Jakou máte doma vánoční výzdobu?
K vánoční atmosféře neodmyslitelně patří vánoční výzdoba. Adventní věnce, svíčky, betlémy, hvězdy a další ozdoby. Vše svítí, třpytí se a krásně voní. Jak jste si vyzdobily svůj domov a jak u vás zdobení probíhá? U nás doma bývalo vždy ozdobené každé okno i dveře a ve všech místnostech byla nějaká dekorace. Bylo toho hodně, ale jako malá jsem to měla moc ráda a zůstalo mi to dodnes 🙂
Podělte se s námi o své tipy na vánoční dekorace. Na konci týdne od nás tři diskutující z našich diskusí dostanou speciální vánoční balíček z KiKu právě plný vánočních dekorací a doplňků.
Stručné shrnutí
- Vánoční výzdoba typicky zahrnuje adventní věnec, adventní kalendář, papírové vystřihovánky a sněhové vločky, světelné řetězy, lucerny, vonné svíčky a betlém; mnoho domácností kombinuje koupené dekorace a vlastní DIY výrobu (perníčky, sušené ovoce, slaměné ozdoby).
- Řetězec KiK je v diskuzi uváděn jako častý zdroj levných dekorací (světýlka, běhouny, potahy na židle, plechové dózy), přičemž KiK vydává letáky přibližně každé dva týdny a nabízí newsletter (http://www.oblekamesechytre.cz/registrace-newsl... http://kikmedia.kik-textilien.com/files/pdf/Pro...).
- Pro domácnosti s malými dětmi se jako praktická řešení doporučují umělý stromeček nebo nerozbitné ozdoby, umístění betlému vysoko na polici a výběr drobných dekorací méně náchylných k poškození.
Nejčastější otázky
Q: Jaké dekorace pořídit pro tradiční vánoční atmosféru?
A: Základ tvoří adventní věnec a svíčky, vánoční stromek (živý nebo umělý), betlém, papírové vločky na okna, světelné řetězy a vonné svíčky (v diskuzi zmíněny vůně kokos a vanilka); na stromeček se často dávají perníčky, sušené pomeranče a slaměné ozdoby.
Q: Kde koupím levné vánoční dekorace od KiKu a jak sledovat jejich nabídku?
A: KiK prodává dekorace v kamenných prodejnách a pravidelně vydává letáky (přibližně každé dva týdny); aktuální prospekt je k dispozici jako PDF (http://kikmedia.kik-textilien.com/files/pdf/Pro...) a o novinkách lze dostávat e‑mail přes registraci na http://www.oblekamesechytre.cz/registrace-newsl... dostupnost zboží na konkrétních prodejnách se liší a doporučuje se zeptat personálu v prodejně.
Q: Z jakých materiálů a s jakými nástroji se dělá adventní věnec?
A: Běžné materiály a nástroje jsou korpus ze slámy, vázací drát, tavná pistole a dekorace z chvojí či jutoviny; v diskuzi se varovalo před korpusem z polystyrénu (může se lámat) a zmíněna byla alternativa „ala saturna“ nebo koupený věnec obvázaný jutovinou.
Q: Jak zabezpečit vánoční výzdobu, když jsou doma malé děti?
A: Použijte nerozbitné ozdoby a menší stromky, umístěte betlém a skleněné dekorace vysoko na policích, preferujte umělý stromek nebo ozdoby z plastu a používejte svíčky v pevných dózách či aromalampy mimo dosah dětí.
Q: Kde se dají sehnat dřevěné vánoční dekorace online?
A: V diskuzi byl doporučen e‑shop Milimala s kategorií dřevěných dekorací (http://www.milimala.cz/milimala/eshop/3-1-Dreve...).
Q: Co dělat, když jsou zakoupené potraviny (např. bonbony z KiKu) vadné nebo mají divnou chuť?
A: Obrátit se na personál prodejny a reklamovat výrobek; zástupkyně KiKu v diskuzi uvedla, že upozornění předá kolegům a doporučila kontaktovat prodejnu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Adventní věnec je v diskuzi uveden jako základní prvek vánoční výzdoby.
- Vlastní výroba dekorací (papírové vločky, perníčky, věnce) je běžná a považovaná za hodnotnou součást příprav.
- KiK je v diskuzi opakovaně uváděn jako zdroj dostupných a cenově přijatelných dekorací.
Sporné názory
- Někteří preferují zdobit už od poloviny listopadu nebo od Adventu, zatímco jiní zdobí až těsně před Štědrým dnem (24.12.).
- Někteří doporučují používat korpus věnce ze slámy a vyhýbat se polystyrénu, zatímco jiní používají polystyrenové nebo koupené věnce bez výhrad.
Otevřené otázky
- Které konkrétní prodejny ještě mají v nabídce vybrané kusy z KiKu (např. hrníček se soby nebo talíř ve tvaru hvězdy), protože dostupnost se liší a není centrálně evidována.
- Nabízí KiK centrální e‑shop pro objednání vánočních dekorací s možností vyzvednutí v prodejně?
- Kdy (pokud vůbec) bude v nabídce KiKu vonná svíčka s vůní „jehličí“, kterou si někteří uživatelé přáli?
Zmíněné značky a firmy
KiK, JYSK, Lidl, Milimala, Yankee Candle, Modrykonik.cz, Facebook
Zmíněné produkty a metody
adventní věnec, adventní kalendář, papírové vystřihovánky a vločky, světelný řetěz z KiKu, lucerničky, elektrický svícínek, vonné svíčky (kokos, vanilka), perníčky na ozdobu, sušené pomeranče, šišky, slaměné ozdoby, nerozbitné ozdoby, tavná pistole, korpus ze slámy, polystyrenový korpus (varování před), běhoun (table runner), potahy na židle, vánoční plechové dózy, hrníček se soby, LED hvězda na baterky, umělý stromek, živý stromeček, dřevěné dekorace (e‑shop Milimala), maršmelounové bonbony
Místa a osoby
Praha, skanzen
Musím říct, že u nás se dává výzdoba taky celkem ve velkým. Klasicky dělám adventní věnec na dveře a potom i na stůl. Do venkovních truhlíků dávám chvojí a zdobím je. Venku máme po zahradě žárovičky, ale jen jednobarevné a v oknech takové ty klasické svícny. Na zábradlí u schodiště dávám girlandu a zdobím jí ručně šitými ozdobmi. Samozřejmě nesmí chybět vánoční hvězda a ozdobené vázy s chvojím a jmelím. To dávám i na lustr na schodiště. Od loňského roku mám moc krásný dřevěný betlém z trhu. Na oknech máme ještě vystřihovánky. A pak různé serepetičky, které mi větrají peněženku 😀 a že KIK to zrovna umí dokonale žee 😀 Jinak čtvrtého prosince tradičně přidám a ozdobím Barborky a 23. prosince zdobíme stromeček. Jo a ještě abych nezapomněla, tak mám tendenci stále pálit všemožné svíčky a vosky 🙂
@klara_kik No a co mi do výbavy chybí je ten krásný talíř ve tvaru vězdy z KIKu, který není k sehnání :(
Trošku mimo téma, ale nedá mi to se nezeptat. Koupila jsem v KIK velký pytel Marschmelounových bonbon, které mají prapodivnou chuť a když jsem je pak očichala, tak i divný zápach. Dvě balení obě stejný☹. Tohle opravdu prodáváte?
@luckamb @vec01 Zdravím! Tak ty vánoční potahy na židle jsou v prodeji již od 11. listopadu a někde už nejsou dostupné. Bohužel nedokážeme nyní evidovat dostupnost zboží na jednotlivých prodejnách a navíc o vánoční nabídku je tak velký zájem, že se to neustále mění. Ode dneška však máme spoustu nových věcí, na které se můžete podívat v našem aktuálním letáku: http://kikmedia.kik-textilien.com/files/pdf/Pro... Je tam hodně ubrusů a běhounů, tak třeba se vám něco z toho bude hodit 😉
@vec01 Ptala jsem se i na ty vonné svíčky. Máme sice řadu vůní, ale vůni jehličí bohužel momentálně ne ☹
@zaludova Ten talíř mě mrzí ☹ Některé vánoční věci bohužel z nějakých prodejen zmizely hodně rychle. Ode dneška ale máme spoustu novinek z nového letáku, tak pokud se vám něco zalíbí, určitě se zastavte co nejdřív 😉 Pokud jste nový leták nedostala v rámci našeho newsletteru, najdete ho tady: http://kikmedia.kik-textilien.com/files/pdf/Pro... Hezký den!
V pátek jsem objížděla prodejny Kik a sháněli jsme vánoční výzdobu a skřítky a nic....vše vyprodáno ☹ takže musíme shánět jinde...určitě bych uvítala i internetové stránky Kik, kde si můžeme objednat a třeba pak vyzvednout na prodejně... maminky s dětmi to mají s nakupováním těžké, a když jim děcka marodí...tak se do obchodů dostanou málo kdy a na rychlovku .-D
Tak u nas je vzdy adventni venec, svicky na oknech v pokojiku, a nejake vanocni figurky a male ozdubky. Nejvice se ale tesim na zdobeni stedrovecerniho stolu. To uz je ta spravna idylka, kdyz v obyvaku sviti krasne nazdobeny stromecek, v kuchyni krasne nazdobeny stul a vsude vune z kapra a salatu... to proste miluju. Jinak vanocni vyzdobu a celkove dekoraci mame druhym rokem sladenou do fialovo stribrne barvy, ktera se mi moc libi 🙂
Každý rok musím mít adventní věnec, který si vyrábím a zdobím sama. Nechybí ani malé svíčky a svícny. Letos jsem zrecyklovala skleničky od jogurtu, oblepila je pytlovinou a ozdobnou mašlí, přidala nějaké to jehličí a dovniř vložila čajovou svíčku. V oknech mám pak papírové anděly a hvězdy všech velikostí. Do jednoho okna vždy vlepuju papírový betlém - figurky jsem si vystřihla z papíru. Atmosféru dokreslují už jen šišky a origami jelínci, které vyrábí moje kamarádka.
Tak vzhledem k tomu, že jsem velmi kreativný typ, výzdoba mě baví a zrovna ta vánoční úplně nejvíce. u Nás musí být adventní věnec, betlém, vyzdobená okna, dveře a bar, kde jsou zvonečky, sněhuláčci, svíčky,.stromečky.... Miluji vánoce!!!
Letos jsem dělala tyto adventní kalendáře deti i manžel🙂 jsou nadšeně kazdy den něco jiného a letos jsem na židle povlaky nedala na operky ale na sedaky 😉 myslím ze hezká změna 🙂 samozřejmě děláme adventní věnec a výzdobu všude kde se da proto dekoraci neni nikdy dost i kdyz mi zabírají pak skoro celou pudu 🙂



























Holky stejná k je to krásný, jak všechny cincame a každá jinak. A co vaši chlapi? Tomu našemu je to fuk 😀