset dřív nebo později přiznat.
rodina je Blahová strejda má voda topení plyn a hrává na zábavách!jsem u nich hodně často.JJ mám v Nákle na hřbitově dědečka tak tam jezdíme.V Křelově(tam bydlíš?)taky tama někdy jezdím na kole. 😀
jj sukub,tam bydlime 😉 ja mam v nakle taky pohrbeneho dedu i babicku a babiccenu maminku a tatinka, oni bydleli drive prave v prikazich
holky chodíte někdy na youtobe? já jsem teď objevila tuhle písničku, vždycky při ní brečím, ale je hrozně hezká
https://www.youtube.com/watch?v=zGOBTg3HWRMsaro na youtube chodim urcite,kdyz potrebuju neco najit a zrovna tuto pisnicku hrali me babicce na pohrbu ☹ jinak na youtube mam video holek tesne po porodu🙂
už jsme se dnes koukali, je to moc pěkné podíváníčko, dokonce jsem si to pustili i na televizi 🙂 Jsou naprosto úžasné, jen když jim tam strkali ty hadičky na tělíčko, tak mi jich bylo hrozně líto. Jinak taťka v akci při odvozu z porodnice byl fakt odhodlanej
🙂
můj manžel, tedy už skoro, právě říkal, že máte hezký kočárek. Prý takový turbo kočárek 🙂

Beru tvoji výzvu vážně, jé já bych chovala a vozila a krmila a přebalovala až bych brečela. 🙂 A zkušenosti mám!!! Vychovala jsem dva svoje synovce, dnes už kolem dvaceti, a moje děti už v pubertálním věku. 🙂 No na ten kočárek jsem se tě chtěla taky zeptat, vůbec si ho neumím představit. A jak jste reagovali, když vám řekli, že to budou trojčátka? Jak to vzal manžel? Mimochodem, a kde bereš čas ještě na net? Jsi fakt dobrá.