Opakované záněty středního ucha. Jak tomu zabránit?

me_druhe_ja
20. únor 2024

Už začínám být docela v koncích....Synovi začaly záněty, když měl lehce po druhém roku. Během 4-5 měsíců jich měl několik, snad co tři týdny antibiotika. Kvůli tomu sel na vyndání mandle a pak dostal ještě odvzdušňovací trubičky do uší (tohle se událo kolem 2 a 3/4). Pak byl klid. Za rok a čtvrt měl myslím 2x vnější zánět akorát, že stačily ATB kapky do ucha, bez teplot. Už jsem se radovala, že to fakt zabralo. A pak v září 2023, takže rok po zavedení trubiček, dostal zase klasickej zánět a atb.....před Vánocema další....teď začátkem února zase....a dneska ráno se probudil zase s teplotou, pláčem a uchem plnym bordelu, takže je jasné, že odpoledne si od doktorky odneseme zase ATB. Po ani ne třech týdnech. :( Vypadá to, že se zase dostáváme do fáze, jako v době, kdy to začalo. :( Já už si nevím rady, jak tomu mám zabránit. On má bohužel ty zadní rýmy. Ale přece nemůže být každá rýma zánět a atb.... Okamžitě s prvním soplem nasazuju sinupret, stříkáme mořskou vodu a bohužel i hodně a častěji Olynth/otrivine (vím, že to není dobře), ale nějak se mi to nedaří zachránit prostě. :( Začátkem dubna jdem na ORL tak samozřejmě položím dotaz, ale nemáte někdo ještě nějaký tipy, co bych mohla udělat, abych tomu předešla? Fakt nevím ... Většinou se Bohužel dovim, že někdo má tu Eustachovu trubici prostě úzkou a nic nepomůže, musí vyrůst...Má teď 4 a čtvrt, je ale hodně malej (ani metr ještě nemá), takže to mám jako počítat s tím, že bude mít další 3-4 roky každej měsíc zánět a atb?😭 Hlavně chci začít konečně pracovat, ale to by ani nešlo s tímto....Nemám absolutně žádné hlídání, tady OCR v podstatě není a i kdyby bylo, přece nejde chodit do práce dva týdny z měsíce. :/

malenka3
20. únor 2024

Má pořád ty trubičky? Nemám pro Tebe dobré zprávy. S dcerou to řeším už od 3 let. Je jí 8. Teď aktuálně máme klid, protože má trubičky, takže když má rýmu, jde to ušima ven. Za tu dobu měla zánět a atb jen jednou.
Teď nás čeká operace, jelikož trubičky nevypadly a už musí ven. A mě děsí, co bude, až tam nebudou. Zoufale brečím vždy u doktora, co dělat víc (asi nemá smysl Ti radit věci typu inhalace, proplachy mořskou vodou, věřím, že jsi zkusila vše). A doktoři (skvělí doktoři) mi jen s povzdechem řeknou, že moje dcera patří k několika málo dětem, které mají tu eustachovu trubici tak blbě, že musí vyrůst. Jak se jí natáhne obličej, prodlouží hlava, že se to vertikalizuje a bude líp. Chci tomu věřit, asi to je s věkem lepší. Ale je jí 8 a vím, že ještě vyhráno nemáme.

Hodně sil, dcera má s ušima trápení neskutečné už několik let a teď se bojím kontrolní audiometrie, myslím, že už jsme na hraně s poruchou sluchu 😥

aneta15
20. únor 2024

@me_druhe_ja pořád dokola dávat trubičky, nic jiného nepomáhá, bohužel. Dceři se to " srovnalo " kolem 12 - ti let. Ale i teď když ji je 16 tak zánět minimálně jednou rocne má. Má trvale následky, zjizvene bubínky, nesnese třeba hluk, typu koncert, uši ji bolí, když má rýmu hůř slyší. Ona má uši píchle minimálně 60x , potom už ji to praskalo samo. Zkusila jsem možné i nemožné, jediné, co opravdu funguje, jsou trubičky

me_druhe_ja
autor
20. únor 2024

@malenka3
@aneta15
On tam právě pořád MA ty trubičky, nevypadly. 😭 Říkám, rok byl klid, to měl jen ten vnější zánět a stačily kapky a byl bez teplot, ale teď za posledních 4-5 měsíců to zase začíná. 😭 I když je tam pořád má. Z uší mu při rýmě teče, ale asi to není dostatečné, jinak si to neumím vysvětlit. Asi se.mu tam dělá hodně té tekutiny. Teď má chudák to levé ucho fakt úplně narvany tou vazkou tekutinou, pořád mu to jemně vytiram a furt to teče...a stejně..já taky dost spoléhala na ty trubičky, že to pomůže...a asi ne no...nebo ne dlouhodobě...jsem fakt zvědavá na to ORL.
Tady se uši nepichaji,.ale zase má.furt ATB...to raději píchání..

malenka3
20. únor 2024

@me_druhe_ja když toho je moc, nestíhá to odtekat, proto se tam udělá zánět i s trubičkama. Píchání nic neřeší, každým píchnutím zhoršuješ dítěti sluch, taky to není ideální. Ale vnímám tvé zoufalství 😥
Ty inhalace jste zkoušeli? Pomáhá to ten průtok zředit, sníží se pravděpodobnost, že to bude tuhý hlen, co poteče z ucha pomalu.

me_druhe_ja
autor
20. únor 2024

@malenka3 Inhalace ještě ne. Co konkrétně? Ale u nás to asi nepůjde, on to nebude chtít, nebude spolupracovat. :( jak má od malička milion doktorů, měl už tolik eeg, rezonancí, odběrů krve, dvě ty ORL operace a všechno, tak má hroznou fobii ze všeho. Ani poslech srdíčka či měření výšky se neobejde bez pláče. :/
Ach jo, tohle mě tak štve...ja fakt myslela, že t trubky pomůžou...

malenka3
20. únor 2024

@me_druhe_ja já vím, jsme spolu v listopadovkách, takže tě tu vnímám trochu víc než jiné. Mám inhalátor a dávám do něj starší Vincentku. Pomáhá nám to rychleji z ní tu rýmu dostat, víc to naředit. Ale čtyřletá to dokáže a ještě je úplně dobře až teď, takže je otázkou, jak by to bylo u vás, dost možná by to fakt nešlo 🥴

me_druhe_ja
autor
20. únor 2024

@malenka3 Vincentku tu stejně nemáme. 🙂 Já se právě obávám, že on by mi to bojkotoval a akorát bych ho víc trápila a ještě s nejasným výsledkem.
Jinak od doktorky si samozřejmě neseme Amoxicilline.....ach jo.....taky mi nic víc neporadila.. uvidíme, co to ORL.,..

me_druhe_ja
autor
2. dub 2024

@malenka3
@aneta15
Tak dnes kontrola ORL a trubky musí ven, v září to budou dva roky a to je max. Každopádně se desim, co bude pak. Vím, že pak je může mít znovu, ale až po nějaké době ne? Nicméně teď od toho podzimu už jsou stejně na nic. Minulý čtvrtek se probudil zase s rýmou a i když jsem se fakt snažila nos extrémně moc čistit a kapat litry otrivinu (což je zase na hovno kvůli sliznici), tak si odnesl kapky do pravého ucha. Že tam má malý zánět. A tentokrát jsem byla přesvědčena, že je OK. Akorát asi 2x za tu dobu mu něco málo vyteklo....a stejně prd... prostě tomu nejsem schopna předejít. :(:( fakt se desim, až bude bez trubek

malenka3
2. dub 2024

@me_druhe_ja moc mě to mrzí. My byli dneska taky na orl. Lehký zánět zvukovodu a atb kapky do ucha 🥴 a v půlce května operace v lehoučké narkoze, trubičky půjdou ven (u nás to budou v srpnu 2 roky). Já doufám, že to snad nebude taková tragédie, holce už je osm, tak chci věřit, že to bude lepší.
U vás nevím, zeptej se doktorů, kdy můžou být znova, prý to je možné. Nás čeká kontrola po operaci po 14 dnech, kdy by měl prý bubínek zarůst. Kdy jdete na operaci?

me_druhe_ja
autor
2. dub 2024

@malenka3 tak to jste měli stejný den koukam...a já se tentokrát fakt snažila...ale v pátek nešel do školky, jak se mu rýma rozjela....kapala jsem, odsazala, čistila...a k ničemu.... tentokrát jsem hlavně vůbec netušila, že to tam zas má....asi jen dvakrát mu z ucha lehce vytekla ta tekutina, ale téměř nic...
Ještě nevím, kdy jde,. musíme zavolat a objednat. Ale asi v průběhu května/června..pak jsme celý prázdniny v ČR. ORL má na starosti přítel (on s ním jezdí Paříž a ORL, zbytek já 😀), ale říkal, že se prostě uvidí, co bude po vyndání. Pokud bude nutné, zase mu je dají, ale kdy, jak... těžko říct. Prý bude mít častější kontroly.
U něho je alfa a omega aby neměl rýmu. Jenže jak tomu předejít že..... vitamíny a všechno dávám, chodíme ven, vůbec není jako skleníková kytka a stejně no.... doufám, že příští rok to bude lepší...loni sice už do školky chodil, ale hodně málo. Letos chodí furt, tak snad už ta imunita bude lepší

malenka3
2. dub 2024

@me_druhe_ja a imuno léčbu jste řešili taky? Možná už jsi to psala. Protože u nás byl asi největší hybatel kombinace imunoléčby Bronchovaxomem spolu s Imunorem. V krvi prokázán snížený deficit imunity a až pak se začalo něco dít. Tý rýmě nemáte moc šancí uniknout.