Koukání "do blba" 🙂 , pardon. Je to epilepsie?

lucka662006
17. zář 2020

Ahoj holky,
včera jsem náhodou narazila na internetu na zajímavé věci, kde jsem četla, že každé "zakoukání do blba" je vlastně epileptický záchvat. Tzv. petit mal, druh epileptického záchvatu, který se projevuje zahleděním, zárazem, přestávkou v činnosti, tzv. koukání do blba. Může trvat jen několik vteřin, člověk neztrácí vědomí, nemá svalové křeče. Věc může vypadnout z ruky, ale také nemusí. Já teda za sebe můžu říct, že určitě každý den se takhle zakoukám, ale nejsem přitom mimo, vnímám normálně vše kolem sebe, je to takový druh "vypnutí", "odpočinku", pro oči i pro mysl, nebo jak bych to řekla. A nedávno jsem si toho všimla u syna, řekla bych, že to určitě taky každý den alespoň 1x udělá. A že prý i "petit mal" vyžaduje léčbu antiepileptiky. Co si o tom myslíte? Je opravdu na to potřeba brát antiepileptika - to jsou přeci silné léky s vedlejšími účinky. A takové koukání do blba pár vteřin přeci ničemu neškodí. Nebo je mezi tím rozdíl a zahledění není "petit mal"? K doktoru s tímhle dotazem nepůjdu, stejně běžný lékař není odborník na epilepsii a na neurologii taky nepůjdu. Zajímalo by mě, jestli to také Vy nebo Vaše děti občas dělají 🙂 a máme tedy epilepsii? Co myslíte? Děkuji.

jjasmina
17. zář 2020

Já myslím, že člověk všechno co čte by měl brát s rezervou. A ano myslím, že každej občas kouká doblba 🙂

pengli
17. zář 2020

Zdravím, u nás doma se taky občas kouká "do blba" 🙂 Přijde mi to normální, děje se to každýmu. Jestli je to nějakej druh epilepsie, tak budiž, ale k doktorovi s tím jít neplánujem 🙂

miba10
17. zář 2020

@lucka662006 tak to bych Inka musela být epileptik jak prase 😂

hawah
17. zář 2020

@lucka662006 takové zahledeni není záchvat, pokud jste při vědomi normálně. Můj otec má epilepsii a mívá oba druhy záchvatů, petit i grand. U těch malých je mimo, děla nějakou automatickou činnost ( namotava imaginární nitě, něco hledá, přerovnává, duchem naprosto nepřítomen, nevnímá, trvá to par minut a neví o tom, nic si z toho nepamatuje 😔

baraskaska
17. zář 2020

Ty vodo to bych byla mega epileptik. Mam stavy kdy se zakoukam a dokonce ani nevnimam kdo mi co rika. Neprijde mi ze bych se nejak vypla spis se tak zamyslim nad necim ze nereaguju na to co mi kdo rika. To pak manzel nadava ze mi neco rekl a ja vubec nevim co 🤣

marketa11112
17. zář 2020

Musela by jsi na neurologii, udelali by ti eeg, pripadne pak CTecko Ale u epilepsie byva zagledovani opravdu hodnekrat za den, ne jednou denne. Clovek v tu chvili nevnima podnety kolem, nereaguje a pod. Na eeg se pak objevuji caste vyboje, aktivita mozku,ktera tam jednoduse nema byt. Tento typ epilepsie je treba zalecit,protoze daneho cloveka brzdi. Deti mohou mit i celkovy opozdeny vyvoj, ale po zaleceni casto vse dozenou.

priefi
17. zář 2020

@lucka662006 řekla bych, že je koukání do blba a koukání do blba. Pokud na Tebe normálně hned zareaguje, tak bys měla být v klidu. Pokud by to byl epileptický záchvat, tak nezareaguje. Pokud máš podezření, není nic lehčího než říci své obavy obvodní lékařce. Každopádně to Tvoje koukání do blba je ok, kdybys měla ten epi záchvat, měla bys myšlenkové okno.

e7
17. zář 2020

Při malém epileptickém záchvatu ten člověk neví, že "kouká do blba" podstatě o sobě neví. Ty když koukáš do blba tak o tom víš on ne 😉

hvezdicka09
17. zář 2020

Moje sestra měla jako dítě taková zahledeni, trvala několik vteřin a během toho nereagovala. Potvrdila se epilepsie a nasadila se léčba antiepileptiky. Cca v jejich 17 letech měla první grand mal, ptz si léky zapomněla jednou vzít a k tomu ponocovala a tak to tělo nezvladlo. Záchvat má ted cca 4x ročně, velký, ty malé zahledeni už nemívá, myslim ze je to typické pro děti. Kazdopadne nikomu to nepreju. Vždy po záchvatu u kterého jsem přítomna mi trvá několik týdnu se z toho vzpamatovat, hrůzný zážitek 😞

lucka662006
autor
17. zář 2020

@hawah Děkuji

lucka662006
autor
17. zář 2020

@baraskaska já právě taky se zahledim, ale vnímám, pokud nevíš, co ti kdo říká, je to podle některých stránek už záchvat, což mi přijde přehnané, proto jsem se ptala😃

lucka662006
autor
17. zář 2020

@e7 já jo, vím o tom, a vlastně nechci přestat,, protože to je příjemné. Syn mi zareaguje na dotek ihned, na mluvení po vteřinách, taky bych řekla, že o sobě ví, z ruky mu nic nepadá, snad ok, děkuju.

lucka662006
autor
17. zář 2020

@hvezdicka09 To je mi líto, skoro to vypadá, že když si člověk ty léky nevezme, hned přijde záchvat. Je mi líto, jak lidé, hlavně děti, na záchvat reagují. My měli spolužačku s epilepsií , všichni se jí posmívali, byla i hodně citlivá a nešlo ji učení. Třeba dostala 2 z matiky a ostatní děti za 4, při stejném počtu chyb, to bylo taky zvláštní. ..a přispělo k její neoblibenosti. Byla jiná. Je mi to líto.

hvezdicka09
17. zář 2020

@lucka662006 je to bohužel tak, epilepsie neznamená jen záchvaty, často je změněna psychika, hodně to ovlivňuje povahu člověka, jeho prožívání. Proste ty výboje na mozku se neprojevuji “pouze” záchvaty.

baraskaska
17. zář 2020

@lucka662006 tyo to by me asi v zivote nenapadlo si myslet že to je epilepsie. U nas to delame ja dcera i moje mamka. Chlapi moc ne, ale ja to spis na prirazuju me povaze. Ze jsem takova premejsliva, a kdyz se hodne zapremejslim, nevnimam. Ale je to treba jednou za dva tejdny. A halvne to vim ze jsem se zamyslela.

meekos
18. zář 2020

@lucka662006 nám ve skole říkali, ze když mu v té jeho chvilce mavneme před obličejem, tak pokud je to záchvat, tak člověk nevnímá pokud zaraguje tak je to normální čumeni do blba

properjoey
18. zář 2020

Jsem epileptik, začalo to zahledenim.to se neřešilo a byli z toho velké záchvaty.to zahledění, co popisujes, to je normální, při epi to nevíš, nevnimas, neragujes,když se proberes, jedeš dál.nemusi to být ani každý den, může to být nárazově.u dítěte vyzkoušej, jestli reaguje, je to totiž u dětí nejčastější forma.u tebe je to v klidu.

martina468
18. zář 2020

Mému bratrovi začínala epilepsie ,,koukáním do blba"ale nereagoval, nevnímal.Trvalo to pár sekund,začalo se mu to projevovat kolem 20roku,čím je starší epilepsie nabírá na síle,několikrát do roka prodělá silné záchvaty .

me_druhe_ja
18. zář 2020

Při epi záchvatu, jakémkoliv druhu a je jich dost, o sobě v tu chvíli nevíš....A záchvat nemůžeš "přerušit" vnějším vlivem, vlastní vůli. Pouze čekat, až přejde. To, co popisujes, epi není podle mě.

lucka662006
autor
18. zář 2020

@baraskaska Manžel to nedělá nikdy, já denně, proto mě právě zajímalo, zda to syn prostě zdědil po mně. Ale záchvat jsem nikdy neměla (že bych tedy nevnímala). Když mi někdo mávne před obličejem, vím to, ale čumákuju do blba dál 🙂 Můžu přitom i smysluplně mluvit 🙂 Děkuju.

mari90
19. únor 2021

@properjoey ahoj, můžu se zeptat reagovala jsi bezprostředně po tom zahledění?

mari90
19. únor 2021

@me_druhe_ja opravdu třeba to zahledění nejde prerusit? Jde mi o to, že synek má občasné zahledění. Dnes jsme byli na neuro a v pondělí jdeme na EEG, on hned reaguje, odpovídá, když se ho během toho zeptám, vše jsem řekla, ale přesto nás poslali na EEG

lavita
19. únor 2021

Zahledění nejde přerušit, nejde toho člověka v tu chvíli ,, vzbudit,,

mari90
19. únor 2021

@lavita takže když reaguje a odpovídá, mělo by to být ok?

lavita
20. únor 2021

@mari90 Podle mých zkušeností se synem- ano, myslím, že se nemusíte bát

lavita
20. únor 2021

@mari90 ale je dobře, že jdete na eeg, lepší jít zbytečně... znáte to

mari90
20. únor 2021

@lavita to ano váš syn dělá to samé?

properjoey
20. únor 2021

@mari90 asi nevím, jak to myslíš...jako když už bylo po všem, tak jsem reagovala na okolí, ale měla jsem "okno", nevěděla jsem, že jsem se zahledela a nevěděla jsem, co se před tím dělo...šlo o pár minutek.ale mám to úplně stejně i teď při velkých záchvatech.tohle může mít asi každý jinak...