Roční dítě pozdě usíná a pozdě vstává, nevadí mu to zdravotně?

kukokuko
28. čer 2018

Zkušené matky,
nedá mi to a zeptám se..Není divné, že s ročním dítětem vstávám běžně v 10 i později, např. v 11? Usíná nám pozdě, ve 22 až ve 23. Během spánku většinou 2x kojím. Od narození to má podobně...Začínal na usínání mezi 21 a 22 a spal dlouho s jedním až dvěma kojením. Mě to upřímně teda vůbec nevadí, jsem naprosto spokojená. Prcek je veselý a vypadá spokojeně, ale i tak si říkám, jestli mu to nevadí po zdravotní a vývojové stránce. Naše pediatrička mi říkala, že takto je to špatně, protože nejzdravější je spánek před půlnocí. Taky aby pak prcek neměl problém až bude vstávat ráno do školky, no znáte to..
Předem díky a ať máte pohodu..

kamino
28. čer 2018

Prcek to mel a ma stejne.. ted mu bude.6 o.vikendech chodi.spat bezne kolem pulnoci, v tydnu.do 22 hodin,.v pul 7 vstava.do.skolky.

bacika
28. čer 2018

@kukokuko Taky jsme to tak měli. Jo říká se, že důležitý je spánek před půlnocí. Pomalu postupně bych mu to začala upravovat. Vzbudila bych ho třeba o hodinku dříve a o hodinku dříve ho dala spinkat a po nějaké době, až si zvykne, tak zase posunula o další hodinku třeba a tak postupně. trvalo mi to asi půl roku, ale stáhli jsme to na 19 hodinu 🙂

letadylkokane
28. čer 2018

@kukokuko mame taky sovu. Od roka nam neusne driv nez v pul desate vecer a vstava tak v osm, devet. Je to sice masakr, ale jsem rada, ze nechodi spat v sedm a nedovadi od sesti od rana 🙂 Ted jsou ji dva, zacneme to postupne trosku rovnat, ale nevim. Ma to po nas, oba ponocujeme.

kukokuko
autor
28. čer 2018

@letadylkokane
Jasně, stejné jako u nás, taky jsem oba spíše sovy🙂 Mě to právě naopak dost vyhovuje, i když tak od osmi večer se pak už těším až usne a já budu mít konečně chvíli pro sebe...Takže to začneš rovnat až teď ve dvou letech s přípravou na školku?

letadylkokane
29. čer 2018

@kukokuko Jojo, pokusime se o to, ale vubec nevim, jak to pujde. Bavi nas spolu blbnout do vecera. Je to takovej cas pro nas jako pro rodinu. Nechci nam ho vzit.

dora13
29. čer 2018

Ja treba musim rict, ze u nas vsechny pokusy o zasah do rezimu, ktery si dite nastavilo, skoncily fiaskem a takova ta ocekavani jako “bude driv vstavat — pujde driv spat” zpravidla dopadly tak, ze sli spat ve stejny cas, ale treba od peti byli naprosto nesnesitelni, pripadne nam v sest nekde na hodinu vytuhli a pak strasili do pulnoci. Takze za me — zatim bych neresila, pises, ze je v pohode, prospiva a vsechno, takze pokud to vyhovuje i vam, nechala bych to zatim, jak to je. Nez pujde do skolky, tak se mu mu rezim tisickrat zmenit, takze je to fakt predcasne stahovani kalhot.

budilinka
29. čer 2018

@letadylkokane Libi se mi, jak jsi napsala, ze to ma dcerka po vas. Ja a otec moji dcerky jsme naprosti skrivani a dcerka je sova jak vysita. Tak jsem se nad tim podivovala jak mohou 2 skrivani mit sovu a moje maminka lekarka mi rekla, ze tohle se nededi jako krevni skupiny 😀

swetlusska
29. čer 2018

Já bych nezasahovala, ať si spí jak dlouho chce, když mě nenechá klid večer, tak ať si pospí dlouho ráno 🙂 Však to za chvíli zase třeba změní. U nás je taky malá sovička a rodiče skřivani. Takže chvilku pro sebe večer nemáme zatím fakt nikdy, většinou usneme dřív než dítě 🙂

kukokuko
autor
29. čer 2018

@letadylkokane
Přesně tak, jako u nás🙂

wenduliks
29. čer 2018

Syn to mel taky tak. Az do 3let. Pak se mu to pomalu zacalo menit,az s nástupem do skolky zacal vstavat v 7h.

sisinka74
Autor odpověď smazal
Zobraz
sisinka74
29. čer 2018

A jak se to teda dá upravit? Protože je jasné, že malou nedám spát až v deset večer, ale už v osm jsme v posteli a stejně usne nejdříve ve třičtvrtě na deset. Ať ji dám spát v osm, v devět, nebo o půl desáté. Vstává pořád stejně. V sedm ráno. Ať usne v jakoukoliv dobu. Třeba v jedenáct večer, nebo výjmečně v devět. Po obědě spává ve školce, budí je tam pravidelně ve stejnou dobu. V osm večer vytuhne, jenž když nespí přes den, ale to je s ní to odpoledne k nevydržení. Takže to rozhodně odbourávat nebudu.
A proč se teda ptám? Protože se tcháni a naši pořád diví, že tohle by nesnesli. Že oni řekli po večerníčku dobrou noc, zavřeli pokoj a všichni jsme byli potichu a spali. Já říct v sedm večer dobrou, tak máme zbořený barák. Malá je prý rozmazlená. Tak nevím, ale nějak se tím netrápím.

0
Odpověz

elu
29. čer 2018

náš skoro tříletý má od roku reim...že jdeme spát kolem desate...ale usna klidne az kolem dvanacté a spíme taky celý dopoledne ...mě to vyhovuje náramně...ale...ted mame dva mesice na to,aby se naucil vstavat do školky...ale vím, že u dcery, která bya to same to slo hladce

biedronka10
29. čer 2018

Necetla jsem komentare, ale tezce zavidim. Nase mala usne kolem 22,30 a budi nas uz dobrych 14 dni v 5 rano a to v noci 2x kojim. Obcas si strihne Snidani s huhlou uz nekde ve 3 a je vyspata. Kdyz se k tomu prida celodenni frmol prace v domacnosti, vypomoci a jineho zarizovani, tak ja vetsinou byvam zrala se oprit nekde o sloup a zalomit Mr. Beana 😀

anetka1701
29. čer 2018

mně přijde ze to že nejzdravejsi je spánek do půlnoci je kravina... říkala to vždycky moje máma, ale podle mne jde o podobnou pitominu jako že spicaty bricho znamena ze čekám kluka 😁😁 o jakou půlnoc jde? a co letní čas? a když usnu v 5 a budu spát do pulnoci a pak celou noc vzhuru tak budu nejzdravejsi? 😁😁 telo nezná hodiny, telo zná režim... pokud režim vyhovuje, neřešila bych... furt lepší než aby dítě chodilo spat v 7 a pak cumakovalo od peti rano...

kukokuko
autor
29. čer 2018

@biedronka10
Ty bláho, to je mazec, že spí tak málo a stačí jí to...Tak to asi spí přes den, nebo taky ne?

zuzanka88888888888888
29. čer 2018

U nás to samé v podstatě od narození. Snažili jsem se to různě posouvat, ale vždy si to zase hodil zpět. I když se mi ho povede občas uspat relativně brzo ( třeba v 21:00 )stejně se před devátou nevzbudí, není problém kolikrát aby spal skoro do oběda. Poslední dobou usíná mezi 23:00 a 24:00 a vstává v devět až deset. Přijde mi, že je to pro něj přirozené. Pokud usne dřív než je zvyklí, je neklidný, budí se a ten pořádný spánek má stejně až v tu "jeho dobu". Tedy myslím, že prostě je to jeho vnitřní nastavení a nic s tím nic nezmůžeme. Líbí se mi, že se ráno vyspím, ale zase nemáme pro sebe s manželem večery, což jiným dost závidím, nebo si večer nepoklidím a tak. A ráno jelikož jsem také sova, nehrozí, že si přivstanu a budu uklízet. Občas jsem také měla pocit, jestli to není nějak špatně, ale když vidím jak rádi oba s manželem ponocujeme, tak si říkám, že těžko budeme mít dítě které bude jiné 😃 I jsem si například všimla, že stejně jako manžel, má syn pomalý začátek dne. Po vzbuzení se nejraději ještě nějakou dobu válí a dlouho najíždí do použitelného režimu. Zatímco večer, mu jde vše nejlíp, je nejkreativnější, nejvíc ho vše baví atd. někdy si říkám, že až vyroste, bude mít asi nějaké povolání, které se dělá převážně v noci 😃

dora13
30. čer 2018

@sisinka74 tchana a tchyni bych odeslala do patricnych mezi, je to tvoje decko a tvoje vec, oni uz si svoje vychovali, to v prvni rade. A v druhe rade moc nechapu, proc chodite spat v osm, kdyz vis, ze driv jak v deset neusne? Vzdyt to je hrozna ztrata casu, vubec si nedovedu predstavit, ze by se mi chtelo stravit dve hodiny denne “uspavanim”, proste bych s ni chodila az v tech deset. Navic, pokud si budete po te osme treba jeste hrat, misto aby lezela v posteli, tak se treba vic unavi a usne driv🤷‍♀️

zarecna
30. čer 2018

AK ti tento rezim vyhovuje je to OK. MNa by slahlo.Ale to som ja. Ja mam doma trojrocneho a rocneho a budim ich dokonca rano o 6:30 ( a to miluejm dlho spat), aby isli spat na obed spolu a dokonca mam liit aj na obedny spanok, aby boli v posteli o 8smej vecer a spali. Ja som sova tiez a mne vyhovuje, ze aspon vecer mame s muzom pre seba a v klude pozrieme serial, dame vino...etc.
@sisinka74 Mam starsieho v tom veku tiez nezaspi uderom 8smej, ale sam lezi v izbe, cita si tam a do 8:45 je vacsinou tuhy, to uz mame s muzom pozrety jeden diel. Dr. Housa. :D SKor ako menit cas uspavania, ekd to amlej nejde, by som skusila ju naucit zaspavat samu.

Inak, ze sa take ponocovanie urpavi skolkov, nie je rpavda, Urpavi sa rpavidelnym rezimom a vstavnaim v rovnaky cas...a to sa da dosiahnut aj doma...

elikup
30. čer 2018

Žije v jinem časovém pásmu, říkám 🙂 Meni se to porad a porad a porad...

slimacikmia
30. čer 2018

Spánok do polnoci je dôležitý kvôli rastovým hormónom, melatoninu... Ich tvorba súvisí s cirkadiánnymi rytmom, ktorý máme v sebe geneticky zakódovaný. Znamená to zjednodušene - je tma, začína produkcia týchto hormónov, ALE! len ak človek spí, inak sa to rozhodí a to potom nie je dobré. U detí by som bola zvlášť opatrná, o nedostatku týchto hormónov nájdete na nete kopu článkov, priložím sem nejaký
https://www.tribune.cz/clanek/18316-melatonin-j...

biedronka10
30. čer 2018

@kukokuko jo tak pres obed hodinku, jenze z prpvizornich duvodu vlastne spi v kuchyni, takze tam nemuzu varit a musim jit delat jiny veci a to se pak probudi a rve ze ma hlad a ja musim honem varit 😀 a to se pak slusne zapotim

biedronka10
30. čer 2018

@kukokuko jinak je cila a asi ma naspano za tech 9 mesicu v brise a uz vubec ji netrapi, ze mame deficit i my 😀

sisinka74
30. čer 2018

@dora13 dávám v osm, protože ji třeba pustím pohádku a ona ji v klidu poslouchá a já si můžu dělat svoje věci. Nebo se díváme spolu, nebo se nedíváme a vykládáme si. Pro mě docela relaxace, u které ležíme a já si v podstatě spočnu taky. Ale pokud bych ji nechala si hrát do devíti, jako že ona si sama hrát nechce, takže musíme s ní, nebo bychom byli někde venku, bude tak rozdivočelá, že usne až kolem půlnoci. Mám vyzkoušeno. Prostě v osm večer je klidový režim. A myslím si, že i když nespí a třeba jen odpočívá a nedivočí, už to je dobře.

sisinka74
30. čer 2018

@slimacikmia růstový hormon, to jako že moc nemusí vyrůst? Toho bych se nebála. Malá měla ve 3 letech už 107 cm. Vypadala jak skoro pětileté dítě DDD

dora13
30. čer 2018

@sisinka74 jasne, tak to pak jo, ja si buhviproc predstavila, jak lezite v posteli a dve hodiny koukate do tmy😀 Klidovy rezim mame od osmi taky.

sisinka74
30. čer 2018

@dora13 tak to bych nedala ani já DDDD

kackakastanka
30. čer 2018

@anetka1701 kravina to není, ale je to mysleno hlavne pro dospele, ze se ma chodit spat před pulnoci, a rano potom stavat, jsou tak nastaveny zivotni biorytmy uz z davne doby, mame to tzv. v krvi a ano, souvisi to s tmou venku a s vyplavovanim hormonu, atd., třeba lide, co pracuji na nocni jsou tim vlasne trvale oslabovani, není to v poradku z hlediska přirozeného bioritmu člověka, lidskeho tela…, dlouhodobe mysleno, a jasne, ze to neznamena, ze když usnes v pet a od pulnoci budes tancit, ze je to tak spravne, to je hloupost..., je to mysleno pro jeden spanek denne u dospeleho člověka...

a co se prcku tyka, tak ja tomu nechavam vony prubeh, spat ani vstavat nenutim, pokud to není nutne, a jak uz psano vyse, deti si to stejne meni každý tyden, mesic, porad se to meni a porad se to upravuje..., az bude potřeba vstavat do skolky, budete vstavat, ted bych to neresila, zadny negativni vliv to na nej nemá, jen je dobře, aby dobře jedl, často se hybal, a byl venku, ostatní se podda...

kukokuko
autor
30. čer 2018

@zarecna
Já jsem právě nadšená...Prcek je všude s námi, doma u TV jsme večery netrávili nikdy. Chodíme na dlouhé procházky s pozdním návratem, cestou posezení v hospůdce i s tím vínkem, návštěvy, výlety atd. atd..Prostě je to parťák, který nás nijak neomezuje, neměnila bych.😉

penelopaw
28. lis 2018

Rozhodně bych neřekla, že je dítě rozmazlené, jen proto, že to máte v rodině jinak než někdo jiný (ať už kamarádka stejně starého dítěte nebo prarodiče). My to takhle měli u syna, ale valnou měrou to nebylo až tak jeho biorytmy, ale naší laxností vyžadovat jakýkoli režim a důsledně trvat na uspávání v sedm. Navíc to, že nám v obýváku "oxiduje" do noci, nám začalo vadit až později, hodně dlouho jsme to nevnímali jako něco špatného. A já osobně jsem velký spáč, takže za mne vstávání v 10 naprosto ideální. Problém pak ovšem nastal při vstávání do školky, chlapeček jim tam usínal při chůzi na procházce nebo při jídle. A my objevili novou dimenzi existence, když začal i večer usínat kolem té sedmé a my najednou měli celý večer sami pro sebe :D. Problém je, že pokud je takhle dítě zvyklé, tak se to samo od sebe nezlomí - u nás se to zlomilo tím vynuceným ranním vstáváním. Pokud tam žádný takovýhle "vnější" impulz není a chcete docílit dřívějšího usínání, tak je to pak o vaší důslednosti, vstávat ráno dřív a večer se prostě mořit s uspáváním. Ale pokud vám to takhle vyhovuje, tak bych tomu nechala volný průběh, dokud to prostě některá ze stran (vy nebo dítě) nebude vnímat jako problém 🙂.