Je u vás dětský jídelníček důvod k rozepřím v rodině?

jitka_avene
19. zář 2014

V dnešní době, kdy děti trápí různé potravinové alergie, ekzémy, atd. dětem pečlivě vybíráme, co do jídelníčku zařadit a co jim nedělá dobře. V lepším případě máme děti bez zdravotních obtíží, ale jde nám o to aby nejedly či nepily cosi nepřirozeně obarvené, nastavené či konzervanty prošpikované. Taky na vás okolí hledí jako na tyrana, když odmítnete dítěti dát nabízený bonbon? Jak čelíte podobným "útokům"?

ajny123
22. zář 2014

Dítě teprve čekáme, ale tchýně a její máma jsou hodně na sladké (cukrem se při pečení nedá nic zkazit), tak očekáváme trochu boj. Naštěstí manžel to taky nechce přehánět s cukrem u dětí a jsme připraveni táhnout za jeden provaz. 🙂

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@ajny123 Držím palce a možná už to chce hlásit dopředu jakou máte představu, aby pak nebyly uražené, že odmítáte jejich dobrotky 😉.

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@konidana Nemáš to lehké, vždycky argumentuji, že platit za pár let zubaře, kvůli současným cukříkům, nebude nic levného. 😉. Přesně jak píšeš jídelníček ovlivňuje zdravotní stav. U slabé atopie je možnost od Avene používat na promazávání suché kůže přípravky Cold cream nebo přímo přípravky pro atopickou dermatitidu XeraCalm A.D. K dispozici na lékárnách.

ajny123
22. zář 2014

@jitka_avene Manželova sestřenice taky jezdí k mojí tchýni na návštěvu (ne tak často jako my) a ona má malé dítě, takže nám tu cestu už trochu prošlapává. 🙂 Navíc tchýně občas upeče i pro nás a zvyká si, že reagujeme mnohem lépe, když dá cukru méně. Akorát jednou jsme nejedli bábovku, protože byla přeslazená, a bylo nám vysvětleno, že piškotové těsto nemá bez cukru žádnou chuť. 😀

konidana
22. zář 2014

@jitka_avene Díky. Nám byla na kožním doporučena modrá Indulona a funguje bezvadně. Používáme ji všichni🙂

sulemina
22. zář 2014

já musím dodržovat dietu bezlepkovou i vysadit bílek z důvodu alergie, vím, jak moc je tato strava omezující, jsem opravdu pro pestrost, samozřejmě není dobré sníst celý balíček bonbonů, ale nahradit občasný zákusek jen zdravou stravou v podobě křížal a podobně to taky neuznávám

sulemina
22. zář 2014

ale tak samo neuznávám krmení 2letého dítěte hranolkama, to je prasárna

petit.a.nge
22. zář 2014

Ano hlavně u babiček, moje maminka můj názor respektovala, ale z druhé strany to je mazec. Prababička se urazila, když jsem ji zakázala dávat malému ve 4. měsících kupovaný čokoládový zákusek, v půl roce lentilky aj. Byl to mazec, ale ustáli jsme to, řešila jsem to hodně do roka, teď už nějaký prohřešek toleruji malinký, ale musím o tom vědět a necpat mu ho za zády. Největší argument jejich byl, že cukr malý taky potřebuje 😝. Do dnes malý moc sladké nemusí, ani když peču bábovky nebo koláče, jsem na něj pyšná, když mi v obchodě neplače u sladkostí, ale vzteká se, když mu nekoupím jablíčko nebo hrozno 🙂

hohe
22. zář 2014

Tak u nás teda většina lidí respektuje a prvně se zeptá, zdali to Aničce může dát... Jsem ráda, že Anička dává přednost ovoci před sladkostmi... Opravdu stojí u misky s ovocem a tlačí to do sebe, dokud tam nic není 😀 to samé se zeleninou... úplně ji od cukru nedistancuji, dostává piškotky, kukuř. křupky a jednou týdně lízátko z ovocné šťávy. Sladkosti typu bábovka, koblížky a buchty ji nechutnají - a to doma pečeme 2x do týdne...Občas zavřu oči a na návštěvě ji dovolím vzít si třeba trochu tyčinek, ale hlídám... No to si občas vyslechnu - maminka tě šidí a podobně, ale na to jim z vysoka prdím a manžel stojí za mnou... Přesnídávky nejí vůbec, kupované skleničky občas - jen když někam jedeme, popř. nestihnu uvařit, což se stává málo kdy a většinou mám něco v mražáku... Myslím si občasné zahřešení neuškodí, jen se to musí hlídat 🙂

bielamacka
22. zář 2014

Naše malá ještě není na světě, ale už teď se obávám, že na tohle téma bude hodně prekérních situací s tchýní. Ta paní si jednak myslí, že umí skvěle vařit a přitom se to nedá jíst, druhak nakupuje samé nesmysly, hlavně že to bylo v akci a když vidím, jak krmí syna mojí švagrové, omdlívám z toho. Je to samý Brumík, samé sladké pečivo, čokoládové tyčinky apod. Neviděla jsem, že by mu někdy dala normální lidské jídlo, jen samé takovéhle blbosti. Vzhledem k tomu, že švagrová bohužel bydlí kousek od tchýně a škola, kam malej chodí, sídlí v té samé ulici, kde tchýně bydlí, je kluk tak polovinu odpoledne vždycky u babičky a doma potom nechce nic normálního jíst - švagrová je z toho zoufalá. Na návštěvě u mojí mamky dostal kluk kuřecí stehno a bramborovou kaši, odstrčil to, že je to hnusný a jestli nemáme Snickersku. No vyřízeno. Tchýně navíc do většiny jídel cpe gothaj nebo kuřecí junior, schovává si přepálený olej, aby ho mohla použít ještě několikrát!!!!!!!!!!!, všechno plave v oleji a do všeho cpe vegetu, masox, podravku apod. Jeden oběd u ní a člověk stráví odpoledne na záchodě. Ještě, že bydlíme daleko od ní. Moje máma je na tohle v pohodě, ta dochucovadla nepoužívá.

bielamacka
22. zář 2014

@sulemina no, tak hranolkama krmí jedna moje kamarádka svou dceru, které dva roky ještě ani nebyly a hrdě dává fotky na FB s popiskem "zlatíčko poprvé u Mc Donalds" - a ta malá se tam láduje hranolkama a cheesem.... úžasný.... a nějaké další matky se tam hrozily, že jí vymáčkla tatarku na stůl (je tam na bílém stole bílý ubrousek, který není na té fotce dobře poznat), místo toho aby se hrozily, že ji cca v 16 měsících cpe fastfoodem.

paulittav
22. zář 2014

No jééééje.... poslední dobou čelím rozepřím především s mým tátou. Odmítnu-li dát synovi (10měsíců) lízátko, ochutnat čokoládu, tak jsem ten nejhorší člověk na světě a nic mu nedopřeju, a kdyby byl býval věděl jaká budu matka, nic by mi nedával.... Mrzí mi to a nevím jak jinak už vysvětlit, že v těchto potravinách pro něj není nic dobrého a výživného :(

punky
22. zář 2014

u nas byl akorat trochu problem s tchanovcema nechteli pochopit ze mu nedame mleko a mlecne vyrobky,ze maso jime jen minimalne a ze jime proste jinak nez mi vozim si jidlo sebou krupky,susi,lizatka vse ze zdravky lizatka bez cukru,ryzove mleko,kukuricne krupky ale musim rict ze po roce to akceptujou tolerujou i kdyz tam jsem tak se snazi varit tak aby to mohl i stepulka 😉

konidana
22. zář 2014

Tak u nás to bylo za začátku naštěstí v pohodě. Mrňatům (asi tak do 1 a 3 roků dětí) ani tchyně nic necpala a já si v klidu vařila zeleninu. O to horší to je teď. Právě, děcka (hlavně dcera) se nacpou sladkostí a pak už nic normálního ten den nejí. Naštěstí to prokládají ovocem i zeleninou, takže "normální" jídlo nejedí hlavně podle muže, pro kterého normální jídlo je maso omáčka a knedlík 😠 Trochu přeháním, vaří i rizoto, hodně polévek, těstoviny.... a taky řízky (s kaší nebo bramborem - ty opékané brambory snad už nadobro přestal dělat, párkrát jsme se kvůli tomu dost rafli, protože to jsem nepozřela ani já)

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@bielamacka děsivá kuchyně, myslím, že je každého věc, jak si huntuje vlastní tělo, ale dělat tohle dětem? 😒 hrůza, díky za sdílení tvých zážitků

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@punky k vyřazení mléka máš nějaký zdravotní důvod nebo ho jen považuješ za špatně stravitelné?

sal80
22. zář 2014

Má dcera neochutnala do prvních narozenin cukr...jeje, jaká já byla nepřející matka o ona utiskovane dítě 😀

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@paulittav setrvej, odměnou ti bude zdravé dítě, třeba to tatínek časem pochopí, držím palce 🙂

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@sal80 jééje vítej v klubu, u nás první piškot přišel asi v roce a půl 😉

blanka.k
22. zář 2014

Moje odpověď Ano, ano , ano, je to důvod a největší důvod k hádkám... a prý jsem strašná matka! Ještě, že některé příbuzné navštěvujeme na cca 2hod/měsíčně. Nechápou, že syn je spokojený, že u nich dostane misku domácích rajčat, hroznů atd.... Ale dle nich by to pak měl zajíst nějakýma křupkama atd. Uznávám, jsem přehananě opatrná, syn měl poprvé řízek ve 4 letech (doma prostě nesmažíme), první zmrzlinu taky... po mě "zdědil" genetickou odchylku způsobující celiakii (ani jeden jí netrpíme, ale máme 80-90% šanci, že celiakií onemocníme v průběhu života) + se u nás "z generace na generaci "dědí chronické onemocnění střev... takže miluju řeči "ty jsi jedla guláš v XX měsících" (ano, fakt ideální příklad, když jsem ve 14ti skončila s vředvou chorobou tlustého střeva....). Syn je prostě naučený na "nemastné, neslané", miluje ovoce, zeleninu, občas mu dopřeju nějaké koláčky atd, ale prostě ne každý den.
Na jednu stranu nás příbuzní chválí, jak je super, jak krásně vše jí, jak miluje zdravá jídla, že to děti od XY jí jen sladké a nechtějí jíst, na druhou stranu mě pomlouvají, že "chudák" dítě.... 😔

sal80
22. zář 2014

Ani teď nejdeme na cukru. Jako ona bonbóny miluje,o tom žádná, ale moc je nemá. I teď se mi často stává,že někam jdeme, vybalim svačinu, jablko, banán, okurku, spaldove krupky ( ty jí uziram,i kukuricne) 😀 a jsem jediná mezi Milchschnitkami a párky...

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@blanka.k no vzhledem k tvým zkušenostem a genetice si nedovedu představit, že bys to dělala jinak 😉 kdyby ke zdraví přistupovali všichni tak zodpovědně, doktoři by měli méně práce.

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@sal80 zapomněla jsi na Brumíky 🙂, ale není to tak špatný, mám kolem sebe maminy, co taky krájí mrkvičky, jablíčka, okurky,..do mističky

carrie_b
22. zář 2014

Nečetla jsem příspěvky v diskuzi, ale na nadpis odpovídám Ano, zrovna minulý víkend jsem si celou partnerovu rodinu znepřátelila tím, že jsem jeho matce trošku ostřeji zakázala dát mé 10 měsíční dceři hranolku (ze stánku na pouti).

abalajda
22. zář 2014

U nás naštěstí kvůli jídlu žádný teror mezi dospělými neprobíhá. Dceři od příkrmů vařím výhradně já,ač je má drahá polovička kuchař,tohle jsem vždycky raději dělala já.... Samozřejmě probíhá občasné nechutenství,kdy malá sní tři sousta a už nechce,což mě dohání občas až k šílenství a před rokem jsme chodili každý měsíc na převážení,ale musím říct,že když už dostane sladké,tak je to koláč k snídani nebo teď v létě ovocná zmrzlina,nějaké lízátko za odměnu,ale naštěstí máme dítě,které odmítá hranolky s kuřecími nugety z mekáče,které jí koupila před časem teta. Za to jsem snad nejradši,protože když vidím ty anorektické maminky,které sedí v mekáčí nebo zařízení tomu podobné a dávají si salát a děti chroupou smažený oběd a zapíjí to kolou,je mi těch dětí upřímně líto....

bielamacka
22. zář 2014

@jitka_avene no my jsme s mužem docela žrouti, kolikrát se divíme, kolik jsme toho schopní nakoupit a sníst 😀 ale na druhou stranu nemáme rádi nekvalitní věci.... nikdy bych dítěti nenacpala párek Vodňanské kuře (jako x mých kamarádek), když mu můžu dát opravdové upečené nebo dušené maso a ne separát. Nikdy bych mu necpala všechny ty chytáky na děcka a matky v podobě přeslazených sušenek a barevných pitíček - stačilo mi jednou ochutnat "Jupíka" od synátora švagrové a to se prostě nedá vypít - hnusný chemický přeslazený kentus. A pak má to dítě chtít něco normálního, když má úplně otupělé chuťové buňky tímhle. Stejnětak mi přijdou na hlavu skleničky s výživou nebo různé ty Nestlé kaše apod. - když obsahují vše, co se dá běžně koupit a připravit a navíc jsou do toho nacpané různé dochucovače, aby ty děti potom nechtěly to běžně dostupné. Proč bych měla koupit 200 ml skleničku za 60 Kč, když tu rýži, mrkev a kuřecí prso můžu uvařit a rozmixovat doma? Navíc budu vědět, že v tom není tapiokový škrob, olej nebo cukr. Nesnáším marketing těchhle firem cílený na matky.

U nás doma jsme odjakživa měli zahradu plnou domácího ovoce a já dodnes musím mít ovoce a zeleninu aspoň coby součást tak 2-3 chodů a jen žasnu, jak děti mých známých se nad tím ošklíbají a dožadují se chipsů a sladkostí. Každému, co jeho jest, ale co z těch lidí pak může vyrůst?

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@carrie_b kam na to ty lidi chodí? vždyť by se chudák holka poblinkala, můj syn v 9 měsících zvracel po najemno nastrouhané mrkvi, co by dělal po hranolce si nechci ani představit 😒

jitka_avene
autor
22. zář 2014

@bielamacka nedá se než souhlasit 😉

petit.a.nge
22. zář 2014

@sal80 u nás taky 😀, poprvé měl malý něco sladkého přesně v roce a to piškotovo-jablečný dort 😅 a jak ho večer bolelo bříško 😔, na druhý den při slavení s tchýni jsem mu vše zakázala a ta p**aní 😀 ho za mými zády cpala potahovkou z dortu 😠 , bylo tóčo a od té doby mu raději dají peníze, ať mu koupím co papka 😀 😀

carrie_b
22. zář 2014

@jitka_avene Sestra mého partnera má 3 děti (1,5 roku, 3,5 roku a 5,5 roku) a při té "akci" s hranolkou na mě koukala absolutně nechápavě, jako že to přeháním. A když jsem směrem k matce přítele utrousila, že jiným dětem ať si to klidně dává, když to jejich maminka dovolí, ale moje dcera smažený přesolený hnus jen tak neochutná, naštvala se a ani mi neodpověděla na pozdrav při odchodu. Takže když už jsem se konečně chystala k tomu, že matce přítele svěřím na hoďku dcerku na hlídání, zase jsem si to rychle rozmyslela, protože je mi jasné, že na just by ji ty dvě něčím takovým nacpaly.