Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak nejlépe připravit děti do života?

jiri_wustenrot
7. zář 2017

Téměř 90 % všech rodičů přemýšlí, jak správně zajistit své děti a nepustit je do samostatného života s prázdnou, tento fakt vyplývá z průzkumu finanční skupiny Wüstenrot. Na trhu existuje celá řada spořicích produktů. Rodiče se často přiklání k bezpečným způsobům dodávajícím jistotu, a právě proto má největší oblibu stavební spoření. Pokud přemýšlíte, jaký z produktů bude pro vaše děti nejlepší, vyzkoušet můžete atraktivní tarify Kamarád+ či Kamarád od stavební spořitelny Wüstenrot. Novinkou je zvýšení věkové hranice z 18 na 24 let.

Řekněte nám svůj názor! A cokoliv vás bude zajímat nejen o stavebním spoření pro děti, nebojte se zeptat.

katka2111
7. zář 2017

Dobrý den, ráda bych se s vámi podělila o moji zkušenost s touto stavební spořitelnou...
Pře třemi lety jsme naší roční dceři založili stavební spoření. Připadalo nám to nejlepší úročení vkladu. V té době jsme bydleli v pronájmu a byli jsme schopni dávat peníze bokem. To se ale změnilo ve chvíli, když jsme se rozhodli jít do vlastního a začali jsme stavět nový dům. Jak už to bývá, tak se nám cena novostavby lehce navýšila a chybí nám k dokončení asi sto tisíc. Na stavebním spoření má dcera asi padesát. Proto nám připadlo nejjednodušší toto stavební spoření zrušit a peníze vybrat. Ale to jsme netušili, jaké to bude obrovský problém. Souhlasíme s tím, že nám budou odečteny státní příspěvky. Dostaneme jen to, co jsme sami vložili, ale stavební spořitelna si účtuje asi jedno procento z cílové částky jako pokutu - jak lidské... Každý rok si spořitelna vzala 360,- za vedení účtu, tak proč ještě platit pokutu?... Ale to největší překvapení bylo, že nás ženou před opatrovnický soud. Tohle všechno bude stát spoustu peněz a hlavně času. Takže důrazně varuji před uzavíráním smluv s touto společností!

luj89
7. zář 2017

@katka2111 pred opatrovnicky soud vas ,,hnat,, museli ze zakona..

78marcela
8. zář 2017

@katka2111 to by vas hnát musela kazda spolecnost, ze zakona je to určené, ze pokud penize vyberete driv, tak je potreba rozhodnuti soudu. Nejsou to totiz penize vase, ale vaseho ditete..
Rozhodnuti soudu neni potreba po radnem ukonceni sporeni, po tech sesti letech.

malinkaelinka
8. zář 2017

Jenže takhle stavebko funguje, ať ho máte u kohokoliv 🙂 než si vyberu nějaký finanční produkt, je potřeba si o něm, co nejvíce zjistit 🙂 já třeba s penězi že stavebka vůbec nepočítám, prostě každý měsíc někam posílám 1500, jednou za rok se dozvím kolik tam je, ale jsou to pro mě nedosazitelne peníze, prostě k nim nemůžu a hotovo. Pak mám ještě spořící účet, kam odkládám další částku a na tyhle peníze už v pohodě můžu v případě potřeby sahat bez jakékoliv sankce. Teď aktuálně nepracuju, takže na stavebko neposilam a peníze se sporiciho se hodili, ale nenapadlo by mě vybírat stavebko, to je prostě nevýhodné...

katka2111
8. zář 2017

Ano, máte pravdu. Je naše chyba, že jsme si pořádně nepročetli ty malý písmenka 🙂 v podmínkách smlouvy. A že je to takhle v zákoně. Prostě jsou to peníze, které jste darovali svému dítěti a nesmíte je vybrat dřív, i když je to pro dobro dítěte. A pokud to uděláte, spořitelna potrestá to dítě tím, že mu strhne z jeho peněz pokutu.

ninive211
8. zář 2017

@katka2111 Tak to potom nevarujte před společností Wüstenrot, ale před produktem stavební spoření jako takovým! Očividně jste si při uzavírání smlouvy nezjistila bližší informace a nepřečetla podmínky k tomuto finančnímu produktu, tak to se pak nemůžete zlobit. Stavební spoření je produkt vhodný na střednědobé spoření (maximálně těch 6-8 let), pokud víte nebo reálně předpokládáte, že budete peníze potřebovat dříve, není to vhodný produkt, protože za předčasné ukončení jsou stanovené sankce, jak sama píšete. Je potřeba si při investování stanovit priority, pokud vycházíte s penězi tak tak a nemáte vytvořenou dostatečnou vedlejší rezervu a předpokládáte, že v nejbližších letech budete potřebovat likvidní peníze, pak nejdu do stavebního spoření, kde jsou peníze vázané na účtu a "nemohu" na ně sáhnout. V tom tkví nevýhoda stavebního spoření. Pokud chcete mít peníze relativně dobře zhodnocené (ne 0,5% na "spořícím" účtu) a zároveň v podstatě kdykoliv k dispozici, tak se hodí investovat do ověřených fondů.

78marcela
8. zář 2017

@katka2111 ona je to celkem znama vec, bylo kolem toho dost kauz. Stavaly se pripady, ze rodic diteti penize vybral, dite pak sporitelnu zalovalo a sporitelna musela pak ty penize detem vyplacet. Takze se udelala opora v zakone, aby se to nestavalo.

luj89
8. zář 2017

@78marcela nebo kdyz jeden rodic spori a druhy to nasledne vybere pro svoje potreby...

poah
8. zář 2017

Prave z vyse uvedenych veci bych stavebko diteti nezakladala, tech par kacek,co dostanes na statnim prispevku mi nestoji za ta vsechna omezeni. Je jen ma dobra vule,zda diteti sporim nebo ne a nesouhlasim s tim,ze to jsou automaticky penize ditete a vy na ne nemuzete sahnout. Nikdy nevite,co se vam v zivote stane,staci autonehoda, nahla vazna nemoc,...vypadne vam pravidelny prijem a spousta rodin je v te chvili namydlenych,protoze nemaji uspory. Ne vyzdy to rodice vyberou na chlast a cigarety,ale treba na to,aby mohli dal splacet hypoteku a neskoncili s deckama pod mostem!!!

smallklara
8. zář 2017

Je mi líto, ale vše, na co si katka2111 stěžuje, je naprosto určitě uvedeno v podmínkách při uzaření smlouvy. Byť to osobně považuji za naprosto hrozné podmínky, je pouze jejich věc, že si toto nepročetli a nevykašlali se na to jako na nepřijatelné. Snad ta "malá písmena" četli aspoň při braní hypotéky u banky.
Osobně bych šla prostě do spořicího účtu, MOŽNÁ do investičních fondů...

78marcela
8. zář 2017

@smallklara ty podminky ted uz nejsou tak spatny. Pokud clovek spori celych sest let, tak k zadnemu soudu nemusi. Musi jen v pripade predcasneho ukonceni smlouvy. Jinak je stavebko stale nejvyhodnejsi, co se tyka zhodnoceni. Zadny sporici ucet nenabidne tolik procent. Ale je to samozrejme vhodne v pripade, ze ma treba na sporicicm uctu nejakou rezervu, kam sahnout pro nenadale pripady..mit stavebko jen jako jedinou rezervu je blbost.

verdos
8. zář 2017

Nějak nechápu souvislost nadpisu s textem pod tím. Dětem spoříme (jinde než u Wustenrotu - tam máme špatné zkušenosti hned se dvěma zástupci, i když už je to delší dobu...), ale to, že dítěti dám nějaké peníze do začátku dospělosti, ho přece jinak nepřipraví. Navíc pokud nebude mít nějaké návyky, morální hodnoty, atd. tak peníze třeba hned rozfofruje a co z toho? To není žádná příprava na život. Může to být dobrá pomoc, to ano, ale příprava spočívá v něčem úplně jiném.
Asi jako v tom čínském přísloví s lovením ryb...

katka2111
8. zář 2017

@poah
Děkuji. To jsou přesně moje slova.

katka2111
8. zář 2017

@smallklara Když jsme podepisovali hypoteční smlouvu v Raiffeisen, tak nás náš bankéř upozornil, že to bude trvat asi hodinu. Nechápali jsme s manželem proč... A bylo to tak, že s námi celou asi desetistránkovou smlouvu přečetl a vysvětlil všechny výhody a také nevýhody se smlouvou spojené. Při podpisu smlouvy o stavebním spoření tohle vůbec neproběhlo. Klasické vytištění spousty papírů s ukázáním, kde to máme třikrát podepsat. Ale uznávám, než něco podepíšu, musím si to všechno přečíst. moje chyba. Jo.

ditevbyte
8. zář 2017

@78marcela ty podmínky jsou naprosto idiotské. Jaký je rozdíl, jestli to rodič vybere po šesti letech a rozfofruje nebo když to rozfofruje už v půlce? Nehledě na to, že asi málo rodičů závislých na automatech apod. zakládá dětem stavebko... Jedna věc je opatření, aby k tomu měl třeba přístup jen ten rodič, který spoří druhá věc tahle nesmyslná buzerace.

78marcela
8. zář 2017

@ditevbyte driv to bylo, ze museli rodice k soudu vzdycky. Nastal razantni ubytek stavebek, tak to zakon zmirnil aspon takto.
O tom, jestli to ma nebo nema logiku, o tom nepolemizuju. Vic zakonu ji nema😀

soleilll
8. zář 2017

@jiri_wustenrot Odpovím na otázku zakladatele... Stavební spoření mi jako produkt pro zhodnocení finančních prostředků v dnešní době nepřijde jako ideální. Když vím, že min. 6 let na peníze nechci šáhnout, vložím je radši do dluhopisů nebo dobrých fondů, kde nejsu poplatky za vedení účtu a úrok/výnos je zajímavější. Navíc předpokládat, že konečná suma bude opravdu použitá (a hlavně použitelná) na stavění nebo bytové potřeby, jak název produktu napovídá, je směšné.
Momentálně dětem nespořím, protože naše finanční situace to nedovoluje, ale až se vrátím do práce, určitě budu kombinovat několik produktů. Ani jeden zřejmě nebude stavební spoření.

ditevbyte
11. zář 2017

@78marcela to je bohužel pravda. Ale konkrétně tenhle zákon mě nesmírně vytáčí. Z představy, že dětem budu spořit (což není úplná samozřejmost) a ve chvíli, kdy peníze budu z nějakého důvodu potřebovat uvolnit, se budu muset obhajovat před soudem, je mi na blití. Navíc když si k tomu přidáš, že u toho soudu je osoba, která "hájí zájmy" dítěte. Osoba, která moje dítě v životě neviděla, ho bude hájit proti mně - jeho matce. Zvrhlejší zákon snad neznám.

jiri_wustenrot
autor
11. zář 2017

@katka2111
Pěkný den,
poplatek za ukončení stavebního spoření je nepříjemný. Ale je nutné si uvědomit, že smlouva o stavebním spoření je střednědobý produkt. Stavební spořitelna se zavazuje tyto prostředky zhodnotit. A pokud by velké množství klientů ukončovalo předčasně své smlouvy o stavebním spoření, nebylo by možné dostát garantovaného zhodnocení prostředků.

Pokud se podíváme na termínované účty, případně spořicí účty s výpovědní lhůtu, tak v drtivé většině naleznete také poplatek za předčasné ukončení smlouvy, případně nakládání s prostředky mimo dohodnutý termín ukončení daného produktu.

Pojďme se podívat na situaci z pohledu legislativy. V případě ukončení smlouvy dítěte, vyžadujeme souhlas obou rodičů. Ve specifických případech, kam se řadí i ten Vás případ, zákon o stavebním spoření vyžaduje dokonce kladné posouzení opatrovnického soudu.

Je mi líto, že máte naší společnost spojenu s nepříjemnou situací. Jedná se ale o standardní postup, který dodržují všechny stavební spořitelny.

jiri_wustenrot
autor
11. zář 2017

@poah
Pěkný den,
sjednání smlouvy o stavebním spoření je určitě přínosem pro naše děti. Naše děti tak učíme, že peníze člověk musí zhodnocovat. A i těch „pár kaček“ pravidelně vkládaných, může na konci spoření vytvořit zajímavou sumu. Smyslem stavebního spoření není nahradit rezervu rodiny na jiných finančních nástrojích.

Život občas bývá jak na houpačce, souhlasím s Vámi. V takovém případě, je vhodné využívat dalších nástrojů, aby situace, kdy jsme zrovna „dole“ nás moc nebolela.

Jedním z nástrojů je tvora rezervy. Rezerva nejsou prostředky dítěte, a proto je nespoříme na produktech, které jsou dětí. A zde můžeme plynule řešit výpadky z příjmů a neplánované vyšší výdaje.

Dalším nástrojem je sjednání pojištění - například životní pojištění, rizikové pojištění k úvěru, které nám umožní překlenout těžkou situaci spojené např. s autonehodou, vážnou nemocí a podobně.

jiri_wustenrot
autor
11. zář 2017

@verdos
Pěkný den,
souhlasím s Vámi, že titulek je o něco více obecnější než samotné téma, o kterém tu diskutujeme. A spíše mluvíme, jak píšete, o pomoci při stavění se na vlastní nohy.
Osobně si nemyslím, že dát dítěti peníze do začátku dospělosti ho nepřipraví. Je pravda, že malé dítě ještě peníze a jejich hodnotu příliš nevnímá. Ale již školák v první třídě je schopen si z kapesného spořit prostředky (je dobré začít na malém, ale pravidelném kapesném). A pokud náš syn nebo dcera chodí na brigády, může spořit společně s námi. A tím získává návyky a morální hodnoty. Dítě velmi často kopíruje rodiče, i když si to často nechceme přiznat. Takže pokud my doma spoříme, je vysoce pravděpodobné, že naše děti budou také spořit.

jiri_wustenrot
autor
11. zář 2017

@soleilll
Pěkný den,
děkuji za Váš názor. Stavební spoření je bezpečný produkt. Stavební spořitelny musí investovat s minimálním rizikem. Proto stavební spořitelny nemohou konkurovat zhodnocení, které nabízí podílové fondy. Je ale potřeba si pamatovat, že investiční fondy mohou dosáhnout i záporného zhodnocení (jdou do vyššího rizika). Proto je dobré jednotlivé investice rozkládat s ohledem na riziko dané investice.
Máte pravdu, že zpravidla klienti nenaspoří dostatek vlastních prostředků, za které by koupili rodinný dům, nebo byt, pokud jejich úložky nejsou ve vyšších částkách. Díky výhodnému úvěru s garantovanou úrokovou sazbu mohou dofinancovat chybějící část.
Mnoho našich klientů využívá naspoření prostředky k řešení bytové problematiky. Často naši klienti s úsporami, které u nás naspoří, zrealizují rekonstrukci svého bytu, domu. Nebo s pomocí stavebního spoření a výhodného úvěru koupí byt či dům, nebo začnou stavět.
Rozhodně ale nelze očekávat, že z měsíční úložky v řádek stokorun lze za šest let lze naspořit částku odpovídající nákladům na výstavbu rodinného domu.