Kolik stojí školák?

jiri_wustenrot
3. říj 2017

Zkusili jsme si doma spočítat, na kolik přijde nástup dítěte na základku. Dva synové ze čtyř už jsou školou povinní, takže jsme zhruba v polovině cesty 🙂. Základní vybavení do školy, na výtvarku, tělocvik, obědy, družiny při současných cenách přijde minimálně na 6 000 Kč. A to je ještě skromná varianta bez kroužků. Šetřili jste na tyto výdaje dopředu?

ivular
3. říj 2017

6000? A ta družina a obědy je v té
částce kalkulována na kolik měsíců? Protože až taková suma se mi nějak nezdá..

chrobacik13
3. říj 2017

6000 je fakt minimální suma,co se prvn'áka týče🙂

ladyhacek
3. říj 2017

- syn chodí tedy zatím do školky, ale tan ás měsíčně výjde na 1.500,- (1.700,- i s odpolendí svačinkou) a skoor každý týden mají nějakou činnost 50-100,-
Jsme zvědavá kolik pak bude škola

betelgeuzz
3. říj 2017

Ono asi záleží jak kde, ale mně ta částka příjde taky přehnaná. Největší položkou byla aktovka, tu máme za 1300, ale některé jsou i přes 2 tisíce. Pouzdro, pastelky, nůžky asi 500. Na výtvarné potřeby jsme platili 350 kč, oblečení do tělocviku není potřeba speciální, jen tričko, tepláky, cvičky (to jsme měli i do školky). Obědy se platily i ve školce, a i kdyby bylo dítě doma, musím mu dát něco k jídlu, takže bych to nezahrnovala do nákladů na prvňáka. Družina je u nás 150 na měsíce a platí se na 2x, takže v září 600. My jsme se vešli do 3 tisíc a aktovku člověk kupuje většinou dopředu, takže nebyl důvod nějak šetřit na září.

smardik
3. říj 2017

mám momentálně prvnáčka a druháčka a teda největší položka byla aktovka-to ano mají ji za cenu cca 1 500, to jsem kupovali napůl s babičkou. ale jinak to hrůza nebyla-věci do výtvarky, pouzdro i obaly cca 1 000 Kč + teda papuče a boty do tělocviku-to taky cca 500 kč, jinak jsem nic speciálního do tělocviku nekupovala, vzal si prostě ze skříně tričko, tepláky nebo kratasy. Obědy nepočítám, ty se platí i ve školce nebo pokud by jedli doma utratím víc za jídlo. Družina se u nás platí pololetně, takže do konce září se platilo 500 Kč

barus.8
3. říj 2017

Já teda mám zatím předškoláka, ale dotaz mě zaujal a zeptám se, jak je to u Vás? U nás teď paní uč. v červnu vybírala od rodiču prvňáčku 1000,- na pomůcky. Chce mít vše jednotné (podprdelníky, prostírání, složky, pastelky, barvy, lepidlo, nůžky,....). Teď měli rodičák a opět chce peníze na další pomůcky, papíry apod. Mám tyto informace od nejlepší kamarádky, její dcera je prvňačka. Je to běžná praxe i jinde nebo jsou to jen nároky p. uč.? Díky za každou odpověď

smardik
3. říj 2017

@barus.8 asi nároky paní učitelky, u nás teda takhle nevybíralo nic na pomůcky, prý mají na každé dítě ted nevím zda 200 nebo 300, za to koupili sešity, výkresy atd. a zbytek rodiče-pastelky, fixy, vodovky. mám 2 děti ve stejné škole-1 a 2 třída, u každého byl seznam trošku jiný-jeden písmena dostal, druhý kupoval, jeden dostal plastelínu a druhému jsem kupovala já, ale +- to fakt vyšlo stejně u obou finančně

betelgeuzz
3. říj 2017

@barus.8 u nás se vybíralo v 1. třídě 350, ale za to se koupilo všechno do výtvarky, my už nekupovali nic, jen výbavu pouzdra. Během roku se už nic neplatilo. Letos v 2. opět 350.

hojda
3. říj 2017

@barus.8 U nás se také vybírá 1000,- do třídního fondu. Je to na celý rok na výlety, vstupné, nějaké sešity, ale většinu pomůcek se děti kupují ještě mimo toto, dostanou seznam a podle něj se nakupuje.

zuzineckah
3. říj 2017

@jiri_wustenrot to myslíte za jednoho, nebo za oba?
Nejstarší dítě teda základku letos končí, ale řekla bych, že tak ty tři tisíce byly odpovídající. Šetřit jsme na to nemuseli, je to výdej, který jsme bez problémů zvládli z běžného příjmu. Mnohem náročnější období než první třída, řekla bych, je posun do vyšších ročníků 😀 nároky stoupají úměrně třídám 😀

eldzej
3. říj 2017

obědy, družina, každý den 2 svačiny, 1000kč do fondu, papuče, boty na cvičení, batoh plus nějaké pomůcky, pár kousků oblečení-do školky chodila spíš v legínách a teplákách, 300 na focení atd. atp...no lítá to jako blázen.. Těch 5-6tis. u nás padlo... naštěstí jsem měla našetřeno.... teď se mi zdál sen, že začalo sněžit a holky nemají zimní boty;)

zebra2009
4. říj 2017

Asi záleží, co se do těch výdajů všechno zahrne...my zařizovali synovi i nový pracovní stůl, židli, vybaveni do stolu na doma, potom taková ta klasika aktovka a věci dle seznamu...na tělocvik u nás požadují salovky, takže 1300 jen za boty na telocvik hned pryč, ale tak chodí v nich i na sportovni kroužky, takže je určitě využije...tridni fond a družina stoji vsude jinde, to samé kroužky jsou v cenové relaci za pár set nebo pár tisíc korun...nam by tedy 6000 nestačilo, ale nepopiram, že jsme to pro syna všechno nemohli pořídit levněji a nebo taky vůbec...tady na tu otázku nelze odpovědět fixní částkou, protože každý dle svých možností a názorů...ale počítat do toho obědy a svačiny je nesmysl, dítě jí, i když sedí doma...😉

puresin
4. říj 2017

@barus.8 U nas v cervnu vybirali 1000,- na knizky, sesity apod., a par veci na vytvarku a penal jsme si pak vybavili sami. Ale 2000,- mi prijde docela dost, prvnaci by meli mit vsude vsechno cca stejne a u nas tech 1000,- staci.. 😕

puresin
4. říj 2017

@jiri_wustenrot My na skolu sice nesetrili, ale vetsi polozky jsme porizovali uz driv (napr. vybavenou aktovku za 3500,- dostala dcerka uz k dubnovym narozeninam).
Takze zari nas vyslo na:
krouzky v ramci druziny na pololeti 2300,
zaloha na pomucky 1000,
druzina na pololeti 800,
strava na mesic 600,
dalsi veci na vytvarku/hudebku, obaly apod. 1000,
komplet veci na telocvik 2000.
A radsi nepocitam “slusne” obleceni do skoly, ktere se od skolkoveho diametralne zmenilo. 🙂

lucie_91
5. říj 2017

My jsme se vešli v pohodě do 3000. Jde o to, jak rodiče nakupují. Jestli vezmou aktovku za 3tis, papuče za 500, vodovky za 200 apod nebo aktovku za 1000-1500, papuče za 150 a vodovky za 40... Oblečení to samé... je rozdíl vzít triko za 500 nebo za 150... Takže je to vážně velice individuální.

lucie_91
5. říj 2017

@betelgeuzz Přesně tak, taky jsme to tak měli.