Ozempic vs. mikrobiom. Která metoda hubnutí je účinnější?
Už delší dobu se snažím zhubnout, ale zatím bez úspěchu. Zkoušela jsem různé metody, snad všechno možné kromě Ozempicu nebo transplantace střevního mikrobiomu – tedy transplantace stolice. Má tu někdo zkušenost s jednou z těchto metod?
Mám kamarádku, která nedávno podstoupila transplantaci kvůli střevnímu zánětu a prý ji mile překvapilo, že zhubla několik kilo, protože dárkyně, kterou si našla byla velmi štíhlá. Našla jsem celkem dost studií o tom, že se tahle metoda k hubnutí opravdu úspěšně využívá, ale na druhou stranu mi ten Ozempic přece jen přijde jako taková ozkoušenější metoda. Ale zase je to chemie s rizikem vedlejších účinků, tak nevím.
Pokud tu má někdo osobní zkušenost budu ráda za jakékoliv rady.
Ozempic v ČR píše jen diabetolog a je to hlídané. Po vysazení můžeš mít jojo efekt . Proto je potřeba změnit životní styl během užívání ,ale je tam pořád dost vedlejších účinků. Jak si se snažila hubnout dlouho ?S odborníkem kdy si byla měřene i na inbody? Jak dlouho atd ? Aby bylo vidět jak se tělo mění. Jedla si opravdu tak abys byla v deficitu?
Kamarádka si píchala Saxendu. Je na přepis, musíš mít BMI nad 30. Potlačuje chuť k jídlu, vedlejší účinek průjem vždy těsně po aplikaci, ale každý může mít jiné příznaky. Zhubla během roku 25kg. Cena je šílená, za ty peníze si nakoupíš kvalitní jídlo a uvaříš si. Jen tak, že chceš zhubnout, ti léky nikdo nenapíše. Buď musíš pravidelně minimálně rok docházet k lékaři a léčit se s nadváhou nebo mít k tomu diabetes. Na transplantaci zapomeň, k tomu musí být vážný zdravotní důvod.
@twiggytka Samozřejmě ti napíší léky na hubnutí, když chceš "jen tak" zhubnout, uživatelku výše prosím neber vážně. Můžeš zkusit svého praktického lékaře, nebo obezitologa, někdy napíše i endokrinolog, gynekolog, záleží, jaké máš problémy spojené s obezitou. Změna životního stylu je nutná, ale tyto léky skvěle fungují na potlačení přejídání se. Samozřejmě musíš držet jenom mírný deficit, ne přestat jíst. Někomu víc vyhovuje Mounjaro, aplikuje se týdně, úbytek není tak rychlý, snáz si zvykneš na změnu životního stylu. Levné tyto léky nejsou, ale pokud trpíš nutkavými myšlenkami na jídlo, je to úplné vysvobození. S transplantací neporadím.
Sama jsem diabeticka a ptala jsem se doktorky přímo na Ozempic. Řekla mi, ze ani Ozempic ani Saxenda žádný zázrak nejsou a jestli opravdu chci podstoupit případné nežádoucí účinky, které jsou prý poměrně časté s nejistým výsledkem. Je mi 46 a sama jsem si zhodnotila, že má pravdu. Od loňska jsem zhubla cca 15 kg úpravou stravy a pitného režimu a letos přidala silové cvičení. Tak uvidíme.
@twiggytka ježiši já myslela, že si jen děláš srandu, když si tohle psala v jiné diskuzi 🙈🙈
Ozempic, cizí bobek ani mnoholičný lektvar ti fakt nepomůžou 🙈 nehledej zkratky, nemile se ti to vrátí. Vím, co říkám, to mi věř. Já hledala zkratky k zhubnutí celý život než jsem pochopila, že takhle to prostě nefunguje.
Co všechno si tedy zkoušela a proč to u tebe nefungovalo?
@eloise02 u mě byl první faktor to pití. Pila jsem fakt málo, takže jsem si začala hlídat kolik toho vypiju. Ona mi vlastně pomohla změna léku - nestačil už metformin a dostala jsem Synjardy a pokud dostatečně nepiješ, je ti zle. Pak už to šlo nějak ruku v ruce, noční pauzu na jídlo mám cca 12 hodin. Tím, že ráno vypiju sklenici vody, nemám hned hlad a jim třeba až za hodinu, no a kalorické tabulky. A teď silové cvičení, já si tedy platím trenéra, takže mi stačí kratší časový úsek. Tak snad ti to trochu pomohlo.
Jinak vypiju určitě 2l, v létě i víc.
Už jednou jste ti to psaly, Ozempiv se v čr na obezitu psát nesmí, nemá indikaci. Ani pro samoplátce. To, co se píše, jsou jiný GLP1 analoga - Saxenda a Mounjaro. Indiakce je buď BMI nad 30 nebo nad 25 plus komplikace vyplývající z obezity. Cena je vysoká. U motivovaných lidí, kteří nasadí zároveň se změnou jídelníčku a zvýšením pohybové aktivity, má pěkný efekt. Potlačí přežírání a nastartuje váhový úbytek. Ale furt ta hlavní práce je na pacientovi. Transplantace stolice se v indikaci hubnutí je hlavně príma byznys.
Lip nez cizi howna ti pomuze skutecna zmena zivotniho stylu. Konzultuj s obezitologem a hlavne psychologem.
@drep já myslím, že oproti hubnutí bez těchhle preparátů, na to člověk hlavně potřebuje vůli, což je asi to, proč se bez nedaří a s nimi to najednou jde. Druhá věc je, že když se přesatnou brát, tak to zase bez té vůle nepůjde. Finančně bych chápala, že to spoustě lidí za to stojí.
@suzanna123 ono ale ani na saxendě nezhubneš, když budeš prasit a nebudeš se hýbat. Já jsem celoživotní bojovnice s nadváhou, u nás v rodině jsou buď obézní vepři nebo opravdu velmi se hlídající lidé, nic mezitím. Proto mám pochopení, že někdo potřebuje tuhle dopomoc. Hlavně v té motivaci. Pacient udělá první krok, nastavil jídelníček a díky saxende nebude hubnout o kilo týdně, ale o dvě. A nebude šílet hlady a chutěma. Za mě to smysl má.
@drep jasně, ale když ztratíš chuť na prasení, tak se neprasí o dost snadněji 🙂 Teď na tom zásadně zhubla kolegyně, která měla celoživotní nadváhu a měla jsem pocit, že se v podstatě permanentně snažila (bezvýsledně) shodit. Otázka je, jak dlouho jí to vyvdrží, až to vysadí...
A až ty léky vysadíš tak se stane co? Nejspíš jo jo efekt a kila budou zpátky. ...za mě jsou takoveto léky nesmysl. Funguje jedině kaloricky deficit, cvičení, pohyb, zdravě jídlo....navíc nežádoucí účinky těch léků?
Ozempic mám na diabetes. Nepočítám že po něm zázračně zhubnu , ale nadváhu mám šílenou , přeziram se a potřebuji nějakou motivaci. Pokud zabere a trochu kila půjdou dolů tak budu moc ráda . Já jsem zhubla po léku forxiga též na diabetes šla jsem za tři měsíce o 10 kg dole a díky tomu otěhotněla ,a po porodu mám vše zpět a ještě něco navíc. Tak začínám znovu. Těm co diabetes nemají bych asi ozempic nedoporučila a ani by jim ho lékař neměl předepsat.
@abrattelle když už si tak hloupá, že užíváš léky vázané na předpis bez předpisu a ještě koupené na pochybném e-shopu, kde si nemůžeš být jistá, co v tom vlastně je (bohužel tady hodně jedou padělky), tak to tady alespoň neprezentuj 🙏🏼
@abrattelle když už si tak hloupá, že užíváš léky vázané na předpis bez předpisu a ještě koupené na pochybném e-shopu, kde si nemůžeš být jistá, co v tom vlastně je (bohužel tady hodně jedou padělky), tak to tady alespoň neprezentuj 🙏🏼
@hasara33 tak ono je to vlastně skrytá reklama. V poslední době se to tu šíří - nenápadný dotaz od nového uživatele, který doporučí obchod, produkt apod.
@hasara33 tak ono je to vlastně skrytá reklama. V poslední době se to tu šíří - nenápadný dotaz od nového uživatele, který doporučí obchod, produkt apod.
@betelgeuzz tak to je snad ještě horší 🫣
Me trochu stve odsuzovani tohoto druhu leku.. Jasne - kdo se hybe, ji stridme a zdrave nema problem s vahou, to tak jako docela vime vsichni. Ale je fajn si priznat, ze nekdy to ta vule uplne neutahne, stejne jako ne kazdy kurak dokaze den ze dne prestat (vetsina ne), tak ne kazdy dokaze den ze dne prestat jist treba sladke. A Ozempic na to pomaha, neni treba ho demonizovat. Cukr je zavislost jako kazda jina, nekomu to muze hodne pomoci
Sama bojuju s nadvahou, ale jsem zcela zdrava, vsechny "hodnoty" krve i to BMI jsou v norme (byt vzhledove spoko nejsem), tak se do toho nepustim. Mamka mela vetsi nadvahu a cely zivot nedokazala shodit - jednak jidlu proste nedokazala odolat, jednak nesnasi, kdyz zbyde a vyhazuje se. Ma Mountjaro, hubne a zbavila se zazivacich problemu. Ano, mohla to hluboce teoreticky dokazat i vuli, ale nevidim nic spatneho na tom si pomoci
Tata je diabetik. Bojoval po nocich s chuti na sladke, kterou nedokazal potlacit. Jasneze vedel, ze nesmi. Tak schovaval obaly, jak alkoholik lahve. Ma ozempic a konecne ho tyhle navaly presly. Nema vubec chut ani na pochutiny typu jednohubky k veceri, nic, muze jist strdmeji a zdraveji
Me trochu stve odsuzovani tohoto druhu leku.. Jasne - kdo se hybe, ji stridme a zdrave nema problem s vahou, to tak jako docela vime vsichni. Ale je fajn si priznat, ze nekdy to ta vule uplne neutahne, stejne jako ne kazdy kurak dokaze den ze dne prestat (vetsina ne), tak ne kazdy dokaze den ze dne prestat jist treba sladke. A Ozempic na to pomaha, neni treba ho demonizovat. Cukr je zavislost jako kazda jina, nekomu to muze hodne pomoci
Sama bojuju s nadvahou, ale jsem zcela zdrava, vsechny "hodnoty" krve i to BMI jsou v norme (byt vzhledove spoko nejsem), tak se do toho nepustim. Mamka mela vetsi nadvahu a cely zivot nedokazala shodit - jednak jidlu proste nedokazala odolat, jednak nesnasi, kdyz zbyde a vyhazuje se. Ma Mountjaro, hubne a zbavila se zazivacich problemu. Ano, mohla to hluboce teoreticky dokazat i vuli, ale nevidim nic spatneho na tom si pomoci
Tata je diabetik. Bojoval po nocich s chuti na sladke, kterou nedokazal potlacit. Jasneze vedel, ze nesmi. Tak schovaval obaly, jak alkoholik lahve. Ma ozempic a konecne ho tyhle navaly presly. Nema vubec chut ani na pochutiny typu jednohubky k veceri, nic, muze jist strdmeji a zdraveji
@tereza0111 ať si každý dělá to, co uzná za vhodné - jejich život, jejich věc.... nicméně zcela upřímně já to odsuzuji u lidí, kteří jsou jinak zdraví, mladí a jediné, co je brzdí je nedostatek disciplíny, což vlastně potvrzuješ - viz. tvoje mami 🤷🏼♀️ já vím, že ani při ozempicu nebo mounjaru to není zadarmo, ale má to člověk značně ulehčený než ten, který hubne bez 🤷🏼♀️
@tereza0111 ať si každý dělá to, co uzná za vhodné - jejich život, jejich věc.... nicméně zcela upřímně já to odsuzuji u lidí, kteří jsou jinak zdraví, mladí a jediné, co je brzdí je nedostatek disciplíny, což vlastně potvrzuješ - viz. tvoje mami 🤷🏼♀️ já vím, že ani při ozempicu nebo mounjaru to není zadarmo, ale má to člověk značně ulehčený než ten, který hubne bez 🤷🏼♀️
@hasara33 a proč přesně je to špatně, že to mají značně ulehčený? Jakože si to maj odtrpět? Kristovanoho, obezita je jedna z nejvýznamnějších civilizačních chorob, s morbiditou, mortalitou, zhoršenou kvalitou života. A objeví je efektivní možnost léčby. Místo, abysme v tom pacienty podpořili, protože každý zhubnutý kilo je pro ně benefit, tak tu budou “experti”, co o glp1 analozích sice vlastně nic moc neví, ale potřebujou si odplivnout, že takhle teda ne.
Big news: obézní člověk není zdravý, má závažné chronické onemocnění. Automaticky ho to řadí do kategorie ASA 2, při obezitě 3. Stupně dokonce ASA 3 (kam patří třeba lidi na dialýze nebo víc než 4 měsíce od infarktu).
@hasara33 a proč přesně je to špatně, že to mají značně ulehčený? Jakože si to maj odtrpět? Kristovanoho, obezita je jedna z nejvýznamnějších civilizačních chorob, s morbiditou, mortalitou, zhoršenou kvalitou života. A objeví je efektivní možnost léčby. Místo, abysme v tom pacienty podpořili, protože každý zhubnutý kilo je pro ně benefit, tak tu budou “experti”, co o glp1 analozích sice vlastně nic moc neví, ale potřebujou si odplivnout, že takhle teda ne.
Big news: obézní člověk není zdravý, má závažné chronické onemocnění. Automaticky ho to řadí do kategorie ASA 2, při obezitě 3. Stupně dokonce ASA 3 (kam patří třeba lidi na dialýze nebo víc než 4 měsíce od infarktu).
@drep kde tvrdím, že je to špatně? 🤔 Já nikomu neberu to, že zvolí tuhle cestu a podporuji každého, kdo hubne bez ohledu na způsob....nicméně takhle to prostě bohužel vnímám, u mě bude mít větší obdiv ten, co zhubne a udrží si to bez potřeby těchto léků než ten s léky 🤷🏼♀️ možná to je tím, že jsem sama vážila 120 kg, mám hypotyreózu a také vím, co jsou a jak působí glp1 u obézních lidí, protože přesně to zažíváním vlastně pořád a denně s těmi myšlenkami bojuji 🤷🏼♀️ aby tohle člověk překonal, musí být hodně disciplinovaný a vytvořit si takové návyky, aby se k přejídání nevrátil a kolikrát musí sakra bojovat.....vzhledem k tomu, jak tyhle léky působí, tak minimálně v tomhle to ti lidé jednodušší prostě mají 🙂
@drep kde tvrdím, že je to špatně? 🤔 Já nikomu neberu to, že zvolí tuhle cestu a podporuji každého, kdo hubne bez ohledu na způsob....nicméně takhle to prostě bohužel vnímám, u mě bude mít větší obdiv ten, co zhubne a udrží si to bez potřeby těchto léků než ten s léky 🤷🏼♀️ možná to je tím, že jsem sama vážila 120 kg, mám hypotyreózu a také vím, co jsou a jak působí glp1 u obézních lidí, protože přesně to zažíváním vlastně pořád a denně s těmi myšlenkami bojuji 🤷🏼♀️ aby tohle člověk překonal, musí být hodně disciplinovaný a vytvořit si takové návyky, aby se k přejídání nevrátil a kolikrát musí sakra bojovat.....vzhledem k tomu, jak tyhle léky působí, tak minimálně v tomhle to ti lidé jednodušší prostě mají 🙂
@hasara33 žiju v tom, že jsi zdravotník (pokud ne, tak sorry, u noname matky z MK jsou mi názory na léky buřt), takže tvrzení, že to odsuzuješ může někdy někoho poškodit a to mi vadí. Včera jsem premedikovala asi 25letou holku s bmi 48 na laparoskopii a ona by jistě radší byla štíhlá než poslouchala o riziku, že po operaci může skončit na umelý plicní ventilaci a že technicky může skončit a laparotomií, protože laparoskopie+obezita+upv nejsou BFF. Bylo by pro tuhle holku lepší mít s mounjarem bmi 35 a mnohem menší rizika nebo být takováhle, jen aby jí někdo neprudil, že podvádí (protože zhubnout sama zjevně nedokáže, když tu váhu má).
@hasara33 žiju v tom, že jsi zdravotník (pokud ne, tak sorry, u noname matky z MK jsou mi názory na léky buřt), takže tvrzení, že to odsuzuješ může někdy někoho poškodit a to mi vadí. Včera jsem premedikovala asi 25letou holku s bmi 48 na laparoskopii a ona by jistě radší byla štíhlá než poslouchala o riziku, že po operaci může skončit na umelý plicní ventilaci a že technicky může skončit a laparotomií, protože laparoskopie+obezita+upv nejsou BFF. Bylo by pro tuhle holku lepší mít s mounjarem bmi 35 a mnohem menší rizika nebo být takováhle, jen aby jí někdo neprudil, že podvádí (protože zhubnout sama zjevně nedokáže, když tu váhu má).
@drep ano jsem 🙂 hele asi tahle já bych pacientce nikdy v životě neřekla ani nedala nijak najevo svůj osobní názor na hubnutí s mounjarem nebo ozempicem, jak jsem již řekla, podpořím každého, kdo se snaží zhubnout bez ohledu na způsob 😉 jelikož ale sama vím, co takový člověk prožívá, tak jsem tím jen chtěla říct, že když se objeví něco, co ten šum v hlavě, který nutí myslet na jídlo, utlumí, má to pak člověk minimálně v tomhle znatelně snazší než ten, který hubne bez farmak. Další problém vidím pak vidím v úspěchu z dlouhodobého hlediska, protože někdy mají lidi představy, že jim pomůžou léky zhubnout, pak je vysadí a dále budou i tak hubnout. Stále si ale musí osvojit návyky, které jim nedovolí se vrátit k přejídání, čímž se vracíme zpět k tomu, co jsem říkala na začátku - k disciplíně. Nicméně souhlasím s tím, že je pořád lepší volit tuhle cestu, když to pomůže, než dál přibírat.

Ta transplantace má výsledky u střevních zanetů, těžších forem, ty nějakou formu máš? IBD, Crohna, kolitidu.. Anebo cukrovku? To bych šla do Ozempicu, hlídaná lékařem.