Co se u Vás jí na Štědrý den? Dostane se i na cukroví?

pinkorblue_marcela
19. lis 2015

Už jsem se od některých z Vás dočetla: Ráno vánočka a kakao, v poledne hrachová kaše / krupicová kaše (hlavně žádné maso) a večer smažený kapr a bramborový salát. Někdo chystáte mísu ovoce a cukroví. Nevím, jestli je to víc dekorace, nebo jestli nebo kdy je to povoleno jíst. 😉

tymothy
20. lis 2015

Snažím za velkého odporu manžela i dětí už několik let zavést tradici zlatého prasátka. Ale nedaří se mi, všichni se v poledne dožadují jídla. Takže ač nerada, dělám k obědu alespoň bramboračku. Večer máme klasiku rybí polévku, kapří řízky a rakouský bramborový salát (bez majonézy, se zálivkou) 😉

tymothy
20. lis 2015

Zaujalo mě, kolik z Vás na Štědrý den jí vinnou klobásu...nikdy jsem o tom ještě neslyšela. 😉 Je to specifikum nějakého kraje?

ladie
20. lis 2015

Tak u nás ke snídani klasicky vánočka. K večeři hrachová polévka s krutony (zvyk z dětství. Pocházím z Moravskoslezského kraje), smažený kapr, bramborový salát. Večer ke stromečku chlebíčky, mísy, jednohubky (co se nedojí je pak druhý den ke snídani).
Oběd nedělám. Doma jsme hráli na zlaté prasátko 😉 A když už se něco mohlo ujídat, tak jedině bezmasé pokrmy - nejčastěji zmíněná hrachová polévka, co se vařila už ráno nebo cukroví.

ladie
20. lis 2015

@tymothy co známí jí vinnou klobásu, tak jich je 99% z Prahy.

xpila
20. lis 2015

@ladie Vidíš, my jsme oba čistí Pražáci a nikdy jsme vinnou klobásu neměli 😉

somalicats
20. lis 2015

@ladie U nás (Krkonoše) se vinná klobása dělala pro ty, kdo nejedli rybu (v naší rodině to byl děda). Malým dětem filé, větším dětem a dospělým kapr.

ladie
20. lis 2015

@xpila já už jsem taky xx let v Praze a vinnou klobásu bych a Vánoce nepozřela 😀 Jen, že když mi někdo řekne, že na Štedrovečerní večeři musí koupit vinnou klobásu, tak je ten člověk z Prahy :-/ Holt je to rodina od rodiny.

nininka23
20. lis 2015

@ladie 🙂 My jsme Příbramácí a vinná klobása nesmí chybět 🙂🙂

somalicats
20. lis 2015

U nás na Štědrý den ráno připravím na tácky cukroví, je i vánočka, takže si každý vybere, na co má chuť. K obědu většinou halušky se smaženicí (ty houby pro mě, děti ani muž je nejedí) a jinak nic nevařím, až večer dochystám večeři. To máme rybí polévku, kapra/filé či lososa pro děti a bramborový salát, zmrzlinu s ovocem. Na večer mívám v míse připravený ovocný kotejl, takže kdo má chuť, dá si.

somalicats
20. lis 2015

@ladie Já teda vinnou klobásu kupuju, ale na Štedrý den ji nedělám, pravda. Jedl ji můj exmanžel na Štedrý den, to jsem ji dělávala, on nemá rád ryby. Já ji mám ráda, ale občas ji udělám v průběhu roku, takže není důvod ji mít zrovna na Vánoce 😀

mafeska
20. lis 2015

Ráno vánočka/cukroví, v poledne nic (chci vidět zlaté prasátko = vinnou klobásu nemusím 😀 ), večer klasika hrachová polévka, br. salát a kapr. Přes den se ujídá cukroví.
Letos to bude o dost jiné, budeme s dcerkou samy takže k obědu to vidím na nějaký vývar a večer k tomu salátu hodím na pánev místo kapra kuřecí řízek 🙂

xpila
20. lis 2015

@somalicats My ji taky občas děláme, ale nikdy ne na Vánoce 🙂 Pro ty, co nejí ryby (což je jen sestry přítel - je Američan, ale stejně si vždycky aspoň symbolicky dá kousek kapra), se dělá řízek.

xpila
20. lis 2015

@ladie Ty my jsme vyloženě Pražáce, takže i X generací zpátky, a nikdy na Štědrý den nebyla. Pro mě to je normální jídlo, nic svátečního 🙂

phuskova
20. lis 2015

@xpila
@ladie
@somalicats my ji zas nejíme v průběhu roku, ale máme ji na vánoce, ale ne ke štědrovečerní večeři..ale spíš až o svátcích k obědu 🙂 A z prahy nejsme 😀

snow111
20. lis 2015

@tymothy My jsem z Krkonoš a prý je to dost známe v horách a východních čechách.

phuskova
20. lis 2015

@snow111 já pocházím z Turnova 😉

dendy88
20. lis 2015

@tymothy my jsme z liberce a jime vinnou klobasu 🙂

dendy88
20. lis 2015

u nas je klasicky na vanoce vinna klobasa, a druhy den se dela rizek k salatu a treba babicka z prahy ma klasicky rybu nebo rizek , vinnou klobasu nejededi o vanocich

lenjii
20. lis 2015

Na vánoce jíme rybu s bramborovým salátem. Já s dcerou lososa a manžel kapra, candáta nebo co máme zrovna 🙂 Polívku už si ani nepamatuju, co jsme loni jedli. Byly to naše první Vánoce co by naše trojčlenná rodina 🙂

pinkorblue_marcela
autor
20. lis 2015

@1nelinka Taky bych někam vyšlápla, leč jsem si nenašla partnera podobného gusta a moje kondička - vlastní leností samozřejmě - upadla na bod mrazu. Žampiony bych taky nepohrdla. 😀

mpbk
20. lis 2015

@pinkorblue_marcela my většinou jezdíme dopo lyžovat, letos už ne, to už bych se bála

pinkorblue_marcela
autor
20. lis 2015

@gracinka7 No jo, jak má někdo zvířata, pracuje se svátek nesvátek. Ale v domácím hospodářství se mají zvířata dobře a věřím, že Vám pro ně bije srdce, jinak byste takovou oběť nedali. Ještěže alespoň zasednete k vánoční štědrovečerní večeři. 🙂

pinkorblue_marcela
autor
20. lis 2015

@idefixik No to je výběr. Nejspíš je stůl taky bohatě osazený. 😉

pinkorblue_marcela
autor
20. lis 2015

@dendy88 Salát a klobásu? Možná myslíte taky tu vinnou. Já znám spíš, že se zůstávalo u smaženého, aby to bylo podobné nebo co. Kdo nejedl smaženou rybu, dostal smažený vepřový nebo kuřecí řízek. Ale v poslední době upřednostňuji stejně nesmažené. Tradice netradice.

pinkorblue_marcela
autor
20. lis 2015

@katka_mel Nechte si chutnat (nebo možná už jste po jídle). Taky se mi z těch příspěvků sbíhají sliny. 🙂

malloryy
20. lis 2015
Uživatel malloryy je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od malloryy.

U nás se v poslední době dělají i jiné ryby než kapr 🙂 Jinak klasika salát a ještě řízky :D a jinak většinou ještě děláme na předkrm játrovou paštiku

dendy88
20. lis 2015

@pinkorblue_marcela jj, myslim vinnou 🙂 rizek mame druhy den

petrasipkova1
20. lis 2015

My mame snidane cukrovi, strudl,vanocka. K obedu vinna klobasa, chleba. K veceri kapr, bramborovy salat a rybi polevka. Jen letos to bude jine, mama malinkou dceru, drzim bezmlecnou dietu a bezalergenni, tak to musim vsechno jeste promyslet 🙂

pafca4
20. lis 2015

my zrovna s manželem řešíme, jaká vánoční jídla zavedeme jako tradici, protože u nich a u nás se to trochu lišilo. Nakonec budeme mít následovně.Snídaně- Vánočka, cukroví. Oběd- jeden rok čočka (podle manžela), jeden rok houbový kuba (podle mě). Teda s tím kubou se musím přiznat, že mi zrovna moc nechutná 😀 ale přeci jen je to pro mě dlouholetá tradice. K večeři pak rybí polévka a kapr s bramborem (manžel bramborový salát nejí a jen pro sebe jsem líná ho dělat). Kapra dělám jak obalovaného pro manžela, tak po mlynářsku pro mě 🙂 Doma jsme dělávali ješttě hrachovou polévku k obědu,ale stačí nám rybí polévka k večeři 🙂

hance09
20. lis 2015

@tymothy ústecký kraj a jíme k večeři klobásu nebo řízky, v poslední době naši dělají i kapra