Calibrum Baby Plan. Jak moc dopředu se má brát?
Ahoj, chtela bych poradit, nevite nekdo, jak moc dopredu se ma brat ten Calibrum baby plan? nikde jsem se to nedocetla, je tam jen, ze kdyz se planuje a prvni trimestr tehotenstvi, ale pred otehotnenim????
Stručné shrnutí
- Calibrum Babyplan se v diskuzi uvádí jako doplněk určený pro období plánování otěhotnění a pro první trimestr a výrobní příbalový leták uvádí užívání minimálně tři měsíce před plánovaným otěhotněním.
- V diskuzi byly zmíněny konkrétní alternativy a doplňky: kyselina listová (listovka) jako klíčový přípravek (denní dávka 400 mikrogramů byla v diskuzi uvedena jako dostatečná), Acidofolan a Acidum folicum Starlife, a po 12. týdnu přechod na Calibrum Mami.
- V diskuzi uživatelky hlásily vedlejší účinky Calibrum Babyplan (zácpa, zadržování vody a přechodné nabírání váhy, nevolnost) a zároveň pozitiva (lepší pleť, nehty, vlasy), a lékařské názory na užívání multivitaminů v předtěhotenském období se liší.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho před plánovaným početím mám začít užívat Calibrum Babyplan?
A: V příbalovém letáku a v diskuzi se uvádí doporučení užívat Calibrum Babyplan minimálně tři měsíce před plánovaným otěhotněním; jiné zkušenosti v diskuzi uvádějí začátek při rozhodnutí „zkoušet miminko“ a pokračování v 1. trimestru.
Q: Stačí brát jen kyselinu listovou místo komplexních těhotenských vitamínů?
A: V diskuzi byla opakovaně zdůrazněna důležitost kyseliny listové pro prevenci vrozených vad a byla zmíněna doporučená dávka 400 mikrogramů denně; někteří lékaři v diskuzi doporučovali pouze listovku a více důrazu na pestrou stravu.
Q: Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky Calibrum Babyplan podle diskuze?
A: Uživatelky uváděly zácpu a zhoršené vstřebávání (zejména kvůli obsahu železa), zadržování vody a dočasné přibrání, nevolnost až zvracení v některých případech, a také naopak zlepšení pleti, nehtů a vlasů.
Q: Lze užívat Calibrum Babyplan při užívání antikoncepce (HA)?
A: V diskuzi byly příklady žen, které užívaly Calibrum Babyplan i při užívání HA; zároveň se objevily názory, že při užívání HA má užívání multivitaminu omezený efekt, ale nikdo to v diskuzi kategoricky nezakázal.
Q: Kolik stojí Calibrum Babyplan a s čím se porovnávala cena v diskuzi?
A: V diskuzi byly konkrétní ceny: Calibrum Babyplan cca 119–123 Kč za balení (30 tbl.), Materna cca 199–200 Kč za měsíční balení, 3měsíční Materna balení v Brně kolem 500 Kč, Calibrum Mami cca 160 Kč za 60 tbl., kyselina listová na lékařský předpis cca 10 Kč, volně prodejná listovka cca 30–105 Kč podle značky.
Q: Co lékárnice nebo odbornice na výživu doporučily v diskuzi místo multivitaminu?
A: Lékárnice-specialistka na poradně porodnice.cz doporučila Acidofolan (cena do 50 Kč) a Acidum folicum Starlife (cena kolem 300 Kč) jako konkrétní přípravky pro kyselinu listovou.
Q: Jak postupovat, když multivitamin způsobuje přecitlivělost nebo nevolnost?
A: V diskuzi ženy doporučovaly vysadit Calibrum a užívat pouze kyselinu listovou, užívat vitaminy po jídle nebo přesunout dávku na jinou denní dobu, případně střídat užívání (např. obden) nebo konzultovat s lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- V diskuzi panuje shoda, že kyselina listová (kys. listová) je důležitá v předtěhotenském období a v raném těhotenství pro prevenci vrozených vývojových vad.
- V diskuzi je shoda, že názory lékařů a lékárníků ohledně nutnosti a rozsahu užívání komplexních multivitaminů v období snažení se o těhotenství se liší.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdí, že komplexní přípravky jako Calibrum Babyplan pomáhají připravit tělo pro zdravý vývoj plodu, zatímco jiní považují multivitaminy za komerční záležitost a doporučují spíše vyváženou stravu a pouze kyselinu listovou.
- Některé příspěvky uvádějí, že přírodní zdroje vitamínů jsou lepší, zatímco jiné v diskuzi podporují syntetické doplňky jako pojistku, zejména při špatné stravě nebo nechutenství.
Otevřené otázky
- Zůstává otevřená otázka, zda dlouhodobé užívání komplexních prekoncepčních multivitaminů (roky) významně zvyšuje šanci na otěhotnění.
- Zůstává otevřená otázka optimálního režimu dávkování (denně vs. obden vs. pouze v období plodných dnů) u žen, které mají vedlejší účinky.
Zmíněné značky a firmy
Calibrum Babyplan, Calibrum Mami, Materna, Acidofolan, Starlife (Acidum folicum Starlife), Pregnium, Gravital, Mamavit, Gynex, Femigard, Clomhexal, Pangamin, Centrum Materna, porodnice.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
Calibrum Babyplan, Calibrum Mami, Materna, kyselina listová (listovka, 400 mikrogramů uvedeno), Acidofolan, Acidum folicum (včetně zmíněného 10 mg/varianty), Acidum folicum Starlife, kontryhelový čaj (kontryhel, alchemilka), Clomhexal 50, Pregnium, Gravital, Mamavit prefolin, Pangamin, beta-karoten, vitaminy C, E, B12, zinek, železo, vápník-hořčík-zinek kombinace, užívání „3 měsíce před otěhotněním“ (příbalový údaj), střídavé/obdenní užívání, užívání po jídle pro snížení nevolnosti
Místa a osoby
Motol, Brno, porodnice.cz, Centrum Materna
tak to já myslím,že taky ne,schválně to doma nadhodím,opravdu to může jíst i taťka,ale neklapne to,stačím já na to..
Ahojte, já zatím papám calibrum tři měsíce. A chtěla jsem se zeptat holky jestli trpíte na akné, já mám totiž pocit že při užívání calibra se mi pleť zlepšila (beďarů už se nedělá tolik, pleť se mi pomalinku vyhlazuje a červené flíčky pomalinku blednou)tak jestli máte někdo podobnou zkušenost jako já 🙂
Ahoj, já začala brát Calibrum baby plan v listopadu. Zatím jsem ještě nevysadila HA. Jsem v poho a nemám žádné alergické reakce jako některé holky. Na své pleti nic nepozoruji, já s akné nemám problémy. Ale je pravda, že v Calibru je mnoho vitamínů, které nemáš v běžné stravě, takže je možné, že se ti zlepšila pleť, nehty nebo vlasy.
Pavča
Já když se ptala gynekologa na takové preparáty, tak mi řekl, že takové přípravky jsou sice vítečné, ale ne zcela vhodné pro každou nastávající maminu. Npsal mi acidum folicum - alias antianemikum alias vitamin B12 a musím říci, že jsem maximálně spokojená. Má se brát alespoň 3 měsíce před těhotenstvím a je prý nejlepší z prevence proti rozštěpům a ještě něčeho a to si teď nevzpomenu. Navíc se užívá jednou týdně jedna tableta, takže nemusím si ničit vlastní imunitu šíleným složením různých komlexních přípravků
ahoj, může se tedy brát babyplan pokud ještě beru HA. Chtěla bych ji vysadit na konci července a od sprna se začít snažit.
Ahoj gimulko,
úplně přesně to nevím,ale myslím, že to nemá smysl pokud HA bereš. Resp. určitě to neuškodí,ale asi ani nepomůže.
Ahoj holky.Dnes poprvé jsem otevřela vaši stránku a docela jsem se vyděsila.Od ledna se pokoušíme a od ledna jsem začala brát Calibrum babyplan.Beru jednu tabletu každý den.Není to moc. 😨 Doktor mi řekl, že ho můžu užívat, jinak nic.
rita: já si myslím, že to nevadí. My se snažíme od března 😉 Někdy si zapomenu vzít, takže ho vlastně ani denně nejím
Ahoj holky, ja bastim Calibrum uz asi 2 mesice, myslim si, ze vitaminy neuskodi. 😉
TAk jsem si včera přeci jenom ten babyplan koupila a budu ho střídat obden s listovkou. HA budu brát ještě měsíc tak kdyby se pak náhodou zadařilo hned po vysazení (no zas tak si nefandím) tak abych byla připravená.... 😉
ahoj,
já jsem bez HA již rok, beru Calibrum babyplan i listovku a stále nic. Doktorka se mnou zatím nic nedělá, počkáme po prázdninách a potom uvidíme...
ahoj,
planujeme miminko a proto jsem zacala brat calibrum. musim rict, ze se mi posledni dobou zlepsila plet, kvalita nehtu a vlasu se take zlepsila. Akorat trochu zacpa jako vedlejsi ucinek, ale staci par dni drzet Korinkovou dietu a je fajn... 🙂
Co se tyce vitaminu ma kazda z nas jiny pristup a nazor. Ja jsem spise takovy ten "prirodni" typ, pokud muzu tak bez chemie. Ale zase na druhou stranu musim uznat, ze abych do sebe dostala potrebne mnozstvi vitaminu, musela bych jist zeleninu a ovoce od rana az do vecera a presto by si telo nevytvorilo to co potrebuje.
Btw. Calibrum je bez vitaminu A!.Vit. A je pro vyvoj ditete nebezbezny (respektive jeho nadbytek). Jatra jsou sice uvadena jako vysoky zdroj prirodniho vitaminu A, ale nejsou doporucovana v tehotenstvi - jednak pro moznost predavkovanim A. Ale hlavne proto, ze je to cistici organ. Takze vsechny skodliviny, ktere zvire prijmulo, zustala prave v jatrech...
A jeste mozna malickost, po vit. A se nerodi otesanci... Z Acka asi toho moc nepribere, spise z B12 😉
Kazda z nas ma na to jiny nazor, kazda at si to prebere podle sveho... Je sice pravda, ze nase maminy ci babicky zadne vitaminy nebraly, ale zase na druhou stranu asi zily v trosku jinem prostredi .. at uz se tyka, cistejsiho ovzdusi, zeleniny a ovoce bez chemie, bez stresu atd atd...
Uprimne ... kolik je tu holek aniz by nemely nejakou alergii ci nejake chronicke onemocneni? ... 😖
já bych řekla, že calibrum obsahuje vitamíny,které rozhodně neuškodí a naopak pomohou proti vrozeným v 😎 adám, takže já užívám, ale další vitaminíny už do sebe neperu (kromě cečka), neboť všeho moc škodí a pak se fakt rodí 4avíce-kilová miminka
to Ačko se fakt v těhulství nesmí a játra také ne, a ještě jsem slyšela, že se nesmí používat samoopalovací krémy, že může dojít k potratu, ale to nevím proč, nevím co obsahují
Ahoj,
taky plánujeme mimi a beru Calibrum babyplan.Zatím mi vyhovuje. 🙂
U prvního mimi, jsem brala Gravital ( Maternu mi už předem zakázal doktor, prý se po ní rodí extrémně velká mimča), tak nevím..
A o těch samoopal.krémech slyším teda poprvé.....
Ahojky, taky papkám baby plan už tři měsíce, bez HA jsem měsíc...tak tajně doufám, že se brzy poštěstí 😎 Jinak s Calibrem jsem spokojená, žádný vedlejší účinky.
Ahoj holky, jen k té původní otázce: tak v příbalovém letáku píšou, že by se měl babyplan jíst MINIMÁLNĚ 😉 tři měsíce před otěhotněním.... no nevím jsem také spíš přírodní tip - ale pod vlivem koníka 🙂 jsem ho taky koupila 😀 Je fakt, že reklama udělá hodně 😀 😀 😀 (i když jsem myslela, že jsem imunní) 😀 😀 😀
Vy baštíte calibrum každý den? Přemýšlím nad nějakým menším ddávkováním...
ja jsem brala calibrum baby plan ted uz beru calibrum mami a beru to kazdy den...tak cca hodku az 2 po obede...ma se to tak brat tak co bych mimiskovi nedoprala prijemne prosteredi a hlavne zdravy vyvin...ma se brat jednou denne tak davky bych zbytecne nezmensovala..je to denni davka...neni to moc ale tak akorat.....ale jestli vazne chces zmirnit davkovani tak to zobej kazdej 2 den no....ale osidis mimiska o jeho davku sily...
...já teprve chvíli, ale mám pocit, že mám jakoby silný PMS (bolest břicha, prsa už 10 dní předem) může to být tím babyplánem?! - púozoruju to od té doby....
Ja to beru od brezna,to jsme se zacali snazit.Dokonce se v kvetnu povedlo,ale bohuzel jsem potratila.Snad to vyjde priste.Ja zadne vedlejsi ucinky nepozoruju.Je mi dobre.Taky piju kontryhel,posiluje delohu. 😉
ahoj holky, bylo některé z vás po CBP špatně?? Nevím, jestli moje nevolnost a zvracení můžu přisuzovat CBP a nebo začít pátrat jinde...díky L.
Ahoj luzza, možné je všechno, ale já bych spíš hledala příčinu někde jinde.. 😨
Já teda zobu CBP teprve dva měsíce, ale žádné vedlejší nebo negativní účinky nepozoruji.Zobu i kyselinu listovou a vápník-hořčík-zinek, piju kontryhelový čaj..Ostatně jako každá druhá snažilka či těhulka na těchto stránkách 😅
Tak ti držím pěstičky, ať jsi brzy o.k. a příjdeš na příčinu tvé nevolnosti..
P.S. Nejsi náhodou těhu? 😉
Ahoj !
luzza: moje zkusenost se netyka primo CBP, ale nekolika jinych vitaminu, vzdy do cca 30 min.po spolknuti se mi take udelalo nevolno... pokud jsem mela prazdny zaludek. Kdyz jsem zacala vit.polykat asi pul hodiny po jidle, nevolnost se jiz nikdy neopakovala.
Tak jsem to asi zakrikla,zacala jsem mit zacpu,myslim,ze po nicem jinem to mit nemuzu,tak asi zase najedu na listovku a E.
AHOJ JESI, TAK NEVÍM, JESTLI MĚ TO UKLIDNILO, NEBO ZNEKLIDNILO 🙂 ALE JAK ŘÍKÁ JANKULIK - SEZOBNU TABLETU A ZA PŮL HODINY UŽ SE MI CHCE ZVRACET... ALE BERU JI VŽDYCKY PO SNÍDANI... 😖 TAK VÁŽNĚ NEVÍM... NO ZÍTRA BYCH MĚLA DOSTAT MENS. TAK UVIDÍME, KOMU VLASTNĚ TY TABLETY VADĚJ 😉 DÍKY HOLKY. OZVU SE... L.

Jani to jsem tedy neslyšela, že nastávající otec,ten by měl hlavně vitamín C a zinek (přečetla jsem si to v chytré knize).
Berdicek : mě nasadil dr. listovku hned co jsem skončila s HA říkal, že ublížit mi nemůže dlouhodobé braní a při braní HA (brala jsem 10let vkuse) se prý hodně o ní přichází (píšou to v příbalovém letáku) a říkal, že nedostatek způsobuje rozštěp páteře u mimi, takže já bych to raději brala, ale to je můj názor.
Taky jsem nechtěla chemii, ale pak si říkám, že když jsem mohla zobat 10let HA, tak proč ne teď listovku!