Co děláte pro to, aby vaše děťátko mělo ideální váhu a nepatřilo mezi obézní děti? Pochlubte se nám!

andrea_nutrilon
24. lis 2014

Obezita u dětí i u dospělých lidí rapidně vzrostla za posledních 20 let. Jak bojujete proti obezitě u Vašeho dítěte? Obezita dospělého člověka má základy již v dětství. Správné nastavení metabolismu u dětí prostřednictvím vhodné výživy je klíčové pro zdraví dítěte nejen dnes, ale právě i v dospělém věku. Jak předcházíte obezitě u Vašeho dítěte?

jaja01k
24. lis 2014

@andrea_nutrilon Syn je ještě malý, takže nemusím řešit sladkosti a podobně. Vařím mu domácí příkrmy, dostává ovoce, jogurty jen bílé, pije čistou vodu. Nedávám mu žádné piškoty, sušenky, sladké čaje nebo šťávy... Ale je velký jedlík, takže z obezity mám samozřejmě obavy. Máme v rodině případ, kdy chlapeček v 15 měsících už má kvůli váze problémy s páteří.

milmic
24. lis 2014

@andrea_nutrilon Moje dcera bude mít teprve 4 roky, zatím je hodně ovlivněná tím, co uvařím a co jí nachystám. Mluvíme hodně o tom, co je pro naše tělo zdravé a co našemu tělu nějak ubližuje, proč některé potraviny nejíme.
A naučila jsem ji zacházet se sladkostmi - jsem často hodně překvapená, jak dokáže být takové malé dítě uvědomělé. Ví, že sladkost si dáváme společně vždy po obědě, preferujeme zdravé sladkosti, ví, že kupujeme tyhle věci ve zdravé výživě. Množství si už dokáže odhadnout sama, obvykle ani nechce přidat. Když se k ní dostanou lentilky, má tu jednu krabičku třebas na týden, než si je postupně vyzobe.
A vedeme ji k tomu, aby byla ráda venku, k častému pohybu venku, ke sportovním aktivitím. Máme tu výhodu, že sama je dost aktivní, takže tyhle činnosti má ráda. Určitě jdeme raději ven, než aby seděla u pohádky. Koukání na pohádky má jasná pravidla, počítačové hry nezná, věnujeme se víc aktivitám.
To je asi v tomto nízkém věku zatím všechno, co pro to mohu udělat. 🙂

frantiska85
24. lis 2014

Vedu syna ke sportu a dávám mu jíst všechno. Každá potravina má v jídelníčku své zastoupení a ze sladkého nedělám zakazovanou modlu, na kterou se dítě vrhne, jak jen rodiče zmizí z dohledu.

veruska007
24. lis 2014

Já mám přesně opačný problém, děti jsou hubené a vypadají jak týraný chlapeček z Kuřimi. Přitom žerou jako kobylky 😀 . Holt mají metabolismus po manželovi. Co já bych za to dala 😎

polaks
24. lis 2014

Moja dcérka je už od narodenia veľký jedlík a aj napriek tomu,že som ju dlho kojila a normálnu stravu mala len občas,vždy bola trošku väčšia a silnejšia než ostatné deti,nemá vyslovene nadváhu,jedálniček jej kontrolujem,všetko varím doma,dvakrát do týždňa chodí plávať,dvakrát v týždni má tancovanie,a ako voliteľný predmet v škole som jej dala telocvik,a keďže bývame v rodinnom dome so záhradou,deti majú pohybu fakt dosť,no aj napriek tomu má v 8 rokoch,pri výške 132cm až 32kg.Všetkým trom deťom varím rovnako,no aj napriek tomu,je náš prostredný syn,presný opak,nielenže málo papá,ale ešte má aj extra rýchly metabolizmus a je ako prútik má 4 roky,101 cm a iba 14kg. A náš najmladší je pohoďák,keď má chuť zje aj slona,keď nemá tak neje,v 3 rokoch má,tiež 101 cm a krásnych 16kg.

pavlapl
24. lis 2014

Já bojuji proti obezitě dětí dlouhodobým kojením. Odě děti jsem kojila 2,5 roku. Starší dcera od raného dětství sportuje a k tomu má postavený jídelníček. Jak já tak manžel jsme obézní tak v nás má odstrašující kříklad. Co je ještě plus tak jen tak něco nesní. Nejhorší je když děcku chutná a sní všechno.

katyxq
24. lis 2014

Dlouhodobým kojením, zdravou stravou, pohybem a žádným umělým mlékem a minimalizací polotovarů (včetně skleniček, jsou to taky konzervy, na dovolené to ujde, když se dobře vybere, ale jinak ne).

manma
24. lis 2014

Nedáváme žádné sladkosti a děcko pije nesladkou vodu.

llluckaaa
24. lis 2014

Ideální váhu ani riziko obezity u svých dětí neřeším 🙂 O co se nejvíc snažím je, aby měli v rodičích pozitivní příklad. Takže se snažím vařit i jíst zdravě a pestře, bez zbytečných polotovarů a chemikálií, stolujeme společně, baštíme zeleninu, ovoce, ale i knedlíky, omáčky a sladké. Volný čas trávíme hodně venku, rádi jezdíme na kole, chodíme do lesa, na hřiště ap.

lenka5731
24. lis 2014

@pavlapl přesně tak, nejhorší je, když dítěti chutná a sní všechno. Má apetit a nemá záklopku.

Jsem taková a je taková i jedna moje dcera 😒 Dokud je dítě doma, tzn. do tří let, a nebo dejme tomu ve školce, tak to ještě jde. Ale ve škole pozoruju, že se jí "rozšířily obzory", vidí, co se prodává v kantýně a co svačí spolužáci. V nejbližší době nás čeká asi 5 mikulášských besídek, tak jsem zvědavá, co tam zase dostane za poklady 😒 V rodině se snažíme jíst zdravě, nicméně vhodný přístup ke sladkostem atd. se mi asi moc nedaří vybalancovat. Kdyby měla deset kilo čokolády, sní to během tří dnů a pak se bude ptát na další. Mám to úplně stejně, pokud jsou doma sladkosti, moc dlouho to tu nevydrží (sním to já). Mám ráda chlebíčky a třeba 10 chlebíčků není problém a zajíst to medovníkem a zmrzlinovým pohárem - mňam. 😀 Nadváhu teda nemám, ale dá to práci. 🙂 Dceru se snažím vést k pohybu a v tom jí jdu příkladem. 🙂

Ráda a často třeba peču fazolové čokoládové brownies (vegan buchta na plech), zdravější složení už si moc představit nedovedu, dcera si dá klidně 4 kousky se slovy, "mňam, to bys mohla péct denně" a za chvilku si jde přidat.

pisisvori
24. lis 2014

souhlasím s @llluckaaa a přidávám, že jako vše je to o genetice...manžel sní spoustu cukru do čaje a spoustu šlehačky....ale je fakt, že se jinak nepřejídá, ale také nijak extra neomezuje a má na 195cm 90kg jeho kamarád se hlídá, sportuje...a má 175cm a 100kg. Se svojí zkušeností s PPP se také snažím, aby moc pozornosti jídlu dceranevěnovala a věděla , že je to hlavně o zdraví a ne o tom jak člověk vypadá...jídlo je na to, abychom žili a ne, aby to byl středobod bytí.

zuzkaaap
24. lis 2014

Snažíme se aktivně hrát a zdravé jíst, ale s sladkostmi to neřesím...pokud chce kousek čokolady nebo sušenku tak to dostane,nedělám z toho drama. naštěstí, na rozdíl ode mne, sladké nemá přiliš ráda. ale se snažím sladkosti nahrazovat ovoci 🙂